• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Orange TV - DTH

  Przeczytaj także...
  Pierwszą polską telewizyjno-radiową satelitarną platformą była Wizja TV, która zainaugurowała swoją działalność 1 czerwca 1998 roku. Jej operatorem była amerykańska spółka At Entertainment (przejęta po krótkim czasie przez operatora telewizji kablowej UPC). W tym samym roku – 6 listopada 1998 – została uruchomiona druga polska platforma cyfrowa – Cyfra+, której operatorem jest Canal+ Cyfrowy. Ponad rok później 5 grudnia 1999 Telewizja Polsat uruchomiła Polsat 2 Cyfrowy (obecnie Cyfrowy Polsat). Z kolei 1 marca 2002 roku doszło do fuzji dwóch najstarszych platform w Polsce – Wizji TV z konkurencyjną platformą Cyfra+. Natomiast 12 października 2006 na polskim rynku pojawiła się kolejna platforma pod nazwą n. Jej operatorem jest ITI Neovision. 27 października 2008 Telekomunikacja Polska zaoferowała swoją ofertę znaną dotąd z sieci IPTV – Neostradę TP z telewizją poprzez satelitę, która od 16 kwietnia 2012 r. funkcjonuje pod nazwą Orange TV. Natomiast 21 marca 2013 roku doszło do połączenia dwóch konkurencyjnych platform Cyfry+ i n, w wyniku którego powstała nowa platforma nc+.Neostrada – usługa Orange (do kwietnia 2012 r. Telekomunikacji Polskiej) oparta na technologii ADSL, ADSL2+, VDSL2 (Neostrada Fiber) lub FTTH oraz na standardzie wymagającym użycia kompatybilnego modemu do połączeń internetowych. Usługa umożliwia stały dostęp do Internetu tylko na analogowej linii telefonicznej lub dedykowanym łączu FTTH.
  n – polska satelitarna platforma cyfrowa telewizyjno-radiowa ITI działająca od 12 października 2006 do 21 marca 2013. Operatorem tej platformy była spółka ITI Neovision będąca członkiem grupy TVN.

  Orange TV (Direct To Home) – polska telewizyjna satelitarna platforma cyfrowa Orange. Nadaje za pośrednictwem satelity Hot Bird na pozycji 13°E. Na koniec I kwartału 2015 roku platforma posiadała 606 000 abonentów.

  Platforma satelitarna Orange jest powiązana z usługą internetową operatora. Nie można zakupić samej telewizji satelitarnej. Zamawiając telewizję klient otrzymuje dekoder do odbioru kanałów oraz modem funbox zapewniający dostęp do internetu (Neostrada). W celu prawidłowego odbioru należy połączyć dekoder z anteną satelitarną oraz z modemem. Dekoder pobiera aktualizacje przez Internet, natomiast uprawnienia karty dekodującej pobierane są przez satelitę. W marcu 2009 podczas Gali Złotych Anten usługa została nagrodzona jako usługa roku.

  Neostrada z TV (Internet Protocol TeleVision) (pod nazwą Usługa TV gdy telewizja zamawiana jest bez internetu) – usługa IPTV świadczona przez Orange, działająca w standardzie TVoDSL wraz z Neostradą. W latach 2006–2008 usługa nosiła nazwę Videostrada, a w latach 2008-2012 Neostrada TP z telewizją (znana różnież jako Neostrada z TV), od 16 kwietnia 2012 r. pod obecną nazwą.Hot Bird (ang. gorący ptak) – nazwa serii satelitów telekomunikacyjnych należących do konsorcjum Eutelsat. Osiem z nich nadal pracuje, choć część w ograniczonym zakresie. Znajdują się one na orbicie geostacjonarnej (nad równikiem). Satelity, których czas pracy dobiegł końca przesunięte zostały na tzw. orbitę cmentarną, znajduje się ona ponad orbitą geostacjonarną.

