Orange (marka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Orange (telefonia))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Orange

Orange – międzynarodowa marka usług telekomunikacyjnych należąca do France Télécom, zarządzana przez Orange Brand Services Ltd. Pod marką Orange świadczone są usługi w 35 krajach dla 147 mln klientów. 19 września 2005 marka Orange została wprowadzona do Polski przez operatora PTK Centertel, zastępując markę Idea. W Polsce zajmuje obecnie pierwsze miejsce pod względem liczby użytkowników telefonii komórkowej z liczbą kart SIM przekraczającą 15,9 mln.

Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Idea (obecnie Orange) – była marka sieci telefonii komórkowej w Polsce, działająca w latach 1998-2005, której operatorem był PTK Centertel.

Historia[ | edytuj kod]

Spółka Orange plc powstała w Wielkiej Brytanii w 1994 roku. Od 1999 roku rozwijała się poza Wyspami kupując udziały w firmach w Austrii, Belgii, Szwajcarii, Hongkongu, Australii, Izraelu i w Indiach. W 1999 spółkę Orange kupiła niemiecka firma Mannesmann. Zaledwie kilka miesięcy później Mannesmann zostaje wykupiony przez brytyjską grupę telekomunikacyjną Vodafone. Europejskie przepisy antymonopolowe zobowiązują Vodafone, obecnego już na rynku brytyjskim, do odsprzedaży Orange. W roku 2000 France Télécom wchodzi w posiadanie firmy. Wkrótce Orange staje się oficjalną marką telefonii komórkowej francuskiej grupy na całym świecie (w tym od 2005 roku w Polsce, zob. Orange Polska). Kolejna sieć Orange powstała w październiku 2006 roku po rebrandingu hiszpańskiej Ameny.

Grupa Kapitałowa Orange Polska (dawniej Grupa TP) – grupa kapitałowa powiązana z Telekomunikacją Polską, kontrolowana przez francuski Orange S.A., wykorzystująca globalną markę Orange na podstawie licencji pozyskanej od Orange Brand Services Ltd.Orange (dawniej Idea) – cyfrowa sieć telefonii komórkowej w Polsce. Operatorem sieci jest PTK Centertel. Posiada 27 mln przydzielonych numerów. Posiada ponad 14,9 mln klientów.

Nazwa marki powstała od angielskiego słowa „orange”, jednak, żeby nie kojarzono marki z pomarańczami, logo firmy jest kwadratowe. Orange oznacza kolor pomarańczowy i ma się kojarzyć z ciepłem i pełnią energii (inf. szkolenie pracowników PTK).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Press release including data about the number of customers (12.2011)
  2. Stan na II kwartał 2016.
  3. Witold Tomaszewski: Pełny obraz polskiego rynku kart SIM po 2013 roku (pol.). Telepolis, 2014-03-06. [dostęp 2014-03-07].
Warto wiedzieć że... beta

Operatorom telefonii komórkowej w Polsce przyznawano prefiksy numerów. Najstarszymi prefiksami są: 90 (od 1992 r. dla analogowej sieci komórkowej w systemie NMT, później zmieniony na 690 (PTK Centertel), 601 (Polkomtel – od 1996 r.) i 602 (Polska Telefonia Cyfrowa – od 1996 r.) oraz 501 (PTK Centertel – od 1998 r.).
Vodafone (skrótowiec od ang. voice, data, fone) – międzynarodowy operator telefonii komórkowej, którego zarząd znajduje się w Newbury w Wielkiej Brytanii oraz w Düsseldorfie w Niemczech. Vodafone jest drugą po China Mobile, największą na świecie firmą zajmującą się usługami telekomunikacyjnymi. Posiada oddziały w 27 krajach świata, w kolejnych 33 – umowy partnerskie z lokalnymi sieciami. Od roku 2007 sponsoruje zespół Formuły 1 McLaren.
Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.
Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
Usługa telekomunikacyjna – termin prawniczy, którego definicja zawarta jest w ustawie z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne. Zgodnie z tą definicją usługa telekomunikacyjna to usługa polegająca głównie na przekazywaniu sygnałów w sieci telekomunikacyjnej. W ustawowej definicji z usług telekomunikacyjnych wyłączono usługę poczty elektronicznej. Później to wyłączenie zostało usunięte.

Reklama