• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Orcustus

  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Infernus, właściwie Roger Tiegs (ur. 18 czerwca 1972 w Bergen) - norweski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Jest założycielem blackmetalowej grupy muzycznej Gorgoroth. Muzyk ponadto współpracował z takimi grupami jak: Orcustus, Desekrator czy Borknagar.
  Czarna magia – rodzaj praktyk magicznych stosowanych w złych intencjach lub opartych na wierze w możliwość odwoływania się do złej części sił demonicznych (jako, że pierwotnie w części wierzeń etnicznych np. Greków lub Słowian, demony miały charakter ambiwalentny), pojmowanych jako osobowe przeciwieństwa sił dobra i światła. Istnieje wiele rozbieżności w pojmowaniu różnicy pomiędzy białą a czarną magią. Większość współczesnych magów należących do zachodniego kręgu kulturowego żadnemu rodzajowi magii nie przypisuje kolorów, twierdząc, że magia jest tylko narzędziem, a sposób jej wykorzystania zależy tylko od woli maga, czarownika, szamana.

  Orcustusnorweski zespół black metalowy założony w 2002 roku w Bergen. Utwory grupy oscylują wokół tematyki śmierci, chaosu i czarnej magii. Członkowie zespołu otwarcie identyfikują się z filozofią satanistyczną. W skład grupy wchodzili muzycy znani z takich zespołów jak: Gehenna, Aura Noir, Enslaved, Gorgoroth, Emperor, Borknagar, Gaahlskagg i Mayhem.

  Gaahlskagg – norweski zespół blackmetalowy powstały w 1998 roku. Założycielami grupy są znani z zespołu Gorgoroth - wokalista Gaahl i gitarzysta Skagg. Muzycy byli jednocześnie członkami zespołu Sigfader.Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

  Historia[]

  Zespół Orcustus powstał w 2002 roku, w norweskim mieście Bergen. Początkowo grupę stanowili: Taipan, Dirge Rep, Infernus i Tormentor. Latem 2002 roku muzycy rozpoczęli pracę nad trzema utworami, które weszły w skład Demo 2002 limitowanego do 1000 kopii. Utwory zostały nagrane na przełomie października-listopada w studio Strangehagen Dungeon w Bergen. Muzyka została niemal w całości napisana przez Taipana dla jego wcześniejszego zespołu Abattoir w latach 1998-2000. Demo symbolizuje narodziny grupy Orcustus. Materiał został wydany w lutym 2003 roku. Wydawnictwo przyniosło zespołowi kontrakt z amerykańską wytwórnią płytową Southern Lord Records. Jeszcze tego samego roku dwa utwory z Demo 2002 zostały wydane jako minialbum World Dirtnap. Zespół rozpoczął pracę nad albumem studyjnym.

  Enslaved - norweska grupa wykonująca przez znaczny okres działalności muzykę z pogranicza black i viking metalu. W latach późniejszych w twórczości wystąpiły odniesienia do niejednoznacznego metalu progresywnego. Zespół powstał w 1991 roku w Haugesund z inicjatywy Ivara Bjørnsona i Grutle Kjellsona, którzy pozostają jednymi członkami oryginalnego składu. Nazwa grupy została zaczerpnięta od utworu zespołu blackmetalowego Immortal - "Enslaved in Rot".Gorgoroth – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1992 roku w Bergen. Nazwa zespołu nawiązuje do nazwy krainy Gorgoroth ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Do 2009 roku grupa wydała osiem albumów studyjnych niejednoznacznie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. Zespołowi przewodzi gitarzysta Roger "Infernus" Tiegs, który pozostaje jednym członkiem oryginalnego składu. Pomimo udziału w grupie licznych, utytułowanych muzyków działalność Gorgoroth jest skupiona w artystycznym podziemiu.

  W 2004 roku do grupy dołączył Morten "Teloch" Iversen, muzyk znany m.in. ze współpracy z zespołami 1349, Gorgoroth, Mayhem i Ov Hell. Brał on udział w nagraniu kolejnego minialbumu zatytułowanego Wrathrash. Materiał nagrywany był w norweskich miastach Horten i Sandnes wiosną i latem 2005 roku. Ostatecznie album ukazał się 2 listopada 2005 roku nakładem Southern Lord Records, limitowany do 1500 kopii. Współpraca Telocha z zespołem zakończyła się 2006 roku.

  Emperor (ang. cesarz, imperator) – blackmetalowy zespół muzyczny powstały w 1991 roku w Norwegii, powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych i najsłynniejszych zespołów blackmetalowych w historii. Założyli go Ihsahn i Samoth. Zespół istniał w latach 1991-2001. Reaktywowany w 2006 roku wyłącznie jako zespół koncertowy.Taake – norweska grupa blackmetalowa. Nazwa pochodzi od starszej wersji norweskiego słowa "tåke", które oznacza mgłę.

