• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oppland

  Przeczytaj także...
  Norwegia podzielona jest administracyjnie na 19 okręgów (norw.: fylke). Okręgi dzielą się na 430 gmin (norw.: kommune).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Akershus – jeden z 19 okręgów, na które przed 1 stycznia 2020 podzielona była Norwegia. Zniesiony w związku z reformą administracyjną.

  Oppland – jeden z 19 okręgów, na które przed 1 stycznia 2020 podzielona była Norwegia. Zniesiony w związku z reformą administracyjną. Graniczył z okręgami Sør-Trøndelag, Møre og Romsdal, Sogn og Fjordane, Buskerud, Akershus, Oslo i Hedmark.

  Administracyjnym centrum okręgu było miasto Lillehammer. Powierzchnia Oppland to 25 192 km², zamieszkuje go 183 690 osób (2004).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Norwegia podzielona jest administracyjnie na 19 okręgów (norw.: fylke). Okręgi dzielą się na 430 gmin (norw.: kommune).

  Największe miasta to: Lillehammer, Gjøvik i Otta. Na terenie okręgu znajdowały się też dwie najwyższe góry Norwegii: Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.) i Glittertind (2452 m n.p.m.) oraz ośrodek sportów zimowych Beitostølen.

  Gminy[ | edytuj kod]

  Gminy Oppland

  Okręg Oppland podzielony jest na 26 gmin:

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • podział administracyjny Norwegii
 • Sør-Trøndelag – jeden z 19 okręgów, na które podzielona jest Norwegia. Zajmuje powierzchnię 18 848 km².Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Norwegii, Gór Skandynawskich i Półwyspu Skandynawskiego. Góra położona jest w pobliżu miejscowości Lom w Parku Narodowym Jotunheimen w łańcuchu górskim Jotunheimen.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hedmark – jeden z 19 okręgów, na które podzielona jest Norwegia. Graniczy z regionami Sør-Trøndelag, Oppland i Akershus. Na wschodzie, na długim odcinku graniczy z terytorium Szwecji (region Dalarna i Värmland).
  Glittertind (bokmål Glittertinden) - szczyt w Górach Skandynawskich. Leży w Norwegii, w regionie Oppland. Należy do pasma Jotunheimen. Jest to drugi po Galdhøpiggen szczyt Norwegii.
  Beitostølen – niewielka miejscowość w Norwegii w gminie Øystre Slidre. Leży w górach Jotunheimen na wysokości ok. 900 m n.p.m. i liczy poniżej 300 stałych mieszkańców.
  Buskerud – jeden z 19 okręgów, na które przed 1 stycznia 2020 podzielona była Norwegia. Zniesiony w związku z reformą administracyjną.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.
  Sogn og Fjordane – jeden z 19 okręgów, na które podzielona jest Norwegia. Graniczy z regionami: Møre og Romsdal, Oppland, Buskerud i Hordaland.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.