• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oracle Corporation

  Przeczytaj także...
  Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych. Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.
  Spółka publiczna – spółka akcyjna, której choćby część akcji została dopuszczona, po przedstawieniu prospektu emisyjnego i zatwierdzeniu go przez Komisję Nadzoru Finansowego, do publicznego obrotu. Do obowiązku tych spółek należy wprowadzenie do obrotu publicznego każdej nowej emisji akcji, nawet jeżeli emisja ta jest w całości przeznaczona dla jednego lub kilku „dużych” inwestorów.
  Siedziba Oracle w Redwood City

  Oracle Corporation (wym. [ˈɒɹəkəl]) – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania do szeroko rozumianej obsługi przedsiębiorstw, a w szczególności systemów zarządzania bazą danych.

  Oracle jest drugim na świecie (po Microsoft) pod względem przychodów sprzedawcą oprogramowania. Firma m.in. osiągnęła to stawiając na tworzenie oprogramowania na Linuxa, także ma własną dystrybucję (Oracle Linux).

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ang. enterprise resource planning (ERP), tłumaczone przez producentów też jako zaawansowane zarządzanie zasobami) – określenie klasy systemów informatycznych służących wspomaganiu zarządzania przedsiębiorstwem lub współdziałania grupy współpracujących ze sobą przedsiębiorstw, poprzez gromadzenie danych oraz umożliwienie wykonywania operacji na zebranych danych.

  Historia[ | edytuj kod]

  Powstała w 1977 roku, a jej siedziba znajduje się w Redwood City, w stanie Kalifornia, w Stanach Zjednoczonych. Założona przez obecnego prezesa Larry’ego Ellisona oraz Boba Minera i Eda Oatesa. W roku 2004 firma po długiej walce przejęła kontrolę nad producentem systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem PeopleSoft.

  Pakiet biurowy – zbiór programów komputerowych służących do typowych zastosowań biurowych, takich jak edycja tekstu, wykonywanie obliczeń księgowych, czy obsługa baz danych, które są sprzedawane jako jeden zintegrowany produkt.OpenSolaris - projekt firmy Sun Microsystems, mający na celu stworzenie otwartej wersji jej natywnego systemu operacyjnego Solaris; podobne rozwiązanie zostało już zastosowane w przypadku pakietu biurowego StarOffice, który ma również otwartą wersję OpenOffice.org.

  Oracle jest dostawcą kompleksowych rozwiązań informatycznych dla dowolnego rodzaju przedsiębiorstw i organizacji. Obsługuje na świecie ponad 275 tys. klientów, w tym 98 firm z listy Fortune 100.

  Roczny obrót firmy wynosi ponad 14 mld USD; na badania i rozwój przeznacza ponad 5 miliardów USD. Serwery baz danych, oprogramowanie warstwy pośredniej oraz narzędzia i aplikacje biznesowe, jak również usługi konsultingowe, szkolenia i asysta techniczna oferowane są w 145 krajach na całym świecie. Oracle jest pierwszą firmą, która stworzyła kompletny zestaw oprogramowania dla biznesu obsługiwanego w modelu internetowym.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Lawrence Joseph Ellison (ur. 17 sierpnia 1944) - założyciel i prezes firmy produkującej oprogramowanie do obsługi baz danych, Oracle Corporation.

  W styczniu 2005 r. został zakończony proces połączenia Oracle z firmą PeopleSoft; w efekcie fuzji powstał drugi światowy dostawca aplikacji biznesowych, zajmujący pierwsze miejsce na północnoamerykańskim rynku ERP i największy na świecie w dziedzinie oprogramowania HRMS i SCM. Pod koniec stycznia 2006 r. zakończył się proces łączenia z firmą Siebel Systems, dzięki czemu Oracle stał się największym na świecie, po SAP AG, dostawcą oprogramowania CRM przeznaczonego do zarządzania kontaktami z klientem.

  Zarządzanie relacjami z klientami, CRM (ang. customer relationship management) – to zestaw procedur i narzędzi istotnych w zarządzaniu kontaktami z klientami.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W kwietniu 2009 r. Oracle ogłosił, że zamierza kupić firmę Sun Microsystems. Operacja doszła do skutku po jej zatwierdzeniu przez organy antymonopolowe w USA i Europie. Obydwa urzędy wyraziły zgodę, przy czym w tym drugim sprawa rozpatrywana była przez wiele miesięcy. Transakcja przejęcia opiewała na kwotę ponad 7 miliardów dolarów i została ukończona 27 stycznia 2010 r. Oracle w ten sposób stał się właścicielem takiego oprogramowania jak systemy operacyjne Solaris i OpenSolaris, pakiety biurowe StarOffice (obecnie Oracle Open Office) i OpenOffice.org, platformy Java wraz z NetBeans, konkurencyjnej dotychczas bazy danych MySQL i wielu innych produktów firmy Sun.

  Oracle Linux (poprzednio Oracle Enterprise Linux) – dystrybucja Linuksa oparta na dystrybucji Red Hat Enterprise Linux, przepakietowana i sprzedawana przez firmę Oracle, dostępna na licencji GNU General Public License od końca 2006 roku.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.

  10 lutego 2010 Oracle ogłosiła na swojej stronie wiadomość o nabyciu izraelskiej firmy Convergin.

