• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Operacja Czarna Burza  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Peszawar (ang. Peshawar, urdu پشاور, Paśawar) – miasto w północnym Pakistanie liczące około 1 439 205 mieszkańców (2010). Stolica Chajber Pasztunchwa (d. Północno-Zachodniej Prowincji Pogranicznej).Waziristan czyt. łaziristan (paszto وزیرستان) – region w północno-zachodnim Pakistanie, przy granicy z Afganistanem, wchodzący w skład Terytoriów Plemiennych Administrowanych Federalnie, zamieszkany przez Pasztunów. Od 2004 trwały nieustanne walki pomiędzy regionalnymi separatystami a rządem Pakistanu. 14 lutego 2006 Islamski Emirat Waziristanu ogłosił niepodległość, nieuznaną na arenie międzynarodowej. Przywódcą separatystów jest Haji Omar. Separatyści pasztuńscy są wspierani przez Talibów oraz Al-Kaidę. 5 września 2006 Pakistan zawarł układ pokojowy ze starszyzną Waziristanu, zaprzestając jednocześnie akcji militarnych skierowanych przeciw zbrojnym milicjom z tego regionu. Pokój gwarantuje nieingerowanie centralnych władz Pakistanu w wewnętrzne sprawy regionu oraz nieangażowanie się mieszkańców Warizistanu w konflikt w Afganistanie. Układ potwierdza również przynależność regionu do Pakistanu.

  Operacja Czarna Burza (urdu: Operation Rah-e-Raast) – operacja prowadzona przez siły pakistańskie przeciwko talibom w Północno-Zachodniej Prowincji Pogranicznej Pakistanu. Rozpoczęta 26 kwietnia 2009, łamiąc układ rozjemczy w Wadi-e Swat z lutego 2009 roku. Ofensywa miała na celu odbicie utraconych prowincji przez Pakistan, co się powiodło, jednak w kolejnych latach talibowie nadal byli aktywni na utraconych terenach.

  Chajber Pasztunchwa (ang. Khyber Pakhtunkhwa, Khyber Pakhtunkhwa Province, urdu صوبۂ خیبر پختونخوا, خیبر پختونخوا, trb. Suba-e Khajbar Pakhtunkhwa, Khajbar Pakhtunkhwa; do 20 kwietnia 2010: Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna, ang. North-West Frontier Province, urdu شمال مغربی سرحدی صوبہ) - jedna z prowincji pakistańskich położona w północnej części kraju z ośrodkiem administracyjnym w Peszawarze.Fazllulah (ur. 1974) – przywódca talibańskiego ugrupowania zbrojnego Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP) w dolinie Wadi-e Swat oraz dowódca generalny organizacji od 2013.

  Spis treści

 • 1 Geneza
 • 2 Operacja
 • 3 Exodus cywilów z Wadi-e Swat
 • 4 Skutki
 • 5 Operacja w Waziristanie
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Geneza[]

  Po założeniu przez Baitullaha Mehsuda federacji ugrupowań talibskich Tehrik-i-Taliban Pakistan w 2007, Fazlullah został mianowany dowódcą w Wadi-e Swat. Przystąpił do działań zaczepnych, która doprowadziła do bitwy w Wadi-e Swat po której stopniowo narzucał prawo szariatu i wypierał jednostki sił rządowych. W związku z tym na przełomie stycznia oraz lutego 2009 siły bezpieczeństwa prowadziły ofensywę w Wadi-e Swat. Tamże 15 lutego wprowadzono 10-dniowy rozejm, przedłużony później na czas nieokreślony złamany podjęciem ofensywy ze względu na nie odłożenie broni przez talibów i zajmowanie przez nich terenów coraz bliższych Islamabadowi. 13 kwietnia prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari dekretem wprowadził tam prawo koraniczne (szariat), którego domagali się talibowie.

