• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Operation: Mindcrime

  Przeczytaj także...
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Scott Rockenfield (ur. 15 czerwca 1963 w Seattle) – amerykański perkusista progresywno-metalowego zespołu Queensryche.
  Album koncepcyjny (ang. concept album) — album muzyczny, na którym zawarte utwory tworzą całość pod względem literackim lub muzycznym i są skupione wokół pozamuzycznego tematu.
  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

  Operation: Mindcrime – trzeci pełnowymiarowy studyjny album amerykańskiego zespołu Queensryche. Muzyka na nim zaprezentowana to połączenie rocka progresywnego z heavy metalem. Jest to również concept album przedstawiający dzieje Nikkiego - narkomana, poddanego praniu mózgu i zmuszonego do popełniania morderstw.

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Geoff Tate, właśc. Geoffrey Wayne Tate (ur. 14 stycznia 1959 w Stuttgarcie) – amerykański muzyk i piosenkarz. Popularność zdobył w latach 80., występując w progresywno-metalowym zespole Queensrÿche.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

  1. I Remember Now (1:17)
  2. Anarchy-X (1:27)
  3. Revolution Calling (4:42)
  4. Operation: Mindcrime (4:43)
  5. Speak (3:42)
  6. Spreading The Disease (4:07)
  7. The Mission (5:46)
  8. Suite Sister Mary (10:41)
  9. The Needle Lies (3:08)
  10. Electric Requiem (1:22)
  11. Breaking The Silence (4:34)
  12. I Don't Believe In Love (4:23)
  13. Waiting For 22 (1:05)
  14. My Empty Room (1:28)
  15. Eyes Of A Stranger (6:39)

  Twórcy[ | edytuj kod]

  Główni muzycy[ | edytuj kod]

 • Geoff Tate - śpiew, instrumenty klawiszowe
 • Eddie Jackson - gitara basowa
 • Chris DeGarmo - gitara
 • Michael Wilton - gitara
 • Scott Rockenfield - perkusja
 • Muzycy dodatkowi[ | edytuj kod]

 • Pamela Moore - śpiew w "Suite Sister Mary"
 • Idea albumu[ | edytuj kod]

  Album przedstawia historię uzależnionego od narkotyków Nikkiego, który przechodzi pranie mózgu i zostaje zaprogramowany tak, by na hasło "mindcrime" zabijać wybranych, wysoko postawionych ludzi: polityków, hierarchów kościoła. Pojawia się siostra Mary, była prostytutka. Bohater zakochuje się, lecz otrzymuje rozkaz jej zabicia. Chce ją ratować, ale mimo wszystko Mary ginie. Nikki w deszczu woła jej imię. Zostaje aresztowany za zakłócanie porządku i zidentyfikowany jako zabójca. Po dwudziestu latach muzycy wrócili do opowieści nagrywając drugą część albumu. Nikki wychodzi z więzienia i postanawia się zemścić...

  Queensrÿche – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w 1981 roku w Seattle w stanie Waszyngton. Grupa nieprzerwanie do 1997 roku występowała w oryginalnym składzie, kiedy to z zespołu odszedł gitarzysta Chris DeGarmo (ten powrócił ponownie w 2001 oraz zrezygnował z udziału w grupie w 2003 roku).Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Operation: Mindcrime na oficjalnej stronie Queensrÿche
 • Operation: Mindcrime na cd Universe
 • Michael Wilton (ur. 23 lutego 1962 r., w San Francisco) – amerykański gitarzysta progresywno-metalowego zespołu Queensrÿche.Instrumenty klawiszowe – instrumenty muzyczne pochodzące z różnych grup: strunowych, dętych, samobrzmiących, elektrycznych i elektronicznych mających jedną wspólną cechę posiadania klawiatury (zazwyczaj w stroju równomiernie temperowanym).
  Warto wiedzieć że... beta

  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).
  Rock progresywny lub prog rock (ang. progressive rock) – styl muzyki rockowej wywodzący się z rocka psychodelicznego. Gatunek powstał w końcu lat 60. XX w., największą popularność osiągając w pierwszej połowie lat 70. Wyparty z estrad przez falę punk rocka, by powrócić pod postacią rocka neoprogresywnego. Ambicją rocka progresywnego było wzniesienie muzyki rockowej na wyższy poziom artystyczny. Utwory progresywnego rocka są często złożone i wyrafinowane, a wykonanie cechuje się wirtuozerią.
  Queensrÿche – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w 1981 roku w Seattle w stanie Waszyngton. Grupa nieprzerwanie do 1997 roku występowała w oryginalnym składzie, kiedy to z zespołu odszedł gitarzysta Chris DeGarmo (ten powrócił ponownie w 2001 oraz zrezygnował z udziału w grupie w 2003 roku).
  Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.
  Christopher Lee DeGarmo (ur. 14 czerwca 1963 w Wenatchee) – amerykański gitarzysta rockowy, znany głównie z występów w grupie Queensrÿche, której był członkiem w latach 1981-1998 oraz okazjonalnie w 2003 i 2007 roku. Od momentu odejścia z zespołu jest w małym stopniu zaangażowany w przemysł muzyczny. Poza muzyką DeGarmo interesuje się również lotnictwem. Jest profesjonalnym pilotem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.