  Po pięciu latach pracy, zespół rozpoczął nagrywanie debiutanckiego albumu studyjnego wiosną 2007 roku w norweskim Misantrof Studio. Materiał zatytułowany Orcustus, ukazał się 3 marca 2009 roku w Stanach Zjednoczonych i 9 marca w Europie. W jego nagraniu gościnnie brali udział: Radek Nemec (Taake, Dead to This World) i Daniel "Vrangsinn" Salte (Carpathian Forest).

  1349 – norweski zespół blackmetalowy, założony w 1997 roku w Oslo. We wczesnym okresie jako gitarzysta grał w zespole Balfori, który opuścił zespół zasilając szeregi grupy Lunaris. Kiedy grupa Alvheim przestała istnieć, kilku członków zespołu postanowiło utworzyć nową blackmetalową grupę, 1349. Zespół zwrócił szczególną uwagę fanów black metalu ze względu na dobrze znanego perkusistę Frosta z grupy Satyricon. Po wydaniu debiutanckiej EP 1349 przez wytwórnię Holycaust w 2001r. po dwóch latach nadszedł czas na płytę długogrającą Liberation wydaną przez wytwórnię Candlelight. Jeden z ważniejszych albumów tego gatunku. 1349 to rok, w którym czarna śmierć dotarła do Norwegii.Aura Noir - norweska grupa muzyczna wykonująca black metal z wpływami thrash metalu, powstała w 1993 roku z inicjatywy Carl-Michaela "Aggressora" Eide oraz Ole "Apollyona" Jørgena Moe. Na twórczości grupy miały wpływ takie grupy, jak Slayer, Kreator oraz Sodom. W 1995 roku grupa wydała swój pierwszy studyjny album zatytułowany Black Thrash Attack z udziałem znanego z grupy Mayhem gitarzysty Rune "Blasphemera" Eriksena. Dwa lata później ukazał się drugi album grupy pt. Deep Tracts of Hell.

  Muzycy[]

  Dyskografia[]

  Dema
 • Demo 2002 (2003, wydanie własne)
 • Minialbumy
 • World Dirtnap (2003, wydanie własne)
 • Wrathrash (2005, Southern Lord Records)
 • Albumy studyjne
 • Orcustus (2009, Southern Lord Records)
 • Przypisy

  1. Orcustus - Demo 2002 (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-12-16].
  2. Tartarean Desire Webzine - Phone interview with the vocalist Taipan (ang.). www.tartareandesire.com. [dostęp 2011-12-16].
  3. Orcustus - World Dirtnap (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-12-16].
  4. Teloch (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-12-16].
  5. Orcustus - Wrathrash (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-12-16].
  6. Orcustus - Orcustus (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-12-16].
  Bollo Heyerdahl (ur. 22 czerwca 1978), znany również jako Tormentor - norweski muzyk, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista.Southern Lord Records jest amerykańską wytwórnią płytową założoną w 1998 roku przez Grega Andersona i Stephena O’Malleya. Wytwórnia specjalizuje się głównie w takich gatunkach jak doom metal, sludge metal oraz drone metal.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Carpathian Forest - norweski zespół blackmetalowy, założony w 1990 r. przez Nattefrosta i Nordavinda. Po wydaniu dem Bloodlust & Perversion w 1992 i Journey Through The Cold Moors Of Svarttjern w 1993 zespół stał się jednym z kultowych zespołów na norweskiej blackmetalowej scenie. Teksty zespołu oscylują nie tylko wokół typowych dla black metalu antychrystianizmu czy satanizmu, ale także nawiązują do sadyzmu, samobójstwa i dewiacji seksualnych. Muzycy wykazują silne zainteresowanie punkiem oraz rock and rollem. Nattefrost w wywiadzie dla Tartarean Desire Webzine przyznaje, że założył projekt, w którym grają muzykę zbliżoną do rock and roll punka, wzorowaną na Turbonegro.
  Satanizm – termin określający wiele różnych systemów religijnych, wierzeń oraz praktyk, które nawiązują do różnie rozumianego Szatana.
  Morten Bergeton Iversen (ur. 19 listopada 1974), znany również jako Teloch - norweski muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista, a także producent muzyczny. Morten Bergeton Iversen znany jest przede wszystkim z występów w blackmetalowym zespole Nidingr. W latach 2004-2006 występował w zespole Orcustus. Od 2006 roku wraz z wokalistą Fleurety - Sveinem Egilem "Zweizzem" Hatlevikiem oraz perkusistą Janem Axelem "Hellhammerem" Blombergiem tworzy zespół Umoral. W 2009 roku dołaczył do thrash-blackmetalowej grupy The Konsortium. Jako muzyk koncertowy i sesyjni współpracował z takimi zespołami jak: 1349, Gorgoroth, God Seed, Mayhem czy Ov Hell.
  Gehenna - norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała 1993 roku w Stavanger. Zespół na ostatnich płytach stylistycznie odchodzi od black metalu, grając techniczny death/black metal.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.