Orange Warsaw Festival

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Orange Warsaw Festival (OWF)festiwal muzyczny odbywający się w Warszawie od 2008. Sponsorem tytularnym jest Orange. Organizatorem oraz promotorem festiwalu w latach 2013-2015 była firma Rochstar Events, od 2016 jest to AlterArt. Festiwal aktualnie odbywa się na Torze Wyścigów Konnych Warszawa-Służewiec.

Łąki Łan – polski zespół, grający według samych muzyków "Łąki Funk", a według recenzentów połączenie muzyki punk oraz funk. Debiutancka płyta Łąki Łan ukazała się we wrześniu 2005 (wyd. Offmusic). Koncerty zespołu określa się jako energetyczne i pełne humoru.Chemia – polski rockowy zespół, założony w 2007 roku w Warszawie przez Wojciecha Balczuna. W 2010 roku zespół rozpoczął koncertowanie, a także wydał swój pierwszy album pt. Dobra Chemia. Rok później grupę opuścił wokalista Marcin Koczot, który został zastąpiony przez Łukasza Drapałę. W tym samym roku Chemia wydała reedycję swojej pierwszej płyty pt. O2, na której utwory z Dobrej Chemii znalazły się w wersjach polskiej oraz angielskiej i zaśpiewane zostały przez Drapałę. Wiosną 2012 roku w Vancouver grupa nagrała swój pierwszy mini-album zatytułowany In the Eye. Krótko po tym z zespołu odchodzi Zbigniew Krebs, w której miejsce zatrudniony zostaje Maciej Mąka. Jesienią 2012 roku Chemia wyjeżdża do kanadyjskiego The Warehouse Studio, by rozpocząć nagrywanie trzeciego albumu studyjnego. W 2013 roku nowym agentem grupy zostaje Ralph James, który ma za sobą współpracę z takimi artystami jak Nickelback czy Billy Talent.

Pierwsza edycja festiwalu – 2008[ | edytuj kod]

Pierwszy Orange Warsaw Festival odbył się 6 września 2008 na warszawskim Placu Defilad. Wydarzenie obejmowało sześć koncertów, w tym koncert otwarcia z artystami biorącymi udział w projekcie „W hołdzie Tadeuszowi Nalepie”. Na dużej scenie wystąpili między innymi Jan Borysewicz i Andrzej Nowak. Na scenie kameralnej wystąpili artyści tworzący projekt „Cafe Fogg”, będący hołdem dla Mieczysława Fogga, w tym m.in. Pinnawela, Mika Urbaniak, Sławek Uniatowski i Aleksandra Nieśpielak.

Lipali - polski zespół muzyczny założony przez Tomasza Lipnickiego w 2000 roku, po rozwiązaniu grupy Illusion w roku 1999. Początkowo Lipali była solowym projektem Lipnickiego, który nagrał debiutancki album Li-pa-li (2000) z udziałem muzyków sesyjnych.Calvin Harris, właściwie Adam Richard Wiles (ur. 17 stycznia 1984 roku w Dumfries w Szkocji) – szkocki DJ, a także piosenkarz, autor tekstów i producent muzyczny. Pierwsze EP – Stouffer, wydał w 2002 roku, jednak popularność zdobył dopiero 5 lat później, po wydaniu debiutanckiego albumu I Created Disco, zawierającego takie hity jak The Girls i Acceptable in the 80s. Jednak dopiero po ukazaniu się singla "We Found Love" nagranego z Rihanną, współpracą z Calvinem zainteresowały się inne gwiazdy.

Następnie na dużej scenie pojawili się muzycy z brytyjskiego zespołu Apollo 440 i szwedzkiej grupy Teddybears oraz Kelly Rowland, byłej członkini grupy Destiny’s Child. Główną gwiazdą koncertu był Wyclef Jean, założyciel The Fugees.

Line up: Cafe Fogg, W hołdzie Tadeuszowi Nalepie, Apollo 440, Teddybears, Kelly Rowland, Wyclef Jean.

