• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Operacja zmiany płci  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Operacja, zabieg operacyjny, zabieg chirurgiczny – wszelkiego rodzaju zabiegi na narządach i tkankach ciała, służące poprawie stanu zdrowia i samopoczucia chorego, bądź postępowanie diagnostyczne przeprowadzane w taki sposób. Wbrew nazwie, zabiegi chirurgiczne nie należą do kompetencji wyłącznie lekarzy chirurgów - do operacji należy m.in. cięcie cesarskie, będące jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych przez lekarza ginekologa. Miejsca przeznaczone do wykonywania zabiegów operacyjnych to bloki (sale) operacyjne.Lili Elbe / Einar Wegener (ur. 28 grudnia 1882, zm. 13 września 1931) – uważana jest za pierwszą osobę, która przeszła operację zmiany płci (SRS), było to w roku 1930 w Dreźnie. Jednak nie była osobą transseksualną, tylko hermafrodytyczną. Współcześnie podejrzewa się, że od urodzenia mogła być kobietą dotkniętą Zespołem Klinefeltera lub inną nieprawidłowością genetyczną; większość warunków interseksualności odkryto i opisano dopiero po śmierci Lili, trudno więc mieć pewność w jej szczególnym przypadku.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Operacja zmiany płci (ang. sex reassignment surgery, SRS) – operacja przeprowadzana u osób transseksualnych lub w zespole dezaprobaty płci. Pierwsza tego typu operacja została przeprowadzona u Lili Elbe w Niemczech w 1930 roku. W Polsce przeprowadzono ją po raz pierwszy w 1969 roku.

  Mastektomia – zabieg amputacji piersi spowodowany najczęściej rakiem piersi, choć przechodzą go również transseksualiści typu k/m (kobieta/mężczyzna) w ramach operacyjnej zmiany płci.PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.

  Spis treści

 • 1 Przebieg operacji
 • 2 Warunki przeprowadzenia operacji
 • 3 Wyniki operacji
 • 4 Zobacz też
 • 5 Przypisy
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pochwa (łac. vagina) – odcinek żeńskich dróg rodnych. Jest przewodem mięśniowo-błoniastym, silnie rozciągliwym i elastycznym, długości 5 cm do 14 cm (zazwyczaj 6 cm do 8 cm), stanowiącym połączenie między macicą a przedsionkiem pochwy, będącym częścią sromu (pudendum feminum). Najwęższa w swojej dolnej części stopniowo się rozszerza. W części środkowej ma około 2 cm do 3 cm szerokości. Pochwa stanowi miejsce wprowadzenia nasienia, obejmując prącie w czasie kopulacji oraz drogę, którą wydostaje się płód podczas porodu, a także drogę odpływu krwi menstruacyjnej. W czasie rozwoju płodowego powstaje z połączenia części dystalnych przewodów przyśródnerczowych (przewodów Müllera).
  Jądra (łac. testis, dosłownie – świadek, orchis, testimonium virile, grec. didymis ) – męskie narządy rozrodcze u ludzi i zwierząt odpowiednik rozwojowy jajników.
  Orchidektomia (orchiektomia) – zabieg operacyjny polegający na chirurgicznym usunięciu gonad męskich (jąder) oraz powrózka nasiennego.
  Gruczoły opuszkowo-cewkowe (gruczoły Cowpera, łac. glandulae bulbourethrales) – parzysty narząd wielkości ziarna grochu, otwierający się do cewki moczowej w obrębie tylnej ściany jej opuszki, znajduje się poniżej prostaty. Odpowiadają za wydzielanie przezroczystej wydzieliny (preejakulatu) z cewki moczowej. Wydzielina ta zabezpiecza plemniki przed kwaśnym środowiskiem cewki moczowej i pochwy, gdyż jest to płyn o charakterze zasadowym.
  Silikony (l. poj. silikon, ang. silicone) – syntetyczne polimery krzemoorganiczne o strukturze siloksanów, w których wszystkie atomy krzemu podstawione są grupami alkilowymi (najczęściej metylowymi lub etylowymi) lub arylowymi (najczęściej fenylowymi). W zależności od warunków produkcji otrzymuje się je w postaci olejów bądź żywic silikonowych, a także elastomerów. Silikony mają jeszcze większą odporność chemiczną i termiczną od siloksanów, w których atomy krzemu połączone są z atomami wodoru.
  Kim Petras (ur. 27 sierpnia 1992) – niemiecka piosenkarka, najmłodsza osoba, która przeszła operację zmiany płci. Petras, która urodziła się jako chłopiec, Tim Petras, przeszła operację zmiany płci w wieku 16 lat, ale hormonoterapię rozpoczęła już w wieku 12 lat.
  Archives of Sexual Behavior – recenzowany periodyk naukowy publikujący artykuły z dziedziny seksuologii. Istnieje od 1971 i jest oficjalnym czasopismem International Academy of Sex Research.

  Reklama