• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Orivesi - jezioro

  Przeczytaj także...
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Jezioro meteorytowe – jezioro wypełniające zagłębienie krateru uderzeniowego powstałego po upadku meteoroidu, małej planetoidy lub komety.
  Saimaa (szw. Saima) – sieć jezior w Finlandii południowo-wschodniej, na Pojezierzu Fińskim na wysokości 75,7 m n.p.m. Głównymi jeziorami tworzącymi system Saimaa są: Etelä-Saimaa (właściwe Saimaa, dosł. południowe Saimaa), Pihlajavesi, Orivesi, Haukivesi, Puruvesi i Pyhäselkä.

  Orivesi – jezioro w południowo-wschodniej Finlandii, jest częścią systemu jezior Saimaa. Powierzchnia jeziora wynosi 601,30 km² i jest to siódme pod względem wielkości jezioro kraju. Leży na terenie gmin Kitee, Rääkkylä, Liperi, Savonlinna i należy do zlewni rzeki Vuoksi. Główną miejscowością leżącą nad jeziorem jest Savonranta, od 2009 włączona do gminy Savonlinna.

  Vuoksi (ros. Вуокса, szw. Vuoksen) – rzeka w Finlandii i Rosji, w dorzeczu Newy; wypływa z sieci jezior Saimaa, a uchodzi do jeziora Ładoga jako jedna z największych rzek w jego zlewni.Savonlinna (ze szw. Nyslott – „nowy zamek”) – miasto w południowo-wschodniej Finlandii w regionie Etelä-Savo w dawnej prowincji Finlandia Wschodnia, między jeziorami Hauki i Pihlaja. Liczba mieszkańców wynosi 27 253 (31.12.2005) a gęstość zaludnienia 33,5 mieszkańca/km². Przemysł stoczniowy i elektrotechniczny. W pobliżu zamek Olofsborg zbudowany przez Szwedów na wyspie jeziornej w 1475 roku.

  Jego częścią jest owalne jezioro Paasselkä, pochodzenia meteorytowego.

  Paasselkä – jezioro w południowo-wschodniej Finlandii, pochodzenia meteorytowego. Stanowi część większego jeziora Orivesi w systemie jezior Saimaa. Znajduje się na granicy regionów Karelia Północna i Sawonia Południowa.Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Orivesi (Saimaa) (04.311.1.001) (ang.). W: Järviwiki [on-line]. Finnish Environment Institute (SYKE). [dostęp 2018-01-27].
  2. Finnish lakes larger than 40 square kilometers (ang.). Finnish Environment Institute, 2007-05-16. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-30)].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.