  Produkty[ | edytuj kod]

  Oracle posiada w ofercie kilkaset produktów software, jednak najważniejszym z nich jest Oracle Database z której sprzedaż dostarcza ponad 30% całego przychodu firmy. Niektóre produkty Oracle Corporation to: bazy danych, narzędzia programistyczne i oprogramowanie warstwy pośredniej, jak również zestaw gotowych aplikacji biznesowych:

  NetBeans – projekt otwartego oprogramowania mający za zadanie dostarczanie efektywnych narzędzi programowania. Dwa najważniejsze produkty to NetBeans IDE oraz NetBeans Platform.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • bazy danych:
 • Oracle Database
 • MySQL
 • InnoDB
 • Oracle Berkeley DB
 • serwery aplikacyjne:
 • Oracle WebLogic
 • oprogramowanie warstwy pośredniej:
 • Oracle BPM
 • Oracle Service Bus
 • Oracle Data Service Integrator
 • pakiety biurowe:
 • Oracle Open Office
 • systemy operacyjne:
 • Oracle Solaris
 • Oracle OpenSolaris
 • Oracle Enterprise Linux
 • produkty CRM:
 • PeopleSoft
 • Siebel
 • aplikacje do wirtualizacji
 • Oracle xVM VirtualBox
 • system zarządzania HR:
 • HCM Cloud
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ANNUAL REPORT PURSUANT TO SECTION 13 OR 15(d) OF THE SECURITIES EXCHANGE ACT OF 1934, For the fiscal year ended May 31, 2014, Oracle Corporation (ang.). [dostęp 2015-04-26].
  2. John C. Wells: Longman Pronunciation Dictionary. 2008. ISBN 978-1-4058-8118-0.
  3. Explore the data: Global 100 Software Leaders: PwC, www.pwc.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  4. Oracle Linux OS and Support | Operating Systems | Oracle, www.oracle.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
  5. Oracle gains controlling stake in PeopleSoft – CNET, www.cnet.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  6. Resort Suite: Oracle (ang.). Resort Suite. [dostęp 2014-05-16].
  7. Oracle Corporation (ang.). Google Finance. [dostęp 2014-05-16].
  8. Welcome to Oracle (ang.). Oracle. [dostęp 2014-05-16].
  9. Nigam Arora: Workday Picks Up Where PeopleSoft Left Off (ang.). Forbes.com LLC™, 2/27/2014. [dostęp 2014-05-16].
  10. Gartner.
  11. Oracle Press Release: Oracle Buys Sun (ang.). 2009-04-20. [dostęp 2010-02-05].
  12. Oracle Completes Acquisition of Sun (ang.). 2010-01-27. [dostęp 2010-02-04].
  13. Oracle Buys Convergin (ang.). 2010-02-10. [dostęp 2010-02-25].
  14. Lista produktów Oracle.
  15. The 3 Most important Product segments for Oracle.
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.Oracle Linux (poprzednio Oracle Enterprise Linux) – dystrybucja Linuksa oparta na dystrybucji Red Hat Enterprise Linux, przepakietowana i sprzedawana przez firmę Oracle, dostępna na licencji GNU General Public License od końca 2006 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wirtualizacja – proces symulowania przez oprogramowanie istnienia zasobów logicznych, które wykorzystują ustalone podczas konfiguracji zasoby fizyczne. np. wirtualna maszyna stosuje wirtualizację w celu emulowania pracy maszyny z danym systemem operacyjnym pozwalając przez to badać zachowanie tej maszyny i jej oprogramowania bez wpływania na realny system operacyjny, na którym pracujemy.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  InnoDB – zaawansowany mechanizm (silnik ang. engine) składowania danych zaprojektowanym przez fińską firmę Innobase Oy, która została przejęta w 2006 przez koncern Oracle Corporation.
  Redwood City – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia. Redwood City jest jednym z przedmieść San Francisco.
  SAP AG (niem.: Systemanalyse und Programmentwicklung, ang. Systems Applications and Products in Data Processing) – międzynarodowe przedsiębiorstwo informatyczne założone w 1972 r. z siedzibą w Walldorf w Niemczech.
  Oprogramowanie pośredniczące (ang. middleware) jest to rodzaj oprogramowania umożliwiający komunikację pomiędzy różnymi aplikacjami/usługami lub systemami. Architektura oprogramowania pośredniczącego jest wykorzystywana głównie w systemach rozproszonych przy łączeniu ze sobą różnych komponentów oprogramowania (często znajdujących się na różnych platformach) lub komunikacji z kanałami dostępu do nich.
  Zarządzanie łańcuchem dostaw (ang. Supply Chain Management (SCM)) – rozwiązania informatyczne, które służą przedsiębiorstwu do zarządzania sieciowym łańcuchem dostaw. Dzięki nim możliwa jest synchronizacja przepływu materiałów pomiędzy poszczególnymi kooperantami, co wyraźnie ułatwia firmie dostosowanie się do określonego popytu rynkowego. Zajmują się przepływem informacji, produktów i usług. Wewnętrzne SCM obejmuje zagadnienia związane z zaopatrzeniem, produkcją i dystrybucją. Zewnętrzne SCM integruje przedsiębiorstwo z jego dostawcami i klientami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.