• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oporzec

  Przeczytaj także...
  Batiowo (ukr. Батьово, ros. Батёво, słow. Baťovo, węg. Bátyú - osiedle typu miejskiego na Ukrainie w rejonie berehowskim obwodu zakarpackiego.Oporzec (ukr. Опорець, ros. Опорец) – przystanek kolejowy w miejscowości Oporzec, w rejonie skolskim, w obwodzie lwowskim, na Ukrainie. Leży na linii Lwów – Stryj – Batiowo – Czop.
  II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.

  Oporzec (ukr. Опорець) – wieś na Ukrainie, w rejonie skolskim obwodu lwowskiego. Wieś liczy 1035 mieszkańców.

  Znajdują tu się przystanek kolejowy Oporzec oraz stacja kolejowa Beskid, położone na linii LwówStryjBatiowo.

  Historia[ | edytuj kod]

  Prywatna wieś szlachecka, położona w województwie ruskim, w 1739 roku należała do klucza Tuchla Lubomirskich. W czasach II Rzeczypospolitej do 1934 samodzielna gmina jednostkowa, następnie należała do zbiorowej wiejskiej gminy Ławoczne. Początkowo w powiecie skolskim, a od 1932 w powiecie stryjskim w woj. stanisławowskim. W miejscowości stacjonowała placówka Straży Granicznej I linii „Oporzec”

  Gmina Ławoczne – dawna gmina wiejska w powiecie stryjskim województwa stanisławowskiego II Rzeczypospolitej. Siedzibą gminy było Ławoczne.Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

  Po wojnie wieś weszła w struktury administracyjne Związku Radzieckiego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Adam Homecki, Rozwój terytorialny latyfundium Lubomirskich (starszej gałęzi rodu) w latach 1581-1754, w: Studia Historyczne, rok V, zeszyt 3 (58), 1972, s. 437.
  2. Dz.U. z 1934 r. nr 68, poz. 628
  3. Dz.U. z 1932 r. nr 6, poz. 37
  4. Marek Jabłonowski, Bogusław Polak: Polskie formacje graniczne 1918−1839. Dokumenty organizacyjne, wybór źródeł. T. II. Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, 1999, s. 29. ISBN 83-87424-77-3.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oporzec, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. VII: Netrebka – Perepiat, Warszawa 1886, s. 566.
 • Województwo ruskie – województwo Korony Królestwa Polskiego, część prowincji Małopolska, jednostka administracyjna Królestwa Polskiego w okresie I Rzeczypospolitej, istniejąca w latach 1434–1772.Bogusław Stanisław Polak (ur. 3 stycznia 1945 w Gorlicach) – polski historyk, profesor doktor habilitowany, członek Kolegium IPN.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
  Stryj (ukr. Стрий, węg. Sztrij) – miasto na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, nad rzeką Stryj; siedziba administracyjna rejonu stryjskiego. Duży węzeł kolejowy, ośrodek przemysłu materiałów budowlanych, maszynowego, drzewnego i spożywczego.
  Beskid (ukr. Бескид, ros. Бескит) – stacja kolejowa w pobliżu miejscowości Oporzec, w rejonie skolskim, w obwodzie lwowskim, na Ukrainie. Leży na linii Lwów – Stryj – Batiowo – Czop. Położona jest u północnego krańca Tunelu Beskidzkiego.
  Powiat skolski - powiat województwa stanisławowskiego II Rzeczypospolitej. Jego siedzibą było miasto Skole. W skład powiatu wchodziło 50 gmin wiejskich, 45 obszarów dworskich i 1 miasto. 1 kwietnia 1932 r. został zniesiony a jego obszar włączono do powiatu stryjskiego .
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Lubomirscy – ród książęcy herbu Szreniawa bez Krzyża wywodzący się prawdopodobnie z rodu Szreniawitów lub Drużynnitów, żyjących w zakolach rzeki Szreniawy koło Proszowic w czasach Mieszka I.
  Placówka Straży Granicznej I linii „Oporzec” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej w okresie międzywojennym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.823 sek.