• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Orbit

  Przeczytaj także...
  Jama ustna (łac. cavum oris) wchodzi w skład układu pokarmowego (stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego) i oddechowego.Guma do żucia - rodzaj słodyczy przeznaczony do żucia, a nie łykania. Tradycyjnie produkowana była z chicle, mleczka otrzymywanego przez nacięcie pnia sączyńca. Obecnie z powodów ekonomicznych i jakościowych wykonywana jest z polimerów. Współcześnie używa się poliizobutylenu, będącego niezwulkanizowaną formą syntetycznej gumy, czasem z dodatkiem polioctanu winylu. Niektóre gatunki gumy do żucia mają też zastosowanie w profilaktyce stomatologicznej (gatunki te mają obniżoną zawartość cukru), inne - jako wspomagające rzucanie nałogu palenia tytoniu (zawierają nikotynę lub jej pochodne).
  Sorbitol (sorbit), C6H8(OH)6 – organiczny związek chemiczny z grupy cukroli, alkohol heksahydroksylowy; bezbarwna substancja krystaliczna o słodkim smaku, dobrze rozpuszczalna w wodzie. Otrzymywany jest poprzez redukcję glukozy. Stosowany jako dodatek do żywności E420.

  Orbit - marka bezcukrowych gum do żucia firmy Wrigley Company. Dostępna jest w różnych smakach i opakowaniach. Guma Orbit powstała w Stanach Zjednoczonych w 1944. Podczas II wojny światowej, ze względu na racjonowanie składników skład gumy był uproszczony. Nazwa Orbit powstała ze słowa sorbitol (połączenie alkoholu z cukrem).

  Wrigley Company – światowy koncern produkujący słodycze. Główną siedzibą firmy jest Chicago, w stanie Illinois w Stanach Zjednoczonych. Firma powstała w roku 1891, jej założycielem był William Wrigley Jr., stąd też wzięła się nazwa firmy. Wrigley Company znana jest na rynku polskim głównie za sprawą Orbit, Winterfresh, Airwaves czy Skittles.

  Pod koniec 2007 roku, American Dental Association wydało oświadczenie, że żucie niektórych gum Orbit, przez co najmniej 20 minut po jedzeniu, poprawia zdrowie jamy ustnej.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.