• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Operacja Alberyk

  Przeczytaj także...
  Robert Georges Nivelle (ur. 15 października 1857 w Tulle, zm. 22 marca 1924 w Paryżu) – generał francuski, dowódca z okresu I wojny światowej.Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).
  Ententa (czyta się "antanta", z franc. entente – porozumienie, Potrójna Ententa, Trójporozumienie) – sojusz pomiędzy Wielką Brytanią, Francją i Rosją. Do jego powstania dochodziło stopniowo. Był odpowiedzią na zawarte w 1882 Trójprzymierze.
  Mapa przedstawiająca zmiany linii frontu w wyniku operacji Alberyk

  Operacja Alberyk – operacja przeprowadzona przez Niemców na froncie zachodnim podczas I wojny światowej, mająca na celu wycofanie się znacznych sił niemieckich z niebezpiecznego rejonu nad Sommą i Oise.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Przyczyny operacji[]

  Wywiad niemiecki dowiedział się o planowanej ofensywie wojsk francusko-brytyjskich na froncie zachodnim. W związku z tym 4 lutego 1917 roku został wydany rozkaz przeprowadzenia wycofania znacznych sił z rejonu nad rzek Sommą i Oise. Operacje nazwano od imienia Alberyk, karła z sagi o Nibelungach.

  Wraz z wybuchem I wojny światowej w 1914 roku, niemiecka armia jako pierwsza utworzyła front zachodni atakując neutralny Luksemburg oraz neutralną Belgię, następnie przejmując kontrolę nad ważnymi okręgami przemysłowymi w północnej Francji. Niemieckie postępy na froncie zostały dramatycznie zatrzymane na skutek bitwy pod Marną. W rezultacie obie strony osadziły się w wzdłuż meandrujących linii ufortyfikowanych okopów, ciągnących się od Morza Północnego do granicy szwajcarsko–francuskiej. Linia ta w zasadzie nie ulegała większym zmianom przez większość czasu trwania działań wojennych.Oise – rzeka w Belgii oraz Francji o długości 302 km oraz powierzchni dorzecza 20 000 km². Źródła rzeki znajdują się w Ardenach w Belgii, a natomiast uchodzi ona do Sekwany.

  Operacja[]

  Pierwsze plany operacji powstały już w 1916. Pozycje niemieckie wysunięte na froncie między Soissons i Arras wystawione były na dogodnym do prowadzenia walki dla Francuzów i Brytyjczyków terenie. Z powodu groźby ofensywy oddziały niemieckie przeformowano w rejon linii Hindenburga pomiędzy Arras a Missy. Wojska niemieckie wycofując się paliły własne składy, niszczyły mosty, linie kolejowe i przesiedlały mieszkańców. Pozostawiając zniszczenia, teren praktycznie został zamieniony w pustynie. Francuzi zajmując te tereny zmuszeni byli do okopywania się od nowa i budowania infrastruktury by móc prowadzić wojnę.

  Somma (fr. Somme) – rzeka w Pikardii, w północnej Francji, o długości 245 km. Jej źródła znajdują się w pobliżu miasta Saint-Quentin; uchodzi do Kanału La Manche w Zatoce Sommijskiej, pomiędzy miastami Crotoy i Saint-Valery-sur-Somme.Arras (niderl. Atrecht) – miejscowość i gmina we Francji, leżąca nad rzeką Scarpe (dopływ Skaldy), w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Pas-de-Calais.
  Zdjęcie lotnicze linii Hindenburga w Bullecourt, 1920

  Wynikiem operacji Albertyk wojska niemieckie skróciły sobie front o 70 km do którego wystarczyło 21 dywizji, a nie jak do tej pory 29. Pozostałe 8 dywizji przeznaczono na wzmocnienie odwodów.

  Skutki[]

  Opinia publiczna w Niemczech operację przyjęła z dużym niezadowoleniem uznając, że zamiast iść na Paryż wojska niemieckie się wycofują. Przeciwne nastroje panowały w państwach ententy. Doskonale zrozumiana została operacja przez Roberta Nivelle’a, który w związku tym kilkukrotnie przekładał termin ofensywy. Operacja Alberyk była jedną z przyczyn niepowodzenia ofensywy Niwelle'a w związku ze skuteczną obroną nowych pozycji przez Niemców.

  Nibelungi – lud mitycznych karłów z podań germańskich. Mieszkali oni w podziemnym państwie, Nibelheimie, a ich zajęciami były kowalstwo i górnictwo. Lud Nibelungów swoją tetralogią Pierścień Nibelunga rozsławił przede wszystkim niemiecki kompozytor Ryszard Wagner. W wagnerowskim cyklu z imienia wymieniony jest Alberyk, który w Złocie Renu zdobywa przywództwo nad Nibelungami, oraz jego brat, Mime. Nibelungiem w połowie jest także syn Alberyka – Hagen.

  Przypisy

  1. Pajewski str. 469-470
  2. Pajewski str. 469
  3. Pajewski str. 470

  Bibliografia[]

 • Janusz Pajewski: PIERWSZA WOJNA ŚWIATOWA 1914-1918. Warszawa: PWN SA, 2005, s. 465-476. ISBN 83-01-14162-X.
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.