• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Operacja Jansena-Rittera

  Przeczytaj także...
  Błona śluzowa, śluzówka (gr. mucosa) – wyściółka przewodów i jamistych narządów wewnętrznych mających kontakt ze środowiskiem zewnętrznym organizmu kręgowca. Składa się z dwóch zasadniczych warstw: nabłonka i pokrytej przezeń tkanki łącznej zwanej blaszką właściwą zawierającej naczynia krwionośne i limfatyczne, nerwy, często różne receptory, gruczoły czy mięśnie gładkie.Operacja Riedla – zabieg chirurgiczny stosowany w laryngologii w leczeniu zapalenia zatok czołowych. Po nacięciu skóry od kącika ocznego do łuku brwiowego usuwa się przednią i dolną ścianę zatoki. Następnie usuwa się błonę śluzową objętą procesem zapalnym. Dzięki szerokiemu dostępowi można dokładnie oczyścić całą zatokę. Efekt kosmetyczny nie jest jednak zadowalający, ponieważ dochodzi do zniekształcenia konturu czoła z powodu zapadnięcia się przedniej ściany zatoki. Po zabiegu zaleca się korekcję zniekształcenia za pomocą implantów syntetycznych.
  Łuk brwiowy, arcus superciliaris – struktura kostna tworzona przez kość czołową (os frontale), poprzecznie biegnący wał położony nad oczodołem. W znaczeniu potocznym przez łuk brwiowy rozumie się skórę pokrywającą właściwy, kostny łuk brwiowy i do niej odnosi się uszkodzenia powstałe w wyniku urazu mechanicznego (np. u bokserów w trakcie walki). Jest to struktura stosunkowo łatwo ulegająca uszkodzeniu ze względu na niewielką grubość skóry w tym miejscu oraz leżący pod nią twardy i ostry brzeg oczodołu.

  Operacja Jansena-Rittera – zabieg chirurgiczny stosowany w laryngologii w leczeniu zapalenia zatok czołowych. Po nacięciu skóry od kącika ocznego do łuku brwiowego wytwarza się otwór w ścianie dolnej zatoki czołowej. Następnie w całości usuwa się błonę śluzową objętą procesem zapalnym. Po zabiegu zakłada się dren do przewodu nosowo-czołowego. Obecnie jest rzadko stosowana.

  Drenaż – odprowadzanie treści płynnych (fizjologicznych lub patologicznych) z pewnych narządów lub obszarów ciała do innych lub częściej poza ciało chorego.Zapalenie, reakcja zapalna (łac. inflammatio) – uporządkowany proces rozwijający się w tkance unaczynionej pod wpływem czynnika uszkadzającego. Zapalenie może być spowodowane czynnikami: chemicznymi, fizycznymi, biologicznymi (zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi) - ogólnie czynnikami egzogennymi lub endogennymi. Celem zapalenia jest szybkie i selektywne zgromadzenie komórek zdolnych do usunięcia danego czynnika szkodliwego i rozpoczęcie naprawy powstałego uszkodzenia.

  Zaletą metody Jansena-Rittera jest dobry efekt kosmetyczny. Wadą jest to, że nie można jest stosować u pacjentów z rozległymi zatokami czołowymi.

  Metodę opracowali niezależnie od siebie niemieccy otorynolaryngolodzy Albert Jansen i Gustav Ritter.

  Zobacz też[]

 • operacja Killiana
 • operacja Riedla
 • Przypisy

  1. Jansen A. Zur Eröffnung der Nebenhöhlen der Nase bei chronischen Eiterung. Arch Larzngol Rhinol ss. 135-137 (1897) Cytat za: Thumfart, 1998
  2. Ritter G. Eine neue Methode zur Erhaltung der vorderen Stirnhöhlenwand bei Radikaloperationen der chronischen Stirnhöhleneiterungen. Deutsche Medizinische Wochenschrift 32, ss. 1294-1296 (1906) Cytat za: Thumfart, 1998

  Bibliografia[]

 • Maria Zalesska-Kręcicka: Zarys otolaryngologii : podręcznik dla studentów i lekarzy. Wrocław: Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich, 2008. ISBN 978-83-7055-552-8.
 • Surgical approaches in otorhinolaryngology / Walter F. Thumfart ... Ill. by Luitgard Kellner and Nikolaus Lechenbauer. [Transl. by T. Telger]. Stuttgart: Thieme, 1998, s. 194. ISBN 3-13-116591-X.
 • Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

  Operacja Killiana – zabieg chirurgiczny stosowany w laryngologii w leczeniu zapalenia zatok czołowych. Po nacięciu skóry od kącika ocznego do łuku brwiowego wytwarza się otwór w ścianie dolnej zatoki czołowej. Następnie wykonuje się dodatkowy otwór przedniej ścianie zatoki oraz usuwa się błonę śluzową objętą procesem zapalnym. Łuk kostny na wysokości brwi jest zachowany, dzięki czemu nie zostaje zaburzony kontur czoła. Po zabiegu zakłada się dren do przewodu nosowo-czołowego. Wskazaniem do przeprowadzenia chirurgicznego zapalenia zatok tą metodą są rozległe zatoki czołowe uniemożliwiające zastosowanie metody Jansena-Rittera.Zatoka czołowa (łac. sinus frontalis) – zazwyczaj parzysta powietrzna przestrzeń w kościach czaszki należąca do zatok przynosowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Otorynolaryngologia – dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha (z gr. oros, otos), nosa (z gr. rhinos, rynos), krtani (z gr. laryngos), gardła (z gr. pharyngos) oraz innych narządów głowy i szyi.

  Reklama