  Historia[ | edytuj kod]

  Platforma Neostrada TP z telewizją została uruchomiona 27 października 2008 przez Telekomunikację Polską we współpracy z partnerem biznesowym Canal+ Cyfrowy – operatorem platformy cyfrowej Cyfra+. Początkowo zawierała jeden pakiet Podstawowy. 31 lipca 2009 uruchomiono usługę VoD z filmami oraz meczami Ekstraklasy. Natomiast 7 października 2009 platforma została wzbogacona o nowe programy i pakiety, znane z dotychczasowej oferty IPTV operatora: Pakiet M, Pakiet L i opcję HBO. Z kolei 12 maja 2010 oferta programowa satelitarnej usługi telewizyjnej TP została wzbogacona o kanały nadawane w jakości HDTV, które utworzyły Pakiet HD.

  Platforma cyfrowa - marketingowe określenie systemu opartego na elektronice cyfrowej. Z technicznego punktu widzenia nie ma spójnej definicji, która odróżniałaby platformy cyfrowe od innych elektronicznych projektów, nie określanych tym mianem.Grupa Kapitałowa Orange Polska (dawniej Grupa TP) – grupa kapitałowa powiązana z Telekomunikacją Polską, kontrolowana przez francuski Orange S.A., wykorzystująca globalną markę Orange na podstawie licencji pozyskanej od Orange Brand Services Ltd.

  9 czerwca 2011 całkowicie zmieniono ofertę pakietową, pakiety telewizyjne TP zostały zastąpione przez pakiety telewizji n.

  W związku ze zmianą marki TP 16 kwietnia 2012 roku zmieniono nazwę Neostrada TP z telewizją na Orange TV. W 2013 roku po połączeniu platform Cyfra+ i n, platforma rozpoczęła sprzedaż pakietów telewizji nc+.

  Pod koniec 2016 roku do oferty wprowadzono pakiet Optymalny, znany z oferty IPTV.

  HDTV (ang. High Definition TV) – telewizja wysokiej rozdzielczości. Jest ogólnym określeniem sygnału telewizyjnego o rozdzielczości większej niż standardowa (PAL lub NTSC).Wideo na życzenie (skrót VoD lub VOD; ang. Video on Demand - wideo na żądanie), pot. także oglądanie na żądanie — usługa zezwalająca na oglądanie nadawanego materiału filmowego lub słuchanie nadawanego nagrania dźwiękowego w wybranym przez kogoś czasie, późniejszym niż czas emisji. Nadawana (także "na żywo") audycja może być dzięki temu przesunięta w odbiorze dla pojedynczego widza i słuchacza.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • polskie platformy cyfrowe
 • polskojęzyczne stacje telewizyjne
 • Orange TV
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Orange
 • Orange TV – usługa łączona polegająca na dostarczeniu klientowi usługi internetowej (Neostrada) wraz z telewizją: dawniej z Cyfrą+, później z n, a obecnie z nc+ Obecnie jest świadczona w dwóch wersjach:Ekstraklasa (nazwa marketingowa: T-Mobile Ekstraklasa) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). W latach 1927–1939 nosiła nazwę Liga, natomiast w latach 1948–2008 I liga. W jej ramach zmagania toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym, jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 16 najlepszych polskich klubów piłkarskich. Triumfator Ekstraklasy zostaje jednocześnie Mistrzem Polski, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do I ligi polskiej (dawnej II ligi polskiej). Pierwotnie zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej (w latach 1928–2005), następnie (od 18 listopada 2005) przez Ekstraklasę S.A. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie sportowej spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Historia telewizji w Polsce sięga 1937 roku, kiedy to w Warszawie uruchomiona została pierwsza doświadczalna stacja telewizyjna. W 1952 emisję regularnego programu rozpoczął nadawca publiczny – Telewizja Polska. Od 1970 nadawany jest Program 2 telewizji publicznej, a od 1992 – program satelitarny dla Polonii zagranicznej.
  Satelita − każde ciało niebieskie o względnie małej masie, obiegające inne ciało, o większej masie. Tor ruchu tego ciała nosi nazwę orbity.
  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.748 sek.