• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Operacja Collar - rajd

  Przeczytaj także...
  Commando − brytyjskie formacje komandosów. Pierwsze oddziały tego typu powołano z inicjatywy Winstona Churchilla w 1940 roku z szeregów British Army. Od 1942 roku zaczęto tworzyć również jednostki komandosów Royal Marines i Royal Navy.Łódź ratownicza - łódź stosowana do prowadzenia przybrzeżnych akcji ratunkowych. Charakteryzuje się dużą dzielnością morską. Obecnie najczęściej spotykana jest z napędem motorowym, ale na wybrzeżach o dużej fali przybojowej stosuje się łodzie z napędem wiosłowym (od sześciu do dziesięciu wioseł), z uwagi na łatwiejsze pokonywanie tego typu fali.
  Neufchâtel-Hardelot – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais-Pikardia, w departamencie Pas-de-Calais.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Operacja Collar – brytyjski rajd przeprowadzony w nocy 24 czerwca 1940 roku na znajdującym się pod niemiecką okupacją francuskim wybrzeżu w okolicach Boulogne. Był pierwszą akcją bojową w historii oddziałów Commando.

  Le Touquet-Paris-Plage – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Pas-de-Calais.Boulogne-sur-Mer – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais-Pikardia, w departamencie Pas-de-Calais.

  Podłoże[]

  Akcja została przeprowadzona zaledwie 2 dni po kapitulacji Francji i miała przede wszystkim podnieść morale brytyjskiego wojska oraz społeczeństwa. Z militarnego punktu widzenia jej celem było wypróbowanie nowo powstałych oddziałów komandosów, pochwycenie jeńców oraz dokonanie rozpoznania.

  Działania rajdowe – samodzielne, wysoce manewrowe działania bojowe wydzielonych sił związku taktycznego (oddziału) prowadzone w ugrupowaniu przeciwnika bądź na obszarze tylko przez niego kontrolowanym, mające na celu zapewnienie jak najkorzystniejszych warunków do wykonania zadań przez siły główne.Operacja Ambasador – drugi brytyjski rajd oddziałów Commando. Został przeprowadzony w nocy z 14 na 15 lipca 1940 roku na znajdującą się pod niemiecką okupacją wyspę Guernsey. Pośpiesznie zaplanowana i nieudolnie zrealizowana akcja zakończyła się porażką.

  Do przeprowadzenia rajdu wyznaczono 115 ochotników z 11 Niezależnej Kompanii pod dowództwem mjr. Ronnie'ego Todda. Zostali oni podzieleni na 4 grupy, każdej wyznaczono osobny cel w okolicach Boulogne. Towarzyszyć miał im w roli obserwatora płk Dudley Clarke − pomysłodawca i twórca oddziałów Commando. Środkami transportu były dostarczone przez Royal Air Force cztery małe łódzie ratownicze.

  Wodnosamolot (albo: hydroplan) – samolot przystosowany konstrukcyjnie do startu i lądowania (wodowania) z powierzchni wody.Royal Air Force (w skrócie RAF) – siły lotnicze Wielkiej Brytanii powstałe w 1918 roku. Obecnym dowódcą Królewskich Sił Lotniczych jest Air Chief Marshal Stephen Dalton. RAF podporządkowany jest Brytyjskim Siłom Zbrojnym podlegającym królowej Elżbiecie II.

  Przebieg[]

  Pierwsza grupa spenetrowała wybrzeże koło Hardelot, jednak nie odnalazła Niemców i powróciła na łódź. Druga miała wylądować w Berck, ale natknęła się tam na silnie strzeżone kotwicowisko wodnosamolotów i odpłynęła. Trzecia zaatakowała budynek w Le Touquet, który według danych wywiadu miał być wykorzystywany przez lokalny garnizon jako koszary. W rzeczywistości był on salą taneczną i okazał się opuszczony. Wycofując się komandosi zabili dwóch wartowników. Ich ciała były wleczone za łodzią i zostały zgubione podczas drogi powrotnej. Czwarta grupa przypadkowo niemal wpłynęła do portu w Boulogne. Ostatecznie wylądowała w Stella-Plage, gdzie natknęła się na niemiecki patrol. Doszło do wymiany ognia, w wyniku której Brytyjczycy zostali zmuszeni do wycofania się na łódź. Jedyną ofiarą potyczki był Clarke, który został postrzelony w ucho.

  Rozejm w Compiègne − układ o zawieszeniu broni między Niemcami a Francją podpisany 22 czerwca 1940 o godzinie 18:50 w lesie Compiègne.

  Rano 25 czerwca wszystkie cztery grupy bezpiecznie powróciły do Anglii. Żadna nie wypełniła powierzonych im zadań, lecz brytyjska propaganda nagłośniła akcję i określiła ją jako sukces.

  Zobacz też[]

 • Operacja Ambassador
 • Bibliografia[]

 • Mike Chappell: Army Commandos 1940-1945. Londyn: Osprey, 1996, s. 5. ISBN 1-85532-579-9.
 • Ian Westwell, Simon Dunstan: Oddziały specjalne aliantów. Warszawa: Bellona, 2010, s. 11. ISBN 978-83-11-11707-5.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.