Oracle Linux
Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych. OCFS2 (ang. Oracle Cluster File System, wersja 2) – system plików stworzony przez Oracle Corporation i wydany na licencji GNU General Public License.
Urządzenie wejścia-wyjścia, urządzenie we/wy, urządzenie I/O (ang. input/output device) służy do komunikacji systemu komputerowego z jego użytkownikiem lub innym systemem przetwarzania danych. Urządzenie wejścia-wyjścia służy często do zamiany wielkości fizycznych na dane przetwarzane przez system lub odwrotnie. Np. mysz komputerowa przetwarza ruch ręki, odbiornik GPS aktualne położenie geograficzne, a monitor komputera przetwarza dane komputerowe na obraz.
Oracle Linux (poprzednio Oracle Enterprise Linux, wym. [ˈɒɹəkəl]) – dystrybucja Linuksa oparta na dystrybucji Red Hat Enterprise Linux, przepakietowana i udostępniona za darmo przez firmę Oracle, dostępna na licencji GNU General Public License od końca 2006 roku.
Dystrybucję Oracle Linux można pobrać za pośrednictwem serwisu Oracle Software Delivery Cloud, a następnie wdrażać i rozpowszechniać bez ponoszenia dodatkowych kosztów licencyjnych. Płatne jest komercyjne wsparcie techniczne, dostępne za pośrednictwem programu Oracle Linux Support.
Kompatybilność z Red Hat Enterprise Linux[ | edytuj kod]
Oracle rozprowadza Oracle Linux z dwoma jądrami:
Oracle zapewnia, że Unbreakable Enterprise Kernel jest kompatybilny z RHEL, własną technologią Oracle Fusion Middleware (OMF) oraz zewnętrznymi, certyfikowanymi aplikacjami RHEL, które mogą być instalowane i uruchamiane bez żadnych zamian w kodzie. Jednakże dla użytkowników wymagających wiernej i ścisłej zgodności z Red Hatem lub dla użytkowników korzystających z modułów zależnych od konkretnych wersji jądra wersją, która oferuje 100-procentową kompatybilność z Red Hat Enterprise Linux, jest Red Hat Compatible Kernel.
Historia wydań[ | edytuj kod]
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Announcing the Release of Oracle Linux 8. [dostęp 2019-07-25].
- Oracle Public Yum Server (ang.). [dostęp 2012-06-15].
- John C. Wells: Longman Pronunciation Dictionary. 2008. ISBN 978-1-4058-8118-0.
- ↑ Oracle Linux FAQ (ang.). oracle.com. [dostęp 2012-06-15].
- Oracle Software Delivery Cloud – Oracle Linux and Oracle VM (ang.). edelivery.oracle.com. [dostęp 2012-06-15]. Cytat: Here you can find downloads for the Oracle Linux Operating System, Oracle VM, and Oracle VM Templates for both Linux and Solaris.
- Fast, Modern, Reliable Linux at a Fraction of the Cost of Red Hat (ang.). oracle.com. [dostęp 2012-06-15]. Cytat: Oracle Linux is free to download and distribute
- Oracle Linux Support (ang.). oracle.com. [dostęp 2012-06-15].
- Oracle Linux with Oracle’s Unbreakable Enterprise Kernel (ang.). oracle.com. [dostęp 2012-06-15].
- Index of /el6/docs (ang.). oss.oracle.com. [dostęp 2012-06-15].
- Index of /el5/docs (ang.). oss.oracle.com. [dostęp 2012-06-15].
- Index of /el4/docs (ang.). oss.oracle.com. [dostęp 2012-06-15].