  Operacja Rah-e-Nijat (en: Path to Deliverance; pl: "Droga do wyzwolenia") - operacja prowadzona przez siły pakistańskie przy wsparciu bezzałogowych samolotów USA w Południowym Waziristanie w 2009. Operacja ta była jednym z epizodów pakistańskiej wojny z talibami.Malala Yousafzai (paszto ملاله یوسفزۍ‎, urdu ملالہ یوسف زئی, ur. 12 lipca 1997 w Mingora) – pakistańska aktywistka, działająca na rzecz dostępu do edukacji oraz praw kobiet.

  28 lutego, po ofensywie pakistańskiej trwającej od sierpnia 2008 roku, zdobyty został okręg Bajaur, leżący na plemiennych terytoriach Pakistanu. Po klęsce Talibanu, bojownicy przystąpili mimo trwającego rozejmu w Wadi-e Swat do zdobywania prowincji Buner. Ten okręg całkowicie zajęli 21 kwietnia 2009. W związku z tym armia podjęła ofensywę w Wadi-e Swat.

  Urdu (اردو urdū) – język indoeuropejski z grupy indoaryjskiej używany obecnie przez ponad 50 milionów ludzi na subkontynencie indyjskim i przez ponad milion osób zamieszkujących poza Azją.Asif Ali Zardari (sindhi: آصف علي زرداري, urdu: آصف علی زرداری, ur. 26 lipca 1956 w Karaczi) – pakistański polityk, mąż zamordowanej, byłej premier Pakistanu Benazir Bhutto. Członek Pakistańskiej Partii Ludowej, współprzewodniczący partii od 30 grudnia 2007 roku. Od 9 września 2008 do 9 września 2013 prezydent Pakistanu.

  W świetle krytyki Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton, która zarzucała Pakistanowi, że nie jest w stanie obronić posiadanej broni nuklearnej przed terrorystami, dowództwo armii Pakistanu zdecydowało się rozpocząć walki z rebeliantami. Tuż przed rozpoczęciem ataku, bojówki talibskie rozpoczęły się wycofywać z prowincji Buner.

  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.Bitwa o Bajaur (Operacja Sherdil) – bitwa prowadzona przez pakistańską armię przeciwko talibom i plemiennym bojówkom protalibskim (m.in Al-Kaida), którzy kontrolowali okręg Bajaur. Operacja była jednym z epizodów pakistańskiej wojny z talibami. Bitwa na celu miała zdobycie kontroli nad okręgiem, który jest uważany za główną bazę miejscowych talibów i bojowników związanych z Al-Kaidą. Operacja na terenach plemiennych trwała w dniach 7 sierpnia 2008 - 28 lutego 2009 i zakończyła się zwycięstwem Pakistańczyków.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ban Ki-moon (ur. 13 czerwca 1944 w Chungju) – południowokoreański polityk, od 1 stycznia 2007 sekretarz generalny ONZ. Przed objęciem stanowiska był ministrem spraw zagranicznych i handlu Korei Południowej.
  Baitullah Mehsud (ur. 1974, zm. 23 sierpnia 2009) – przywódca talibańskiego ugrupowania zbrojnego Tehrik-i-Taliban Pakistan w latach 2007-2009.
  Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP) – talibańska organizacja zbrojna działająca w Pakistanie, zbrojnie przeciwstawiając się rządowi w Islamabadzie.
  Bitwa w Wadi-e Swat - to bitwa prowadzona w dniach 25 października - 8 grudnia 2007 w Dolinie Swat przez armii Pakistanu przeciwko talibom.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Yousaf Raza Gilani (ur. 9 czerwca 1952) – pakistański polityk. W latach 1993 - 1997 przewodniczący parlamentu, doradca zmarłej Benazir Bhutto. 25 marca 2008 wybrany przez parlament głosami koalicji PPP i PML "N" na stanowisko premiera kraju, które zajmował do 19 czerwca 2012.
  Infrastruktura, służba komunalna (łac infra = w dolnej części i structura = układ, szyk) – podstawowe urządzenia, budynki użyteczności publicznej i instytucje usługowe, których istnienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.