• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Organika Trade

  Przeczytaj także...
  Ulica Jana Heweliusza (niem. Baumgartsche Gasse) – ulica w Gdańsku na Starym Mieście. Łączy Osiek z główną arterią komunikacyjną. Obiekty przy niej mają charakter głównie handlowo-usługowy. Przy ulicy znajdują się dwa wieżowce, w tym najwyższy budynek w Gdańsku – Organika Trade.Wieżowiec (drapacz chmur) to bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją żadne ogólne oficjalne regulacje, ale oprócz wysokości, również inne kryteria, takie jak kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, mogą wpłynąć na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca. W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 m. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. Wieżowce przekraczające 300 m (1000 stóp) są czasami określane mianem superwysokich. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem wysokościowiec. Według definicji Emporis Data Committee, wysokościowiec to budynek mający przynajmniej 35 m (115 stóp) wysokości, podzielony regularnie na piętra. Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago.
  Metr kwadratowy (symbol: ) – jednostka pola powierzchni w układzie SI. 1 metr kwadratowy to pole równe polu kwadratu o boku 1 metra. W zestawie znaków Unicode metr kwadratowy ma kod: 33A1.

  Organika Trade – najwyższy budynek w Gdańsku. Położony jest przy ulicy Heweliusza, na Starym Mieście.

  Historia[]

  Zbudowany został w latach 70. XX wieku i od tego czasu jest najwyższym wieżowcem w Gdańsku. W budynku, mającym 12 640 powierzchni całkowitej, ulokowano biura klasy B, w częściowym systemie open space > 500 m² na każdej kondygnacji lub pojedynczych pokoi o różnym metrażu od 8 m² do 50 m².

  Organika - organ zarządzania branżowego w PRL pn Zjednoczenie Przemysłu Organicznego "Organika", Warszawa (1954-1981), następnie jako Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Organicznego "Organika”, WarszawaGdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

  Obecnie właścicielem budynku jest firma Organika Trade, która zmieniła nazwę wieżowca z „Prorem” na obecną. Poprzednia nazwa pochodziła od firmy, do której należał. Inną, wcześniejszą nazwą była Navimor.

  Lata 1998-2000 upłynęły na modernizacji wnętrza budynku, polegającej na wymianie wind, posadzki, okładzin oraz instalacji wewnętrznej. W przyszłości przewiduje się rozbudowę wieżowca lub zmianę jego elewacji. Bardzo dobrze skomunikowane miejsce pod względem dostępności do dworca PKP Gdańsk Główny - 5 min , kolejki SKM - 5 min . Lokalizację cechuje bliskość przystanków tramwajowych i autobusowych - 4 min. Z okien biur można podziwiać piękny widok na Stare Miasto. Obiekt wyposażony w dwustronne niezależne zasilanie. Podłączony światłowodem z możliwością świadczenia usług przez wszystkich operatorów telekomunikacyjnych. Na XIX znajdują się pomieszczenia techniczne i jedyna w centrum miasta klimatyzowana kolokacja dla urządzeń telekomunikacyjnych.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama