• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Operacja Wunderland

  Przeczytaj także...
  Morze Karskie (rus. Карское море) – część Oceanu Arktycznego u północnych wybrzeży Azji, między wyspami Nowej Ziemi i archipelagami Ziemi Franciszka Józefa i Ziemi Północnej. Jest to morze szelfowe. Można spotkać się z nazwą Arktycznego Morza Śródziemnego. Od zachodu Morze Karskie łączy się z Morzem Barentsa za pośrednictwem kilku cieśnin: Karskie Wrota, Jugorski Szar, Matoczkin Szar. Od wschodu z Morzem Łaptiewów głównie przez Cieśniny: Wilkickiego, Szokalskiego i Armii Czerwonej. Do Morza Karskiego wpadają duże syberyjskie rzeki: Ob i Jenisej, także rzeka Taz.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Krążownik ciężki - historyczna klasa dużych okrętów artyleryjskich, podklasa krążowników. Klasa ta wykształciła się w latach 20. XX wieku i budowana była do pierwszych lat po II wojnie światowej. Krążowniki ciężkie początkowo nazywane były też krążownikami waszyngtońskimi. Podstawowym ich zadaniem było wspieranie innych okrętów w czasie bitew morskich, współdziałanie w ramach większych zespołów i niszczenie wrogiej żeglugi w ramach działań samodzielnych oraz ochrona własnych linii żeglugowych.

  Operacja Wunderland – operacja korsarska niemieckiego ciężkiego krążownika "Admiral Scheer" podczas II wojny światowej, przeprowadzona w dniach 16 sierpnia - 30 sierpnia 1942.

  Szlak krążownika "Admiral Scheer"

  Przebieg operacji[ | edytuj kod]

  Dnia 16 sierpnia 1942 roku "Admiral Scheer" opuścił swoją bazę w Narwiku z zamiarem atakowania alianckiej żeglugi dostarczającej zaopatrzenie dla ZSRR. Dowódcą jednostki w trakcie tej operacji był komandor Meendsen-Bohlken. 19 sierpnia okręt dotarł na Morze Karskie. Następnego dnia wodnosamolot z krążownika zameldował o obecności trzech małych konwojów, które jednak nie zostały zaatakowane z powodu zalodzenia oraz złych warunków meteorologicznych. 25 sierpnia niemiecki okręt ostrzelał radziecką bazę polarną na Przylądku Upragnionym, między innymi uszkadzając budynek z radiostacją.

  Dikson (ros.: Ди́ксон) to miasto i wyspa u ujścia rzeki Jenisej do Morza Karskiego w dawnym Tajmyrskim (Dołgańsko-Nienieckim) Okręgu Autonomicznym. Miasto jest głównym portem nad Morzem Karskim oraz ważnym centrum hydrometeorologicznym. Jako pierwszy wyspę zbadał w 1875 roku fiński odkrywca Adolf Erik Nordenskiöld w ekspedycji sponsorowanej przez szwedzkiego przemysłowca, filantropa i podróżnika Oscara Dicksona. Rok później została tu założona stacja badawcza nazwana na cześć sponsora: "Dickson". Z czasem na tereny wokół stacji zaczęli napływać rosyjscy osadnicy, którzy w 1884 roku założyli osadę Dikson. W późniejszych latach osada ta rozrosła się także na stały ląd, a w 1935 roku wybudowany został port morski.Wodnosamolot (albo: hydroplan) – samolot przystosowany konstrukcyjnie do startu i lądowania (wodowania) z powierzchni wody.

  Starcie z „Aleksandrem Sibiriakowem”[ | edytuj kod]

  Tego samego dnia krążownik natknął się na radziecki lodołamacz „Aleksandr Sibiriakow”. Zbliżywszy się do jednostki, okręt niemiecki wywiesił amerykańską banderę, sygnalizując jednocześnie japońską nazwę Sisijama. Radziecki okręt przejrzawszy podstęp, nadał przez radio komunikat informujący o obecności wrogiej jednostki na tych wodach, jednocześnie otwierając ogień do napastnika z trzech dział kalibru 75 mm. W wyniku walki, jaka się wywiązała, radziecki lodołamacz zatonął. Część załogi lodołamacza zginęła w walce, część dostała się do niemieckiej niewoli. Tylko jeden radziecki marynarz dotarł do bezludnej wyspy Biełucha i został później uratowany przez Rosjan. Po północy 27 sierpnia „Admiral Scheer” ostrzelał bazę radziecką Dikson, niszcząc uzbrojony parowiec SKR-19 „Dieżniew” i przygotowując się do wysadzenia desantu w celu zdobycia dokumentów. W trakcie ostrzału krążownik wystrzelił około stu pocisków 280 mm. Obronę portu, oprócz lekkich dział, stanowiły dwie armaty polowe kalibru 152 mm wz. 1910/30, tworzące baterię nr 659, które podjęły ostrzał krążownika z odległości ok. 6 km, wystrzeliwując 43 pociski, z których część upadła w pobliżu celu. Wbrew powojennej propagandowej wersji, mówiącej o uszkodzeniu „Admirala Scheera”, radzieccy artylerzyści nie uzyskali trafień, lecz ostrzał spowodował odstąpienie krążownika od desantu i następnie jego odejście. „Admiral Scheer” powrócił do Narwiku w dniu 30 sierpnia, kończąc tym samym nieudaną operację.

  Admiral Scheer – niemiecki ciężki krążownik typu Deutschland z okresu II wojny światowej. Wraz z jednostkami bliźniaczymi "Lützow" i "Admiral Graf Spee" określany jako "pancernik kieszonkowy". Okręt nazwano imieniem admirała Reinharda Scheera – dowódcy niemieckich sił morskich podczas bitwy jutlandzkiej w 1916.Lodołamacz, inaczej łamacz lodu – to jednostka pływająca o specjalnej, wzmocnionej konstrukcji kadłuba umożliwiającej łamanie pokrywy lodowej (np. lodu morskiego). Lodołamacze używane są na zamarzających wodach żeglownych, aby umożliwić w ten sposób żeglugę w okresie zimowym.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Anatolij Sorokin. 152-mm puszka obr. 1910/30 gg. Czast 2. „Tiechnika i Woorużenije”. Nr 4/2020, s. 16, kwiecień 2020 (ros.). 

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Edwin Gray: Pancerniki Hitlera. Stalowe fortece, które nie ocaliły Rzeszy, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2004 ​ISBN 83-11-09819-0​ s.194,195
  2. Jerzy Lipiński: Druga wojna światowa na morzu, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1976
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.967 sek.