• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Operacja Rah-e-Nijat  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Peszawar (ang. Peshawar, urdu پشاور, Paśawar) – miasto w północnym Pakistanie liczące około 1 439 205 mieszkańców (2010). Stolica Chajber Pasztunchwa (d. Północno-Zachodniej Prowincji Pogranicznej).Zamach w Peszawarze miał miejsce 28 października 2009 roku. W jego wyniku zginęło 117 osób, około 213 odniosło rany. Był to jeden z najkrwawszych zamachów terrorystycznych w Pakistanie od czasu podjęcia walki z rebelią talibską przez ten kraj.

  Operacja Rah-e-Nijat (en: Path to Deliverance; pl: "Droga do wyzwolenia") – operacja prowadzona przez siły pakistańskie przy wsparciu bezzałogowych samolotów USA w Południowym Waziristanie w 2009. Operacja ta była jednym z epizodów pakistańskiej wojny z talibami.

  Ofensywa dzieliła się na dwie fazy. Pierwszy etap na celu miał zlikwidowanie dowódcy talibów Baitullaha Mehsuda, ukrywającego się w górskich obszarach Waziristanu. Operacja lotnicza rozpoczęła się 13 czerwca 2009 nalotem na twierdzę Baitullaha Mehsuda, położoną przy granicy z Afganistanem i zakończyła się jego śmiercią 5 sierpnia 2009 roku. 17 października 2009 wojsko pakistańskie wznowiło ofensywę, która tym razem toczyła się na lądzie. Niespełna dwa miesiące później, 12 grudnia 2009 ogłoszono zwycięskie zakończenie ofensywy w której zginęło 600 rebeliantów i 80 żołnierzy. W wyniku ofensywy Pakistan objął kontrolę nad górskimi terenami Południowego Waziristanu, skąd ucieczkę podjęli najważniejsi członkowie Talibanu.

  29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.Waziristan czyt. łaziristan (paszto وزیرستان) – region w północno-zachodnim Pakistanie, przy granicy z Afganistanem, wchodzący w skład Terytoriów Plemiennych Administrowanych Federalnie, zamieszkany przez Pasztunów. Od 2004 trwały nieustanne walki pomiędzy regionalnymi separatystami a rządem Pakistanu. 14 lutego 2006 Islamski Emirat Waziristanu ogłosił niepodległość, nieuznaną na arenie międzynarodowej. Przywódcą separatystów jest Haji Omar. Separatyści pasztuńscy są wspierani przez Talibów oraz Al-Kaidę. 5 września 2006 Pakistan zawarł układ pokojowy ze starszyzną Waziristanu, zaprzestając jednocześnie akcji militarnych skierowanych przeciw zbrojnym milicjom z tego regionu. Pokój gwarantuje nieingerowanie centralnych władz Pakistanu w wewnętrzne sprawy regionu oraz nieangażowanie się mieszkańców Warizistanu w konflikt w Afganistanie. Układ potwierdza również przynależność regionu do Pakistanu.

  Spis treści

 • 1 Geneza
 • 1.1 Sytuacja w Waziristanie w trakcie walk w Dolinie Swat
 • 2 Operacja lotnicza
 • 2.1 Śmierć Baitullaha Mehsuda
 • 2.2 Wznowienie walk
 • 3 Operacja lądowa
 • 3.1 Początek ofensywy
 • 3.2 Walki o najważniejsze talibskie twierdze
 • 3.3 Wypieranie talibów z Południowego Waziristanu
 • 4 Odwetowe zamachy w Pakistanie
 • 5 Skutki operacji
 • 6 Zobacz też
 • 7 Przypisy
 • 8 Linki zewnętrzne
 • Chajber Pasztunchwa (ang. Khyber Pakhtunkhwa, Khyber Pakhtunkhwa Province, urdu صوبۂ خیبر پختونخوا, خیبر پختونخوا, trb. Suba-e Khajbar Pakhtunkhwa, Khajbar Pakhtunkhwa; do 20 kwietnia 2010: Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna, ang. North-West Frontier Province, urdu شمال مغربی سرحدی صوبہ) - jedna z prowincji pakistańskich położona w północnej części kraju z ośrodkiem administracyjnym w Peszawarze.Inwazja na Afganistan trwała od 7 października 2001 do końca kwietnia 2002 roku pod kryptonimem Operacja Enduring Freedom. Przeprowadzona została na podstawie uchwały Organizacji Narodów Zjednoczonych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Agencja Orakzai – agencja w zachodnim Pakistanie na obszarze Terytoriów Plemiennych Administrowanych Federalnie. W 1998 roku liczyła 225 441 mieszkańców.
  Bitwa pod Mir Ali - bitwa rządowych wojsk Pakistanu z bojówkami talibskimi i z nimi sympatyzującymi rozegrana w dniach 7 - 10 października 2007 wokół miejscowości Mir Ali.
  19 października jest 292. (w latach przestępnych 293.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 73 dni.
  Karabin AK (ros. Автомат Калашникова – automat Kałasznikowa, polskie oznaczenia: 7,62 mm pmK, 7,62 mm kbk AK) – potocznie kałasznikow, karabin automatyczny konstrukcji radzieckiej z okresu po II wojnie światowej. Zastąpiony został przez karabinek AKM.
  Wojna w Pakistanie – konflikt zbrojny między armią pakistańską i amerykańską a islamskimi bojówkami Al-Kaidy i powiązanymi z nimi talibami, trwający od marca 2004 w ramach wojny z terroryzmem. Pakistańscy talibowie podjęli walkę, gdyż ich celem jest obalenie rządu w Islamabadzie, uwolnienie pakistańskich i zagranicznych bojowników, wprowadzenie szariatu, przejęcie broni nuklearnej i ustanowienie globalnego kalifatu.
  Terytoria Plemienne Administrowane Federalnie (ang. Federally Administered Tribal Areas, FATA; urdu Wafak ke Zar-e Intizam Kabaili Ilakadźat) - jednostka podziału administracyjnego Pakistanu formalnie bezpośrednio administrowana przez pakistańskie władze centralne, faktycznie jednak posiadają bardzo dużą autonomię. Terytoria mają powierzchnię 27 220 km². Formalną stolicą jest, znajdujący się poza obszarem Terytoriów Peszawar. Faktyczną stolicą jest jednak Miran Shah.
  Operacja w Orakzai (urdu: Khwakh Ba De Sham) – operacja prowadzona przez siły pakistańskie przeciwko talibom w Agencji Orakzai leżącej w Pakistanie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.115 sek.