• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Order Oswobodziciela  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Gustavo Adolfo Dudamel Ramírez (ur. 26 stycznia 1981 w Barquisimeto) – wenezuelski dyrygent i skrzypek, główny dyrygent Goteborskiej Orkiestry Symfonicznej, dyrektor muzyczny Los Angeles Philharmonic oraz dyrektor muzyczny młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Simóna Bolívara z Caracas.Denzil Llewellyn Douglas (ur. 14 stycznia 1953 w Saint Paul Capisterre) – polityk, premier Saint Kitts i Nevis w latach 1995-2015.

  Order Oswobodziciela (hisz. Orden del Libertador) – najwyższe odznaczenie (order) Wenezueli w latach 1880-2010.

  Historia[ | edytuj kod]

  Order Oswobodziciela został ustanowiony 14 września 1880 przez prezydenta Wenezueli Antonia Guzmána Blanco na cześć bohatera walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy HiszpanówSimóna Bolívara. W 1922 order został zreformowany przez prezydenta Juana Vicente'a Gómeza.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.

  Order Oswobodziciela dzielił się na sześć klas:

 • Wielki Łańcuch (Gran Collar) – Klasa Specjalna
 • Wielka Wstęga (Gran Cordón) – I Klasa
 • Wielki Oficer (Gran Oficial) – II Klasa
 • Komandor (Comendador) – III Klasa
 • Oficer (Oficial) – IV Klasa
 • Kawaler (Caballero) – V Klasa
 • Wielkim Mistrzem Orderu jest ex officio (z urzędu), każdy nowo zaprzysiężony prezydent Wenezueli.

  Isaías Medina Angarita (ur. 6 lipca 1897 w San Cristóbal, zm. 15 września 1953 w Caracas) – wenezuelski polityk, prezydent Wenezueli (1941–1945).Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.

  Order zawieszony jest na jedwabnej wstążce w kolorach narodowych Wenezueli: czerwonym, niebieskim i żółtym – rozłożonych równomiernie, od lewej do prawej.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  W Iranie prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych, jest szefem władzy wykonawczej i drugą osobą w państwie. Głową państwa jest Najwyższy Przywódca (nazywany też Najwyższym Prawnikiem Muzułmańskim).
  UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.
  Od 1976 r. stanowisko głowy państwa kubańskiego to Przewodniczący Rady Państwa Republiki Kuby (jęz. hiszp. Presidente del Consejo de Estado de la República de Cuba)
  Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty (pot. szpitalnicy, joannici, kawalerowie maltańscy) – katolicki zakon rycerski.
  Diosdado Cabello Rondón (ur. 15 kwietnia 1963 w El Furrial) – wenezuelski polityk, blisko związany z prezydentem Hugo Chávezem. Od stycznia do kwietnia 2002 pełnił w jego gabinecie funkcję wiceprezydenta, a także przez jeden dzień w czasie puczu wojskowego 13 kwietnia 2002 prezydenta republiki. Przewodniczący parlamentu od 2012.
  Raúl Modesto Castro Ruz (ur. 3 czerwca 1931 w Biránie) – kubański polityk i rewolucjonista, młodszy brat Fidela Castro. Od 1959 pierwszy wiceprezydent i wicepremier, minister rewolucyjnych sił zbrojnych, od 1965 II Sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby, od 31 lipca 2006 p.o. Przewodniczącego Rady Państwa w zastępstwie ciężko chorego Fidela Castro, od 24 lutego 2008 Przewodniczący Rady Państwa Republiki Kuby wybrany przez parlament po ustąpieniu Fidela Castro.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.