Oracle Corporation
Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych. Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.
Spółka publiczna – spółka akcyjna, której choćby część akcji została dopuszczona, po przedstawieniu prospektu emisyjnego i zatwierdzeniu go przez Komisję Nadzoru Finansowego, do publicznego obrotu. Do obowiązku tych spółek należy wprowadzenie do obrotu publicznego każdej nowej emisji akcji, nawet jeżeli emisja ta jest w całości przeznaczona dla jednego lub kilku „dużych” inwestorów.
Oracle Corporation (wym. [ˈɒɹəkəl]) – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania do szeroko rozumianej obsługi przedsiębiorstw, a w szczególności systemów zarządzania bazą danych.
Oracle jest drugim na świecie (po Microsoft) pod względem przychodów sprzedawcą oprogramowania. Firma m.in. osiągnęła to stawiając na tworzenie oprogramowania na Linuxa, także ma własną dystrybucję (Oracle Linux).
Historia[ | edytuj kod]
Powstała w 1977 roku, a jej siedziba znajduje się w Redwood City, w stanie Kalifornia, w Stanach Zjednoczonych. Założona przez obecnego prezesa Larry’ego Ellisona oraz Boba Minera i Eda Oatesa. W roku 2004 firma po długiej walce przejęła kontrolę nad producentem systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem PeopleSoft.
Oracle jest dostawcą kompleksowych rozwiązań informatycznych dla dowolnego rodzaju przedsiębiorstw i organizacji. Obsługuje na świecie ponad 275 tys. klientów, w tym 98 firm z listy Fortune 100.
Roczny obrót firmy wynosi ponad 14 mld USD; na badania i rozwój przeznacza ponad 5 miliardów USD. Serwery baz danych, oprogramowanie warstwy pośredniej oraz narzędzia i aplikacje biznesowe, jak również usługi konsultingowe, szkolenia i asysta techniczna oferowane są w 145 krajach na całym świecie. Oracle jest pierwszą firmą, która stworzyła kompletny zestaw oprogramowania dla biznesu obsługiwanego w modelu internetowym.
W styczniu 2005 r. został zakończony proces połączenia Oracle z firmą PeopleSoft; w efekcie fuzji powstał drugi światowy dostawca aplikacji biznesowych, zajmujący pierwsze miejsce na północnoamerykańskim rynku ERP i największy na świecie w dziedzinie oprogramowania HRMS i SCM. Pod koniec stycznia 2006 r. zakończył się proces łączenia z firmą Siebel Systems, dzięki czemu Oracle stał się największym na świecie, po SAP AG, dostawcą oprogramowania CRM przeznaczonego do zarządzania kontaktami z klientem.
W kwietniu 2009 r. Oracle ogłosił, że zamierza kupić firmę Sun Microsystems. Operacja doszła do skutku po jej zatwierdzeniu przez organy antymonopolowe w USA i Europie. Obydwa urzędy wyraziły zgodę, przy czym w tym drugim sprawa rozpatrywana była przez wiele miesięcy. Transakcja przejęcia opiewała na kwotę ponad 7 miliardów dolarów i została ukończona 27 stycznia 2010 r. Oracle w ten sposób stał się właścicielem takiego oprogramowania jak systemy operacyjne Solaris i OpenSolaris, pakiety biurowe StarOffice (obecnie Oracle Open Office) i OpenOffice.org, platformy Java wraz z NetBeans, konkurencyjnej dotychczas bazy danych MySQL i wielu innych produktów firmy Sun.
10 lutego 2010 Oracle ogłosiła na swojej stronie wiadomość o nabyciu izraelskiej firmy Convergin.
Produkty[ | edytuj kod]
Oracle posiada w ofercie kilkaset produktów software, jednak najważniejszym z nich jest Oracle Database z której sprzedaż dostarcza ponad 30% całego przychodu firmy. Niektóre produkty Oracle Corporation to: bazy danych, narzędzia programistyczne i oprogramowanie warstwy pośredniej, jak również zestaw gotowych aplikacji biznesowych:
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ ANNUAL REPORT PURSUANT TO SECTION 13 OR 15(d) OF THE SECURITIES EXCHANGE ACT OF 1934, For the fiscal year ended May 31, 2014, Oracle Corporation (ang.). [dostęp 2015-04-26].
- John C. Wells: Longman Pronunciation Dictionary. 2008. ISBN 978-1-4058-8118-0.
- Explore the data: Global 100 Software Leaders: PwC, www.pwc.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
- Oracle Linux OS and Support | Operating Systems | Oracle, www.oracle.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
- Oracle gains controlling stake in PeopleSoft – CNET, www.cnet.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
- Resort Suite: Oracle (ang.). Resort Suite. [dostęp 2014-05-16].
- Oracle Corporation (ang.). Google Finance. [dostęp 2014-05-16].
- Welcome to Oracle (ang.). Oracle. [dostęp 2014-05-16].
- Nigam Arora: Workday Picks Up Where PeopleSoft Left Off (ang.). Forbes.com LLC™, 2/27/2014. [dostęp 2014-05-16].
- Gartner.
- ↑ Oracle Press Release: Oracle Buys Sun (ang.). 2009-04-20. [dostęp 2010-02-05].
- Oracle Completes Acquisition of Sun (ang.). 2010-01-27. [dostęp 2010-02-04].
- Oracle Buys Convergin (ang.). 2010-02-10. [dostęp 2010-02-25].
- Lista produktów Oracle.
- The 3 Most important Product segments for Oracle.