• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oratorio

  Przeczytaj także...
  Kukurydza (Zea) – rodzaj roślin należący do rodziny wiechlinowatych. Przedstawiciele występują naturalnie w Meksyku, Gwatemali i Nikaragui. Liczy 5 gatunków, wśród których najważniejsza pod względem ekonomicznym jest kukurydza zwyczajna (Zea mays), która jest zarazem gatunkiem typowym rodzaju.Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.
  Hodowla zwierząt – zgodnie z ustawą o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 1997 r. Nr 123, poz. 774) w Polsce zespół zabiegów zmierzających do poprawienia założeń dziedzicznych (genotypu) zwierząt gospodarskich, w zakres których wchodzi ocena wartości użytkowej i hodowlanej zwierząt gospodarskich, selekcja i dobór osobników do kojarzenia prowadzony w warunkach prawidłowego chowu.

  Oratorio – niewielka miejscowość na południowym wschodzie Gwatemali, w departamencie Santa Rosa. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 18 229 osób. Oratorio leży około 18 km na południowy wschód od stolicy departamentu – miasta Cuilapa. Miejscowość leży na wysokości 951 metrów nad poziomem morza, u podnóża gór Sierra Madre de Chiapas, w odległości około 50 km od wybrzeża Pacyfiku.

  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  Gmina Oratorio[]

  Miejscowość jest także siedzibą władz gminy o tej samej nazwie, która jest jedną z czternastu gmin w departamencie. W 2012 roku gmina liczyła 24 133 mieszkańców. Gmina jak na warunki Gwatemali jest średniej wielkości, a jej powierzchnia obejmuje 214 km².

  Mieszkańcy gminy utrzymują się głównie z hodowli zwierząt, uprawy roli i drobnego przetwórstwa. W hodowli dominująca jest hodowla bydła oraz w mniejszym zakresie trzody chlewnej i drobiu, natomiast rolnictwie dominuje uprawa kukurydzy. W gminie wytwarzany jest znany w Gwatemali ser oratorio.

  Sierra Madre de Chiapas, Sierra De Soconusco – pasmo górskie leżace w Kordylierach Ameryki Środkowej. Rozciąga się wzdłuż wybrzeża pacyficznego na długości około 600 km począwszy, na północy, od Przesmyku Tehuantepec, na pograniczu meksykańskich stanów Oaxaca i Chiapas (gdzie czasem nazywany jest Sierra de Istatan), poprzez Gwatemalę (gdzie nazywany jest Sierra Madre, lub Sierra de las Nubes - w pobliżu miasta Gwatemala) do Salwadoru na południowym-wschodzie. Góry leżą głównie wzdłuż wybrzeża pacyficznego, tworząc dział wodny pacyficzno-atlanycki.Cuilapa, Santa Rosa Cuilapa – miasto w południowej Gwatemali. Jest stolicą departamentu Santa Rosa. Jest geograficznym środkiem Ameryki.

  Klimat gminy jest równikowy, według klasyfikacji Köppena, należy do klimatów tropikalnych monsunowych (Am), z wyraźną porą deszczową występującą od maja do października. Średnie roczne opady zawierają się w przedziale pomiędzy 2000 a 4000 mm.

  Linki zewnętrzne[]

 • Marco Antonio Escalante Herrera - Municipio de Oratorio (hiszp.)
 • Przypisy

  1. Listas de vencedoresen la contienda por alcaldías, Ganadores del poder local (hiszp.). [dostęp 09-12-2013].
  2. Guatemala: largest cities and towns and statistics of their population 2012 (ang.). Word Gazetter. [dostęp 08-12-2013]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-17)].
  3. Guatemala: Estimaciones de la Población total por municipio. Período 2008-2020. (hiszp.). Instituto Nacional de Estadística (INE). [dostęp 07-12-2013].
  4. Geo Postcodes - Gwatemala, Santa Rosa (ang.). [dostęp 27-11-2013].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Klasyfikacja klimatów Köppena – system klasyfikacji klimatów Ziemi opracowany przez niemieckiego klimatologa Wladimira Köppena. Twórca oparł swój podział na średnich miesięcznych temperaturach oraz wielkości i rozkładzie opadów rocznych, w nawiązaniu do szerokości geograficznej. Jest to najpowszechniej stosowany system klasyfikacji. Köppen opublikował swój pierwszy schemat w 1900 roku, wersję poprawioną w 1918 roku i nanosił korekty systemu klasyfikacji aż do śmierci w roku 1940. Inni klimatolodzy zmodyfikowali elementy klasyfikacji Köppena jeszcze wielokrotnie na podstawie własnych doświadczeń w różnych częściach świata jednak podstawowa część pozostała bez zmian do czasów współczesnych.Rolnictwo – jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Rolnictwo uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Klimat równikowy – w klasyfikacji klimatów Wincentego Okołowicza jest to jedna z pięciu głównych stref klimatycznych. Obejmuje obszary kuli ziemskiej położone między 0°-20°S oraz 0°-20°N. W strefie klimatów równikowych średnia temperatura wszystkich miesięcy przekracza 20 °C. Roczne amplitudy temperatur są niewielkie, wzrastają do 5 °C-10 °C idąc na północ i na południe od równika. Oddalając się od równika zmniejsza się też roczna suma opadów i ich rozkład w ciągu roku. Na równiku nie ma wyraźnej pory bezdeszczowej (codziennie padają tutaj tzw. deszcze zenitalne), dalej od równika pora deszczowa ograniczona jest do kilku miesięcy.
  Santa Rosa – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony na południu kraju. Stolicą departamentu jest miasto Cuilapa. Departament graniczy na zachodzie z departamentem Escuintla, na zachodzie i północy z departamentami Gwatemala i Jalapa, na wschodzie z departamentem Jutiapa, natomiast południową granicę stanowi wybrzeże Pacyfiku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.