• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Order Feniksa

  Przeczytaj także...
  Krzyż grecki – jedna z form krzyża. Od wieków, w różnych wariacjach, w symbolice różnych religii, związanej z czterema stronami świata (por. róża wiatrów).Awers i rewers (łac.) to dwie strony jakiegoś zdobionego przedmiotu płaskiego, pokrytego jedno- lub dwustronnie malowidłem, grafiką lub drukiem, zawierającego płaskorzeźbę, wizerunek wykonany metodą rycia, kucia lub zdobionego w jeszcze inny sposób. Oba pojęcia funkcjonują wyłącznie razem, gdy w danym przedmiocie występuje swobodny dostęp do obu jego powierzchni, przy czym jedna z nich jest wyłączną lub główną stroną zawierającą przedstawiane treści.
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Order Feniksa (gr. Τάγμα του Φοίνικος, Tagma toy Phoinikos) – trzecie z kolei wysokie odznaczenie Grecji.

  Order w czasach monarchii

  Ustanowiony został 13 maja 1926 przez rząd II Republiki Greckiej (1924–1935) jako order zasługi przeznaczony wyłącznie dla cudzoziemców i zastąpił zniesiony przez rząd republikański Order Jerzego I. Po ponownym wprowadzeniu monarchii w 1935 Order Feniksa wszedł do systemu królewskich odznaczeń i znalazł się w nim na czwartym miejscu.

  Feniks (gr. φοίνιξ (foinix), łac. phoenix) – mityczny ptak, uznawany za symbol Słońca oraz wiecznego odradzania się życia.Krzyż trójlistny - koniczynowy - (pot. liściak) jako baza krzyż grecki lub krzyż łaciński, którego wszystkie ramiona zakończone są ornamentem potrójnego liścia koniczyny. Krzyż symbolizuje jedność Chrystusa i Świętej Trójcy, według innej interpretacji - Jezusa wśród dwunastu apostołów. W symbolice kabalistycznej był w przeszłości uznawany jako symbol połączenia trzech religii monoteistycznych (prawosławia, katolicyzmu i islamu), taką interpretację popierali także kartograf Hans Buenting i św. Jan Damasceński.

  Nazwa orderu nawiązuje do mitycznego ptaka Feniksa, który po samospaleniu powstaje co 500 lat z popiołów i symbolizować miała odrodzenie się republiki Hellenów po zniesieniu monarchii.

  W czasach królewskich order posiadał dwie klasy: wojskową i cywilną. Obecnie nadawany jest za zasługi na polu administracji, literatury i sztuk pięknych, gospodarki i nauki, zarówno obywatelom greckim jak i cudzoziemcom.

  Order Feniksa posiada pięć klas według znanego schematu Legii Honorowej:

  Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).
 • Krzyż Wielki
 • Wielki Komandor
 • Komandor
 • Oficer Krzyża Złotego
 • Kawaler Krzyża Srebrnego
 • Krzyż orderu to biało emaliowany "krzyż koniczynowy" (croix pattée, Kleeblattkreuz) z nałożoną na niego w awersie podobizną złotego feniksa, nad głową którego umieszczona jest złota pięcioramienna gwiazda. W rewersie odznaczenia znajduje się biały krzyż grecki (za monarchii były tam inicjały panującego). Gwiazda orderu (I i II klasa) jest srebrna, ośmiopromienna i nosi podobiznę złotego feniksa.

  Wstęga jest pomarańczowa z dwoma czarnymi bocznymi paskami (za monarchii: wstęga żółta, order był zawieszony na złotej koronie królewskiej).

  Odznaczeni[]

   Zobacz też kategorie: Odznaczeni Orderem Feniksa, Polacy odznaczeni Orderem Feniksa.

  Bibliografia[]

 • Arnhard Graf Klenau, Europäische Orden ab 1700, München 1978 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.