Druga edycja festiwalu – 2009[ | edytuj kod]

4 i 5 września 2009 na Placu Defilad odbyła się druga edycja Orange Warsaw Festival. Ogółem w koncertach i dodatkowych przedsięwzięciach wzięło udział ponad 50 tys. widzów.

Jamiroquai – angielski zespół muzyczny. Został założony w 1992 roku w Londynie. Do 2010 roku nagrania formacji znalazły na świecie 20 mln nabywców. Mela Koteluk (właśc.: Malwina Koteluk, ur. 3 lipca 1985 w Sulechowie) – polska wokalistka. Śpiewała w chórkach w zespole Scorpions oraz u Gaby Kulki. W 2003 zdobyła 2 miejsce VI edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. 8 maja 2012 wydała swoją pierwszą płytę pt. Spadochron, będącą płytą tygodnia w programie III Polskiego Radia. Zagrała również koncert retransmitowany przez to radio. 25 kwietnia 2013 została laureatem Fryderyków 2013 w kategoriach Debiut roku i Artysta roku.

Line up: Maria Sadowska, JaConfetti, Smolik, Razorlight, Afromental, June, The Crystal Method, N.E.R.D, Groove Armada, Out of Tune, Skinny Patrini, Plastic, Calvin Harris, MGMT

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta

Power of Trinity – polski zespół grający muzykę będącą połączeniem ostrych brzmień, reggae oraz alternatywnych melodii. Utworzony w 1996 w Koluszkach przez Łukasza Cyprysa, Krzysztofa Grudzińskiego, Bartka Dynera, Emila Waluchowskiego oraz Macieja Ołubka.
Calvin Cordozar Broadus Jr., znany głównie jako Snoop Dogg (ur. 20 października 1971 w Long Beach w Kalifornii) – amerykański raper i aktor. Do 1998 roku znany jako Snoop Doggy Dogg, a od 2012 roku używa także pseudonimu Snoop Lion w kontekście swojej twórczości reggae.
Julia Pietrucha (ur. 17 marca 1989 w Warszawie) – polska aktorka, modelka i piosenkarka, Miss Polski Nastolatek z 2002 roku.
Quincey Matthew Hanley(ur. 26 października 1986) lepiej znany pod pseudonimem Schoolboy Q to amerykański raper z Los Angeles podpisany z wytwórnią Top Dawg Entertaiment. Wraz z Jay Rockiem, Ab-Soulem i Kendrick Lamarem tworzy grupę Black Hippy, z którą wydał mixtape „Black Hippy”. Do tej pory wydał 2 mixtejpy i 3 solowe albumy. Pierwszy z nich, Setbacks, ukazał się na początku 2011 roku. Gościnnie dograli się Kendrick Lamar, Jay Rock, Ab-Soul, Punch czy też BJ The Chicago Kid. Schoolboy Q występował u boku takich raperów jak A$AP Rocky, Tyga, Kid Ink czy też Smoke DZA.
Maria Peszek (ur. 9 września 1973 we Wrocławiu) – polska aktorka i piosenkarka. Zadebiutowała w 1993 roku. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych i telewizyjnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji.
Miuosh, właściwie Miłosz Paweł Borycki (ur. 14 października 1986 w Katowicach) – polski raper i producent muzyczny, a także przedsiębiorca. Miłosz Borycki działalność artystyczną podjął na początku XXI w. w katowickim zespole hip-hopowym Projektor. Wraz z grupą występował do 2011 roku, kiedy to z dorobkiem dwóch, dostępnych w powszechnej sprzedaży albumów Projektor został rozwiązany. Równolegle Miuosh współtworzył krótkotrwały projekt Perwer Squad, by w 2007 roku rozpocząć solową działalność artystyczną.
Queens of the Stone Age (QOTSA lub Queens) – amerykański zespół rockowy, sformowany w 1997 roku przez Josha Homme po rozpadzie grupy Kyuss.

Reklama