• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Operacja Piorun - powieść

  Przeczytaj także...
  Zgwałcenie – zmuszenie drugiej osoby do obcowania płciowego, poddania się innej czynności seksualnej lub wykonania takiej czynności przez jedną lub wiele osób, posługujących się siłą fizyczną, przymusem, nadużyciem władzy, podstępem lub wykorzystujących niemożność wyrażenia świadomej zgody przez daną osobę. Sprawca zgwałcenia nazywany jest gwałcicielem.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).

  Operacja Piorunpowieść Iana Fleminga o przygodach agenta 007 - Jamesa Bonda. Została napisana w 1961 roku i jest dziesiątą z kolei powieścią w cyklu o Bondzie. Stanowi również pierwszą część tzw. trylogii Blofelda. To pierwsza powieść, gdzie wrogiem Bonda jest Ernst Stavro Blofeld. To również piątą książka, w której pojawia się przyjaciel Bonda Feliks Leiter.

  Dziewczyna – to młody człowiek płci żeńskiej. Wiek, w którym dziewczyna staje się kobietą, jest różny w różnych społeczeństwach. Zwykle przejście z okresu dojrzewania do dojrzałości następuje w wieku kilkunastu lat.WIDMO (ang. SPECTRE – Special Executive for Counter-intelligence, Terrorism, Revenge and Extortion) – fikcyjna organizacja terrorystyczna znana z serii książek Iana Fleminga o Jamesie Bondzie i opartych na nich filmach. Zarządzana przez Ernsta Stavro Blofelda, pierwszy raz pojawia się w powieści Thunderball (Operacja Piorun), następnie zaś w wielu filmach, włączając w to pierwszy z nich, Doktor No (1962). Organizacja jest najbardziej zaciekłym przeciwnikiem fikcyjnego agenta.

  Fabuła[]

  Bond przybywa na Hawaje, by oddać się zasłużonemu odpoczynkowi. Tak by się przynajmniej wydawało. W rzeczywistości bowiem ma obserwować parę podejrzanych osób niemieckiego pochodzenia. Wykonuje swoje zadanie, przy okazji realizując także własne plany. Raz jeden Niemiec mocno naraża się podczas relaksu w kurorcie hawajskim, za co Bond zamyka go w saunie, aż ten spalił sobie skórę. Niemiec po pewnym czasie próbuje zlikwidować agenta, ale mu się nie udaje. Szczególną uwagę agenta 007 wzbudza niejaki Emil Largo, Niemiec stojący swoim jachtem na jeziorze i poszukujący skarbów. Panu Largo towarzyszy jego kochanka, a właściwie dziewczyna zabawka, panna Domino.

  M jest literą stanowiącą kod fikcyjnej postaci, szefa brytyjskiego wywiadu lub MI6, zwierzchnika Jamesa Bonda. Pseudonim "M" został prawdopodobnie zaczerpnięty od imienia pierwszego rzeczywistego szefa MI6, Mansfielda Smitha-Cumminga.Kradzież (art. 278 kk) – zabór cudzej rzeczy w celu przywłaszczenia. Pod pojęciem zaboru rozumie się fizyczne wyjęcie rzeczy spod władztwa właściciela. Dotyczy to również przedmiotu pozostawionego przez niego w znanym mu miejscu w zamiarze późniejszego jej zabrania. Wymóg dokonania zaboru oznacza, że nie jest możliwa kradzież rzeczy znalezionej przez sprawcę lub jemu powierzonej. Nie wyklucza to odpowiedzialności za inne przestępstwo, a mianowicie za przywłaszczenie.

  Tymczasem ktoś skradł dwie głowice atomowe z rakiet i teraz grozi, że je zdetonuje, jeśli nie otrzyma okupu. Okazuje się, że za kradzieżą stroi przestępcza organizacja WIDMO. Do organizacji należą nie tylko przestępcy, mordercy i złodzieje, ale także terroryści, dawni faszyści Hitlera i członkowie rozwiązanego już sowieckiego Smierszu. Na czele Widma stoi Ernst Stavro Blofeld, jego zastępcą i ulubionym pracownikiem jest Emil Largo, zwany Numerem 1 (Blofeld zaś nosi Numer 2, ale nie jest to żadna moralna degradacja, ale podstęp mający na celu zmylenie policji w razie wpadki). Blofeld organizuje spotkanie organizacji, ujawnia, że niedawno na jego polecenie porwano młodą dziewczynę i zażądano okupu od jej rodziców. Okup został dostarczony, dziewczyna wróciła, ale jak się okazało, została ona podczas przetrzymywania zgwałcona, tak twierdzą w każdym razie jej rodzice. Blofeld domyśla się, że do aktu seksualnego doszło między porwaną a porywaczem za zgodą ich obu, ale honor Widma został zachwiany, więc połowa okupu została zwrócona rodzicom dziewczyny, zaś agent (obecny na zebraniu) na oczach towarzyszy zostaje ukarany śmiercią. Po rozwiązaniu spraw honorowych Blofeld przechodzi do punktu zebrania - porwanych niedawno głowic atomowych. Całą akcją ma kierować Emil Largo - ma czekać, aż okup zostanie wypłacony przez rząd Wielkiej Brytanii, lecz jeśli tak się nie stanie, ma zabrać głowice i zdetonować je zgodnie z planem. Blofeld pokazuje swym pracownikom swój testament, w którym na wypadek swojej śmierci czyni Larga swoim następcą i szefem całego Widma. Emil Largo rusza do akcji.

  Ian Lancaster Fleming (ur. 28 maja 1908 w Londynie, zm. 12 sierpnia 1964 w Canterbury) – pisarz angielski, najbardziej znany z serii powieści szpiegowskich z Jamesem Bondem w roli głównej, a także w mniejszym stopniu z serii opowieści dla dzieci Chitty Chitty Bang Bang.Terroryzm – użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.

  Bond dostaje od M zadanie obserwowania pana Largo i pozostałych Niemców podczas swego „niby urlopu” na Bahamach. Kontaktuje się ze swoim przyjacielem, Feliksem Leiterem, prywatnym detektywem i agentem CIA, który również bada sprawa kradzieży głowic nuklearnych. Oboje wymieniają się wiadomościami w tej sprawie. Tymczasem młody pilot dowozi samolotem skradzione głowice nuklearne do Emila Largo. Ten odbiera je, gratuluje pilotowi i zabija go jako niepotrzebnego świadka. Bond z pomocą Leitera dowiaduje się po pewnym czasie o tym wydarzeniu oraz o tym, że ów pilot to był brat panny Domino. Postanawia wykorzystać ten fakt.

  Przestępstwo – czyn zabroniony, popełniony z zamiarem, uznany za zasadniczo społecznie szkodliwy lub społecznie niebezpieczny, konkretnie zdefiniowany i zagrożony karą na mocy prawa karnego.Stosunek płciowy, stosunek seksualny (łac. coitus, copulatio; kopulacja) – zbliżenie dwóch osobników odmiennej płci w celu prokreacyjnym lub dla osiągnięcia przyjemności, podczas którego prącie w stanie wzwodu wprowadzane jest do pochwy. Stosunek płciowy prowadzi zazwyczaj do zaplemnienia, umożliwiając zapłodnienie. W odniesieniu do ludzi stosowane są również określenia: współżycie płciowe i współżycie seksualne.

  007 nawiązuje w kasynie bliższą znajomość z Emilem Largo. Grają w karty o pannę Domino, Bond wygrywa, Largo więc „wypożycza” mu ją na parę dni. Bond i Domino spędzają miłe chwile na plaży, dziewczyna zwierza się agentowi, ten zaś mówi jej o swoich odkryciach. Domino jest przerażona śmiercią brata. Idzie z Bondem do łóżka i obiecuje mu pomoc w zniszczeniu Emila Largo.

  Niemcy – naród zamieszkujący przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, posługujący się językiem niemieckim z grupy języków germańskich. Pod względem wyznaniowym Niemcy podzieleni są na katolików (płd. i zach. Niemcy) i protestantów (płn. i wsch. Niemcy).Testament –(z łac. Testamentum) co oznacza przymierze. Rozrządzenie własnym majątkiem na wypadek śmierci. W Polsce kwestie związane ze sporządzaniem testamentów reguluje przede wszystkim Kodeks cywilny.

  Bond i Leiter obserwują jacht pana Largo. Domyślają się, że ukrył on głowice nuklearne gdzieś w tym jeziorze, na którym zakotwiczył pod pretekstem szukania podwodnych skarbów. Szykują akcję w celu odnalezienia głowic, czas bowiem upłynął i okup od rządu nie został dostarczony. Largo ma więc wydobyć głowice i zdetonować jedną z nich. Bond, Leiter i jego ludzie obserwują jacht, czekając na sygnał Domino - miała ona zapalić światło w swoim pokoju, gdy będzie czas wkroczyć do akcji. Niestety, dziewczyna zostaje zdemaskowana podczas szperania po statku i uwięziona pod pokładem. Bond nie mogąc doczekać się sygnału i tak wkracza do akcji. On i ludzie Leitera staczają wręcz podwodną bitwę z ludźmi Larga. Bond ściga pod wodą Emila Largo, żeby ten nie zdążył ukryć gdzieś wydobytych głowic, dochodzi między nimi do pojedynku. Ostatecznie Domino zabija Larga i ratuje Bonda przed ośmiornicą. Ludzie Leitera pokonują, zabijają i łapią w niewole członków SPECTRE, którzy przyciśnięci na przesłuchaniu opowiedzieli wszystko o swojej organizacji i Blofeldzie. Natychmiastowa akcja pomogła złapać wszystkich członków organizacji, ale sam Blofeld zdołał zbiec. Bond leży w szpitalu i chce jak najszybciej się wykurować, by spotkać się z Domino.

  Sauna to pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność (w zależności od rodzaju sauny), w którym spędza się od kilku do kilkunastu minut. Pobyt w saunie ma właściwości poprawiające krążenie. Po pobycie w saunie bierze się zwykle kąpiel w chłodnej wodzie. Sauna najpopularniejsza jest w Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, a także w Rosji, odgrywa w tych krajach ważną rolę społeczną. Sauny były budowane przez Słowian i ludy fińskie (przodków m.in. dzisiejszych Finów i Estończyków) od niepamiętnych czasów.James Bond (pseudonim Agent 007) – postać fikcyjna agenta Jej królewskiej Mości, w służbie brytyjskiego wywiadu wojskowego – MI6, stworzona przez pisarza Iana Fleminga. Bond jest protagonistą w wielu powieściach i opowiadaniach Fleminga, po śmierci autora dalsze przygody Bonda opisywali Kingsley Amis, John Gardner, Christopher Wood, Raymond Benson, Sebastian Faulks i Jeffery Deaver.

  Wydania polskie[]

 • 2008, wyd. PW Rzeczpospolita, przekł. Robert Stiller • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Faszyzm (wł. fascismo, od łac. fasces – wiązki, rózgi liktorskie i wł. fascio – wiązka, związek) – doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, sprzeciwiająca się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa (statolatrię, totalitarne silne przywództwo, terror państwowy i solidaryzm społeczny). Faszyzm podkreślał wrogość wobec zarówno liberalizmu, jak i komunizmu. Początkowo nazwa odnosiła się tylko do włoskiego pierwowzoru, później była stosowana wobec pokrewnych ruchów w latach 20. i 30. XX wieku, zwłaszcza narodowego socjalizmu w Niemczech, oraz współczesnych ruchów wywodzących się z partii faszystowskich (neofaszyzm i postfaszyzm). Faszyzm uważany jest na ogół za doktrynę skrajnie prawicową lub (przez takich politologów jak Zeev Sternhell, Hugh Seton-Watson, Eugen Weber) hybrydalną, tzn. łączącą elementy lewicowe i prawicowe. Sami faszyści uważali tradycyjny podział za przestarzały; twierdzili, że nie są "ani prawicą, ani lewicą".
  Broń jądrowa – rodzaj broni masowego rażenia wykorzystującej wewnątrzjądrową energię wydzielaną podczas niekontrolowanej łańcuchowej reakcji rozszczepienia jąder ciężkich pierwiastków (uranu i plutonu – broń atomowa) lub reakcji termojądrowej syntezy lekkich pierwiastków z wodoru – bomba wodorowa – o sile wybuchu znacznie większej od broni atomowej. Podobnie do każdego innego rodzaju broni, broń jądrowa jest trudna do jednoznacznego zdefiniowania. Według jednak amerykańskiego Departamentu Obrony, bronią jądrową jest kompletne urządzenie w jego zamierzonej ostatecznej konfiguracji, które po zakończeniu procedur i procesów uzbrojenia, fuzji oraz sekwencji odpalenia, zdolne jest do produkcji zamierzonej reakcji nuklearnej oraz uwolnienia energii.
  Zabójstwo – przestępstwo polegające na umyślnym pozbawieniu człowieka życia. Surowiej karanymi formami zabójstwa są zabójstwo dokonywane w wyniku udziału w zbrodniach wojennych i zamachu terrorystycznym, którego wynikiem była śmierć.
  Ernst Stavro Blofeld – fikcyjna postać znana z filmów i książek o Jamesie Bondzie. Jest jednym z jego głównych wrogów i szefem organizacji terrorystycznej WIDMO. Podwładni zwykle mówią na niego Numer Jeden.
  Adolf Hitler (ur. 20 kwietnia 1889 w Braunau am Inn, zm. 30 kwietnia 1945 w Berlinie) – niemiecki polityk, kanclerz Rzeszy od 30 stycznia 1933, Wódz i kanclerz Rzeszy (niem. Führer und Reichskanzler) od 1 sierpnia 1934 (łącząc stanowiska prezydenta i kanclerza Rzeszy), przywódca Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), Człowiek Roku 1938 według tygodnika „Time”, ideolog niemieckiej odmiany faszyzmu zwanej od jego nazwiska hitleryzmem, narodowym socjalizmem lub nazizmem – od niemieckiej nazwy partii (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei), twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej, zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za zbrodnie przeciw ludzkości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.