• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Orange Fair Play

  Przeczytaj także...
  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Ekstraklasa SA – polska spółka akcyjna utworzona w wyniku umowy, podpisanej 14 czerwca 2005 w Warszawie przez przedstawicieli Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN) oraz delegatów 16 klubów ówczesnej I ligi sezonu 2005/2006. Skupia ona wszystkie 16 klubów, występujących w danym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, zaś jej głównym zadaniem jest prowadzenie ligowych rozgrywek o mistrzostwo Polski w piłce nożnej mężczyzn i zarządzanie nimi.
  Przegląd Sportowy – najstarszy polski dziennik sportowy, założony – jako tygodnik – w maju 1921 w Krakowie. Jego pierwszy numer ukazał się w sobotę 21 maja 1921.

  Orange Fair Play – nagroda w postaci pamiątkowej statuetki i czeku gotówkowego fundowana przez sponsora piłkarskiej Orange EkstraklasyPTK Centertel dla najaktywniejszych klubów kibica w danej rundzie sezonu rozgrywkowego. Konkurs ma na celu promowanie w mediach dobrych wzorców kibicowania. W ramach promocji programu OFP EMI Music Poland stworzyło piosenkę i teledysk Prosta rzecz (Nosowska, Rojek, Grabaż).

  Artur Rojek (ur. 6 maja 1972) – polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i gitarzysta. Członek zespołów Myslovitz (1992-2012) i Lenny Valentino (1998-2001). Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.

  Nagroda przyznawana była począwszy od rundy wiosennej sezonu 2004/2005 (wówczas jako Idea Fair Play) a poszczególne kluby kibica wybierane są przez głosowanie przez dziennikarzy sportowych związanych m.in. z: TVN, Piłką Nożną, Przeglądem Sportowym, Sportem, Gazeta.pl, Interia.pl i Onet.pl. Ostatnia statuetka został wręczona w sezonie 2006/2007.

  Sport – ogólnopolski dziennik o tematyce sportowej ukazujący się w Katowicach od 1945 roku. Wydawcą jest spółka dziennikarska KTK Sport sp. z o.o.. Dodatkowo we wtorki ukazywał się tytuł "Sport - region" opisujący lokalne wydarzenia sportowe z regionu województwa śląskiego i małopolskiego, nawiązujący do nieistniejącego już tytułu "Sport Śląski".Kibic – osoba zainteresowana konkretną dyscypliną sportu i wyrażająca to m.in. poprzez uczestnictwo w charakterze widza w turniejach, zawodach, treningach i innych występach sportowych. Kibice często wspierają konkretny sportowy klub, drużynę lub sportowca, śledząc postępy kariery, wyniki zawodów, zmiany osobowe w składach drużyn itp., i wyrażając swoje wsparcie obecnością na meczach i zawodach, dopingiem, radością ze zwycięstw i zdobytych punktów. Kibice często wykazują się dobrą znajomością historii danego zespołu lub historii kariery sportowca, składu osobowego zespołu itp.

  Laureaci[ | edytuj kod]

  I. edycja sezon 2004/2005, runda wiosenna

  Trzy równorzędne nagrody (statuetki i czeki na 5000 ) dla klubów kibica:

 • Lecha Poznań
 • Legii Warszawa
 • Pogoni Szczecin
 • II. edycja sezon 2005/2006, runda jesienna

  I nagroda (statuetka i czek na 7500 ) dla klubu kibica Pogoni Szczecin.
  Dwa równorzędne wyróżnienia (statuetki i czeki na 5000 ) dla klubów kibica:

 • GKS-u Bełchatów
 • Lecha Poznań
 • III. edycja sezon 2005/2006, runda wiosenna

  I nagroda (statuetka i czek na 7500 ) dla klubu kibica Legii Warszawa.
  Dwa równorzędne wyróżnienia (statuetki i czeki na 5000 ) dla klubów kibica:

  Czek – pisemne zlecenie bezwzględnego wypłacenia określonej kwoty, wydane bankowi przez posiadacza rachunku bankowego. Podstawą prawną funkcjonowania czeków w Polsce jest ustawa Prawo czekowe z 1936 r.EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.
 • Kolportera Korony Kielce
 • Lecha Poznań
 • IV. edycja sezon 2006/2007, runda jesienna

  I nagroda (statuetka i czek na 10000 ) dla klubu kibica Lecha Poznań.
  II nagroda (statuetka i czek na 7500 ) dla klubu kibica Legii Warszawa.
  III nagroda (statuetka i czek na 5000 ) dla klubu kibica Górnika Zabrze.

  Korona Kielce (oficjalna nazwa Korona Spółka Akcyjna) – polski klub piłkarski z siedzibą w Kielcach. W sezonie 2019/2020 występuje w Ekstraklasie. Prosta rzecz – utwór muzyczny autorstwa Katarzyny Nosowskiej (tekst), Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego (tekst), Artura Rojka (tekst i muzyka) oraz Andrzeja Smolika (tekst i muzyka), pochodzący z singla o tym samym tytule, nagrany w kwietniu 2005.
  sezon 2007/08, runda jesienna

  Wskutek wycofania się z udziału w OFP grup fanów związanych głównie z OZSK, w rundzie jesiennej sezonu 2007/08 Orange Fair Play został zawieszony do czasu uzyskania porozumienia pomiędzy kibicami a ESA.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • teledysk "Prosta rzecz" • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Katarzyna Nosowska (ur. 30 sierpnia 1971 roku w Szczecinie) – wokalistka znana z zespołu Hey oraz dokonań solowych, autorka tekstów.
  Ekstraklasa (nazwa marketingowa: T-Mobile Ekstraklasa) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). W latach 1927–1939 nosiła nazwę Liga, natomiast w latach 1948–2008 I liga. W jej ramach zmagania toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym, jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 16 najlepszych polskich klubów piłkarskich. Triumfator Ekstraklasy zostaje jednocześnie Mistrzem Polski, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do I ligi polskiej (dawnej II ligi polskiej). Pierwotnie zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej (w latach 1928–2005), następnie (od 18 listopada 2005) przez Ekstraklasę S.A. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie sportowej spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.
  Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.
  TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
  KKS Lech Poznań SA – spółka akcyjna prowadząca polski klub piłkarski założony 19 marca 1922 roku w miejscowości Dębiec (teren dzisiejszego Poznania) jako Lutnia Dębiec. Od 30 maja 2006 roku nosi nazwę KKS Lech Poznań Spółka Akcyjna, w wyniku przejęcia klubu przez firmę Amica, sponsora klubu Amica Wronki, a od 20 października 2008 r. jedynym akcjonariuszem jest Invesco SA, której 100% akcji posiada Jacek Rutkowski. Zespół występuje obecnie w T-Mobile Ekstraklasie i jest sześciokrotnym mistrzem Polski, pięciokrotnym zdobywcą Pucharu Polski i czterokrotnym Superpucharu Polski.
  Orange Polska (wcześniej Telekomunikacja Polska i PTK Centertel) – operator telekomunikacyjny, były monopolista, a obecnie dominujący dostawca telefonii stacjonarnej w Polsce. Jeden z największych w Polsce dostawców Internetu i usług telekomunikacyjnych w sieci ruchomej.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.