• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Order Skarbu Korony

  Przeczytaj także...
  Mutsuhito (jap. 睦仁; ur. 3 listopada 1852 w Kioto, zm. 30 lipca 1912 w Tokio) – zgodnie z tradycją 122. cesarz Japonii, pośmiertnie zwany Meiji (jap. 明治天皇, Meiji-tennō), tak jak okres jego panowania (epoka Meiji 1868-1912).Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Order kobiecy, order damski, order żeński (ang. ladies order, niem. Damenorden, nor., dun. dameorden, włos. ordini femminili) – order lub odznaczenie przeznaczone wyłącznie dla kobiet, w wyjątkowych przypadkach przyznawane również mężczyznom. Na całym świecie powstało ich bardzo niewiele i do dzisiaj tworzą niewielką grupę.

  Order Drogocennej Korony, znany też pod nazwą Order Skarbu Korony (jap. 宝冠章 Hōkan Shō)japoński order kobiecy. Mężczyźni również mogą być nim honorowani, lecz częściej są oni nagradzani wyższym w kolejności starszeństwa Orderem Wschodzącego Słońca.

  Stefan Sławomir Oberleitner (ur. 1931 w Wilnie) – podpułkownik rezerwy Wojska Polskiego, falerysta i autor wielu publikacji z tej dziedziny.Bielinkowate (Pieridae) - rodzina motyli licząca ok. 1000 gatunków. W Polsce występuje 17. Jej przedstawiciele są spotykani na całym świecie. Są to motyle o różnorodnych rozmiarach. Od niewielkich (2,5 cm) jak np. rodzaj Nothalis do dużych jak azjatycki rodzaj Hebomoia. W większości ubarwienie białe, żółte i żółtozielone z czarnymi plamami lub szarym przypruszeniem. Istnieje jednak szereg gatunków kolorowych z czarnymi, czerwonymi lub błękitnymi elementami jak np. przedstawiciele rodzajów Delias i Pereute. Niektóre gatunki są migrantami. Część gatunków w tym również występujące w Polsce bielinek kapustnik (Pieris brassicae) czy bielinek rzepnik (Pieris rapae) mogą być szkodnikami ogrodów i plantacji warzywnych.

  Historia i zasady nadawania[]

  Order został ustanowiony 4 stycznia 1888 (21 rok okresu Meiji przez cesarza Meiji, zmieniony 3 listopada 2003 (15 rok okresu Heisei). Obecnie przyznawany nie tylko członkom rodziny cesarskiej, ale również, w wyjątkowych okolicznościach, osobistościom spoza Japonii. Jest on odpowiednikiem Orderu Wschodzącego Słońca przyznawanym kobietom. Początkowo miał 5 klas, lecz 13 kwietnia 1896 (29 rok ery Meiji) zakres został rozszerzony do 8 klas. Ówczesne odznaczenie najwyższej klasy zwane Kunittō Hōkan Shō (jap. 勲一等宝冠章) odpowiada dzisiejszemu Hōkan Daiju Shō (jap. 宝冠大綬章). Było ono nadawane księżniczkom z rodziny cesarskiej, biologicznym matkom cesarzy oraz żonom członków rodziny cesarskiej. W wyjątkowych okolicznościach order ten mogły otrzymać królowe (i pierwsze damy) innych państw.

  Meiji (jap. 明治時代, Meiji-jidai, „Epoka Światłych Rządów”) – okres w historii Japonii przypadający na lata panowania cesarza Mutsuhito, trwający od 8 września 1868 do 30 lipca 1912. Zapoczątkowane przez szereg wydarzeń określanych mianem restauracji Meiji (jap. 明治維新, Meiji Ishin). Były to czasy głębokich przemian społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturowych, jak również gruntownej modernizacji kraju na wzór zachodni.Rozetka (kotylion) z franc. rosette (różyczka, mała róża). Pierwotnie wstążeczka orderowa w kształcie małej, stylizowanej róży. Później także kokardka przypięta do piersi osób tańczących kotylion (stąd też druga nazwa). Rozetki były noszone także podczas ważnych wydarzeń, np. rewolucje, powstania, święta narodowe.

