• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Operacja Dunaj - film

  Przeczytaj także...
  Układ Warszawski (oficjalna nazwa: Układ o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej ang. Warsaw Pact ros. Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи) – sojusz polityczno-wojskowy państw tzw. bloku wschodniego z dominującą rolą ZSRR. Formalnie powstał na podstawie Deklaracji Bukaresztańskiej, jako odpowiedź na militaryzację tzw. Niemiec Zachodnich i włączenie ich w strukturę NATO, a sankcjonował istniejące od zakończenia II wojny światowej podporządkowanie poszczególnych państw i ich armii ZSRR.PzKpfw VI Tiger (Panzerkampfwagen VI Tiger, SdKfz 181, potocznie Tygrys) – niemiecki czołg ciężki z okresu II wojny światowej.
  Alexander Dubček (ur. 27 listopada 1921 w Uhrovcu, zm. 7 listopada 1992 w Pradze) – działacz polityczny, z zawodu inżynier; 1963-68 I sekretarz KC KP Słowacji i członek Prezydium KC KPCz; 1968-69 I sekretarz KC KPCz; gł. realizator reform w partii i państwie, zwanych praską wiosną 1968. Swój program określał głośnym w swoim czasie sloganem "socjalizm z ludzką twarzą". Po interwencji wojsk Układu Warszawskiego z czasem wykluczony z partii (1970) i odsunięty od wszelkich funkcji; od 1989 w Forum Obywatelskim; 1990 przewodniczący Zgromadzenia Federalnego. Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym. Jest patronem Uniwersytetu w Trenczynie.

  Operacja Dunaj (cz. Operace Dunaj) – polsko-czeski komediodramat z 2009 roku w reżyserii Jacka Głomba.

  W przeciągu 17 dni emisji w polskich kinach wpływy od widzów osiągnęły wielkość 1 310 976 zł.

  Fabuła[]

  Akcja zaczyna się w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku. W reakcji na politykę czechosłowackiego I sekretarza Alexandra Dubčeka i tzw. praską wiosnę wojska państw Układu Warszawskiego ruszają z interwencją do tego kraju, znaną jako Operacja Dunaj. Na Hradec Králové wyrusza również Biedroneczka – wysłużony T-34/85, który jeszcze podczas II wojny światowej zniszczył na terenie Czechosłowacji kilka niemieckich Tygrysów, a który od tego czasu służył macierzystej jednostce za pomnik. Załogę Biedroneczki stanowią: sierżant Edward Kotwicz, weteran, obecnie dowódca czołgu, a jednocześnie wujek Jasia, kolejnego członka załogi. Jasiu nieustannie porównuje się do Janka z "Czterech pancernych", wierzy, że do Pragi jadą ratować Czechów przed Niemcami. Biedroneczką jadą również Florian, student i miłośnik Czechów, oraz Romek kierowca. Feralny T-34 nie dociera jednak do celu – po kilku kilometrach za granicą trafia do cichej wioski, gdzie przez przypadek wbija się lufą w karczmę Jednota. Podczas kraksy awarii ulega jedna z gąsienic, co unieruchamia Biedroneczkę na dłuższy czas. Wypadek przerwał odbywające się w karczmie pożegnanie odchodzącego na emeryturę zawiadowcy stacji – Michala Kulky, w którym uczestniczyła znaczna część wioski. Pojawienie się obcych żołnierzy przewraca życie całej lokalnej społeczności do góry nogami. Stosunki między miejscowymi a okupantami ewoluują od skrajnie nieprzyjaznych, aż do głębokich przyjaźni, wzajemnego zrozumienia, a w niektórych przypadkach – do miłości.

  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Jacek Kazimierz Głomb (ur. 1964 w Tarnowie) – polski reżyser teatralny i filmowy, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

  Obsada[]

 • Maciej Stuhr – działonowy Florian Sapieżyński
 • Maciej Nawrocki – ładowniczy Jasiu Jamroży
 • Przemysław Bluszczkapral Romek Kwaśny, kierowca czołgu
 • Bogdan Grzeszczak – sierżant Edward Kotwicz, dowódca Biedroneczki, wujek Jasia
 • Jiří Menzeldróżnik Oskar Hazuka
 • Eva Holubová – barmanka Andrea Čapkova, matka Petry i Lidki
 • Jaroslav Dušek – Gustav Kapsa
 • Boleslav Polívka – Jiři Holub
 • Rudolf Hrušínský młodszy – zawiadowca Michal Kulka
 • Zbigniew Zamachowskikapitan Czesław Grążel
 • Joanna Gonschorekmajor Czesława Grążlowa
 • Tomasz Kotporucznik January Jakubczak
 • Monika Zoubková – Helenka
 • Martha Issová – Petra Čapkova
 • Magda Biegańska – Lidka Holubová
 • Jan Budař – Ota, brat Helenki
 • Jakub Kotyński
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Plakat
 • Operacja Dunaj w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Operacja Dunaj w bazie filmweb.pl
 • Operacja Dunaj w bazie filmpolski.pl
 • Operacja Dunaj w bazie stopklatka.pl
 • Operacja Dunaj na bontonfilm.cz (cz.)
 • Komediodramat, film tragikomiczny – utwór filmowy, który łączy w swej konstrukcji elementy komizmu, liryzmu i tragizmu, tworząc z nich zarazem komediową i dramatyczną wizję świata wywołującą zarówno śmiech, jak i współczucie widza.III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.
  Maciej Stuhr (ur. 23 czerwca 1975 w Krakowie) – polski aktor filmowy i teatralny, współzałożyciel kabaretu Po Żarcie; od 2008 aktor Nowego Teatru w Warszawie.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.
  Rudolf Hrušínský młodszy (ur. 5 października 1946 w Pradze); czeski aktor; syn Rudolfa Hrušínskiego i brat Jana Hrušínskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.