• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Orioniści  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Schronisko dla bezdomnych Don Orione, prowadzone jest przez księży Orionistów w Czarnej, koło Wołomina. Starania o pozwolenie na budowę tego budynku rozpoczęto w 1979 roku. Najpierw mieścił się w nim punkt katechetyczny. W sierpniu 1984 r. wmurowano w budynek kamienie węgielne przywiezione z Ziemi Świętej, z Bazyliki Zwiastowania NMP w Nazarecie, z Bazyliki Narodzenia Pana Jezusa w Betlejem, z Bazyliki Grobu Pańskiego i z rzeki Jordan. Zostały położone na znak łączności tego budynku, już od fundamentów, ze źródłami chrześcijaństwa. Kiedy jednak nauka religii powraca do szkół w 1990 r. budynek ten zostaje przeznaczony na schronisko dla bezdomnych mężczyzn. W grudniu 1990 roku podpisano umowę z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Praga Północ, w celu zapewnienia opieki dla osób bezdomnych. Pierwszym dyrektorem mianowano ks. Leszka Wojtysia FDP. 26 października 1991 roku, w 11 rocznicę beatyfikacji ks. Orione, ojca ubogich, dokonało się uroczyste poświęcenie Schroniska Don Orione. W połowie 1994 roku nastąpiła zmiana przełożonego – ks. Wojtyś przeniósł się do Zduńskiej Woli, by tam stworzyć nowe schronisko. Na jego miejsce przyszedł ks. Mieczysław Malinowski FDP. W latach 2002-2003 funkcję dyrektora schroniska sprawował ks. Ryszard Siadul FDP, 2003-2006 ks. Mirosław Lipka FDP a od 2006 r.ponownie ks. Mieczysław Malinowski FDP.Malbork (łac. Mariaeburgum, Mariae castrum, Marianopolis, niem. Marienburg) – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim nad Nogatem. Siedziba powiatu malborskiego.
  Alojzy Orione - zewnętrzna ściana Domu Pomocy w Kole.
  Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Szkoła Podstawowa i Niepubliczne Gimnazjum prowadzone przez księży Orionistów w Warszawie przy ul. Barskiej.
  Park przy placówce znajdującej się przy ul. Barskiej w Warszawie.
  Dom Pomocy Sióstr Orionistek w Kole.

  Orioniści, Małe Dzieło Boskiej Opatrzności, Parvum Opus Divinae Providentiae (FDP) – katolickie zgromadzenie zakonne założone przez ks. Alojzego Orione w 1893 r. w Tortonie we Włoszech, z siedzibą władz generalnych w Rzymie.

  Hospicjum Opatrzności Bożej prowadzone jest przez księży orionistów w Wołominie przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego 44. Hospicjum rozpoczęło swoją działalność 18 marca 1995 r. Na jego cele zaadaptowano nowy budynek zakonny, który służył księżą pracującym w parafii św. Józefa Robotnika w Wołominie. Organizacją tego dzieła zajął się ks.Marek Wasztyl fdp. Najpierw hospicjum dysponowało 12 łóżkami. Lecz ze względu na większe potrzeby w 1999 r. liczba ta zwiększa się do 26 łóżek. Obejmuje swą opieką ludzi chorych w ostatniej fazie choroby nowotworowej. Obecnie oprócz opieki stacjonarnej hospicjum prowadzi również Oddział Domowy, gdzie opieka hospicyjna prowadzona jest w domu chorego (25 chorych). Od 2008 r. Hospicjum posiada status OPP.Franciszek Drzewiecki FDP (ur. 26 lutego 1908 w Zdunach k. Łowicza, zm. 13 września 1942 w Hartheim) – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik II wojny światowej, polski duchowny katolicki, orionista.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Cele
 • 3 Logo
 • 4 Święci i błogosławieni Rodziny Oriońskiej
 • 5 Znani z Rodziny Oriońskiej
 • 6 Domy prowincji polskiej
 • 7 Placówki księży orionistów na świecie
 • 8 Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro
 • 9 Ciekawostki
 • 10 Zobacz też
 • 11 Przypisy
 • 12 Bibliografia
 • 13 Linki zewnętrzne
 • Historia[edytuj kod]

  Zgromadzenie zakonne orionistów zostało założone w 1893 r. w Tortonie we Włoszech, a erygowane formalnie w 1914 r. W 1941 r. uzyskało ono dekret pochwalny Stolicy Apostolskiej.