  Od 2003 order może być przyznawany kobietom z rodziny cesarskiej lub kobietom spoza Japonii (głównie z rodzin królewskich).

  Klasy odznaczeń[]

 • I Klasa – Wielka Wstęga – Hōkan Daiju Shō (jap. 宝冠大綬章) – przyznawany kobietom w rodzinie cesarskiej.
 • II KlasaPiwoniaHōkan Botan Shō (jap. 宝冠牡丹章) – przyznawany królowym.
 • III KlasaBielinekHōkan Shirochō Shō (jap. 宝冠白蝶章)
 • IV Klasa – Kwiat SłodlinuHōkan Tōka Shō (jap. 宝冠藤花章)
 • V Klasa – Liść MoreliHōkan Kyōyō Shō (jap. 宝冠杏葉章)
 • VI Klasa – Promień Fali – Hōkan Hakō Shō (jap. 宝冠波光章)
 • VII Klasa (klasa zniesiona w 2003)
 • VIII Klasa (klasa zniesiona w 2003)
 • Baretki[]

  Baretki sporządza się z żółtej wstążki z dwoma czerwonymi paskami bo bokach
  Na wstążkę nakładana jest rozetkę o wzorze charakterystycznym dla danej klasy (jest to typowe dla falerystyki japońskiej). Rozetki Klas I ÷ IV są identyczne, przy czym w Klasach I ÷ III umieszcza się je na podkładkach: złotej w Klasie I, złoto-srebrnej w Klasie II, srebrnej w Klasie III. Rozetki Klas IV ÷ VIII nakłada się bezpośrednio na wstążkę baretki. Dopuszczalne jest noszenie baretki "ogólnej", tj. bez rozetki określającej klasę Orderu.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Piwonia (Paeonia L.) – jedyny rodzaj należący do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Należą do niego ok. 33 gatunki. Pochodzą głównie z obszarów Europy i Azji o umiarkowanym klimacie, jedynie 2 gatunki pochodzą z zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Gatunkiem typowym jest Paeonia officinalis L..

  Odznaczeni[]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Skarbu Korony.

  Przypisy

  1. Arkadiusz Tarnowski: Polska i Japonia 1989-2004. Stosunki polityczne, gospodarcze i kulturalne. Warszawa: Trio, 2009, s. 171.
  2. Stefan Oberleitner: Polskie ordery odznaczenia i niektóre wyróżnienia zaszczytne 1705-1990. Zielona Góra: Kanion, 1992, s. 16. ISBN 8385571007.

  Linki zewnętrzne[]

 • Galeria Orderu Skarbu Korony (jap.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Baretka odznaczenia – wąski pasek wstążki, barwy przewidzianej dla danego orderu lub odznaczenia, noszony (przede wszystkim) na mundurze zamiast pełnej oznaki.Order Wschodzącego Słońca (jap. 旭日章, Kyokujitsu-shō) – odznaczenie przyznawane w Japonii. Jest trzecim najważniejszym orderem po Najwyższym Orderze Chryzantemy i Orderze Kwiatów Paulowni, a przed Orderem Drogocennej Korony. Został ustanowiony 10 kwietnia 1875 przez cesarza Meiji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Glicynia, słodlin, wisteria (Wisteria Nutt.) – rodzaj rośliny z rodziny bobowatych. Spotykany jest w mokrych lasach i na brzegach strumieni w Chinach, Japonii, Korei, a także w środkowych i południowych Stanach Zjednoczonych. Gatunkiem typowym jest Wisteria speciosa Nutt..
  Heisei (jap. 平成時代 - Heisei-jidai) - epoka w historii Japonii trwająca od 8 stycznia 1989 roku do dziś. Zgodnie z tradycją, wstępujący na tron cesarz wybiera nazwę dla epoki, która będzie określać okres jego panowania. Cesarz Akihito wybrał nazwę "Heisei", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "budowanie pokoju".
  Morela (Armeniaca Scop.) – rodzaj roślin z z rodziny różowatych. W większości ujęć taksonomicznych uważany jest za synonim rodzaju Prunus (śliwa).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.