  Specjalny Ośrodek Wychowawczy im. św. Alojzego Orione – znajduje się przy ul. Tadeusza Kościuszki 24 w Kaliszu. Prowadzony jest przez księży orionistów. Wychowankami są chłopcy w wieku szkolnym niepełnosprawni intelektualnie w stopniu lekkim i umiarkowanym, którzy wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania. Większość z nich pochodzi z rodzin ubogich, często dotkniętych patologią. Ich opiekunowie w wielu przypadkach są nieporadni życiowo. Obecnie w ośrodku przebywa 44 wychowanków pochodzących z całej Polski. Placówka zapewnia im całodobową opiekę przez cały rok. Uczęszczają oni do szkół powszechnych – szkoły podstawowej i gimnazjum w Zespole Szkół nr 11 przy ul. Budowlanych w Kaliszu, a starsi do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka przy ul. Handlowej w Kaliszu.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.

  Pierwsze placówki poza terytorium Włoch powstały w Ameryce Południowej w 1914 r. W Polsce została założona w 1923 r. w Zduńskiej Woli. W 1940 r. została utworzona samodzielna prowincja polska.

  W 1915 r. powstało żeńskie zgromadzenie orionistek, czyli Zgromadzenie Małych Sióstr Misjonarek Miłosierdzia (Congregatio Parvarum Missionariarum a Misericordia – SMM). W Polsce zostało założone w 1932 r. Siedziba władz głównych sióstr orionistek znajduje się w Rzymie, a siedziba prowincji polskiej w Zalesiu Górnym.

  Togo, Republika Togijska – państwo w zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Ghaną, Beninem i Burkina Faso.Pius XII (łac. Pius XII, właśc. Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli; ur. 2 marca 1876 w Rzymie, zm. 9 października 1958 w Castel Gandolfo) – papież i 2. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 2 marca 1939 do 9 października 1958.

  W 1954 r. zgromadzenie orionistów zatwierdził papież Pius XII.

  Orioniści maja ok. 1124 członków, a w tym 572 kapłanów, którzy są skupieni w 115 domach.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Brańszczyk – wieś w Polsce położona nad rzeką Bug w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Brańszczyk. Miejscowość jest siedzibą gminy Brańszczyk.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953. Zwany Prymasem Tysiąclecia, sługa Boży Kościoła katolickiego.
  Schronisko dla bezdomnych im. bł. ks. Franciszka Drzewieckiego w Henrykowie zostało otwarte 26 października 1994 r. Jego budowę rozpoczęto w 1988, prowadził ją ks. Józef Kubicki – współwięzień orionisty ks. Franciszka Drzewieckiego, którego zamordowano w obozie koncentracyjnym w Dachau. Prowadzone ono jest przez Księży Orionistów. Przeznaczone dla bezdomnych mężczyzn uzależnionych od alkoholu. Kierowani oni są przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.Posiada 40 miejsc.
  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.
  Stolica Apostolska, Stolica Święta (łac. Sancta Sedes, wł. Santa Sede) – siedziba papieży (także papiestwo, władza zwierzchnia papieża w Kościele katolickim wraz z jej instancjami wykonawczymi, stanowiąca suwerenny podmiot prawa międzynarodowego) mieszcząca się w państwie Watykan, który jest z nią połączony unią personalną i funkcjonalną i nad którym sprawuje ona wyłączne zwierzchnictwo oraz suwerenną władzę i jurysdykcję.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.