• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Opera na Zamku w Szczecinie  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Franz (węg.: Ferenc) Lehár także Franciszek Lehár(ur. 30 kwietnia 1870 w Komárnie, Austro-Węgry, zm. 24 października 1948 w Bad Ischl, Austria) – węgierski kompozytor operetkowy. Jego twórczość operetkowa jest porównywana do twórczości słynnej wiedeńskiej rodziny Straussów (Johann Strauss ojciec, Johann Strauss syn, Josef Strauss).Operetka (wł. operetta) – sceniczny utwór muzyczny z dialogami mówionymi, zbliżony do opery, charakteryzujący się lekką, melodyjną muzyką i komediową akcją.

  Opera na Zamku – scena muzyczna w Szczecinie, funkcjonuje od 1956 roku.

  Historia[ | edytuj kod]

  Opera na Zamku w Szczecinie – foyer

  Powstała pod nazwą Operetka Szczecińska Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego, a jej pierwszy zarząd tworzyli:

 • Jacek Nieżychowski – dyrektor,
 • M. Lewandowski i Edmund Borowski – dyrygenci,
 • Zygmunt Rychter – chórmistrz,
 • M. Nikandrow – choreograf
 • "Traviata" G. Verdiego w Operze na Zamku w Szczecinie.

  Pierwszą premierą przygotowaną przez szczeciński zespół, która miała miejsce 25 stycznia 1957 roku, była "Kraina uśmiechu" Ferenca Lehára, a gościnnie wystąpili w niej soliści Operetki Gliwickiej. W początkowych latach siedzibą Operetki była sala gimnastyczna Komendy Wojewódzkiej MO przy ul. Potulickiej. W 1958 roku Operetka została upaństwowiona, a jej nazwę zmieniono na Teatr Muzyczny. Od 1978 roku siedzibą Opery jest Zamek Książąt Pomorskich. W repertuarze posiada ponad 200 spektakli operowych, baletowych, operetek i musicali.

  Urszula Trawińska-Moroz (ur. 4 października 1937) – polska śpiewaczka operowa (sopran koloraturowy), reżyser, dyrektor teatru.Muzeum Narodowe w Szczecinie – muzeum wielodziałowe, gromadzące zbiory archeologii, sztuki dawnej i współczesnej, historyczne, numizmatyczne, nautyczne, etnograficzne.
  Widownia w sali głównej
  Sala Kameralna im. Jacka Nieżychowskiego

  Opera na Zamku jest jedyną w Polsce sceną, która w swoim repertuarze posiada nagrania wszystkich oper Stanisława Moniuszki. W artystyczny pejzaż Szczecina wpisały się corocznie organizowane przez Operę na Zamku koncerty Tym, którzy nie powrócili z morza, które odbywają się na Cmentarzu Centralnym. Wielki Turniej Tenorów jest corocznie jednym z największych wydarzeń kulturalnych w Szczecinie. Opera na Zamku organizuje też w nadmorskich kurortach Letnie Festiwale Operowe.

  Sala gimnastyczna (z gr. γυμνάσιον gymnásion – "miejsce służące gimnastyce") – miejsce przeznaczone do uprawiania sportu, przeważnie jako pomieszczenie wchodzące w skład zabudowań szkolnych.Tadeusz Bursztynowicz (ur. 21 marca 1920 w Złoczewie, zm. 6 maja 1985 w Warszawie) – polski reżyser, współzałożyciel Opery Śląskiej, dyrektor Opery i Operetki Warszawskiej, współzałożyciel i dyrektor Teatru Muzycznego w Szczecinie.
  XXI Wielki Turniej Tenorów Opery na Zamku w Szczecinie, Teatr Letni

  Spektakle Opery na Zamku otrzymały wiele nagród, w tym Bursztynowe Pierścienie dla najlepszych spektakli sezonu.

  Zespół artystyczny Opery na Zamku składa się z ponad 100 osób, w tym solistów – śpiewaków, orkiestry, chóru i zespołu baletu. Instytucja zrealizowała blisko 230 premier musicali, oper, baletów, operetek i spektakli baletowych w różnych wersjach językowych. Bogaty repertuar obejmuje także zamówienia nowych kompozycji, takich jak „Alicja w Krainie Czarów” Przemysława Zycha w choreografii Jacka Tyskiego, czy „Historia najmniej prawdopodobna” Jerzego Kornowicza, której premiera odbyła się 19 grudnia 2015 r.

  Stanisław Moniuszko herbu Krzywda (ur. 5 maja 1819 w Ubielu, zm. 4 czerwca 1872 w Warszawie) – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista; autor ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: Halka, Straszny dwór i Paria.Termin balet (z franc. ballet, a to z wł. balletto zdrobnienie od ballo "taniec") ma kilka powiązanych z sobą znaczeń:

  W latach 2010-2015 przeprowadzono gruntowną przebudowę, która unowocześniła teatr i zapewniła mu optymalną funkcjonalność. W 2012 roku powstał tymczasowy budynek na czas remontu, aby nie przerywać sezonu przedstawień. Hala Opery na Zamku została ustawiona przy ul. Energetyków. Pierwszą premierą w budynku tymczasowym była "Traviata" Giuseppe Verdiego.

  Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.Jacek Nieżychowski (ur. 29 stycznia 1924 w Chlewie, zm. 23 maja 2009 w Świnoujściu) – polski aktor, śpiewak operetkowy, artysta kabaretowy, dziennikarz, przedsiębiorca. Współtworzył popularny w latach 70. XX w. kabaret Silna Grupa pod Wezwaniem.

  20 listopada 2015 roku Opera na Zamku wróciła do siedziby na Zamku Książąt Pomorskich. Po przebudowie Opera na Zamku ma salę główną na ponad 500 widzów, z ruchomą sceną obrotową i wyłożoną specjalnymi ekranami akustycznymi, dzięki którym dźwięk jest równie słyszalny w pierwszych i ostatnich rzędach, salę kameralną na ponad 100 widzów, a także Galerię O. i salę VIP. Odnowiono także zaplecze teatru, salę prób zespołów artystycznych i część administracyjną. Pierwszym spektaklem zagranym w odremontowanej siedzibie był "Bal maskowy" G. Verdiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. W roli Ulryki na scenie pojawiła się jedna z największych gwiazd polskiej opery – Małgorzata Walewska. Sezon artystyczny 2015/2016 obfitował w premiery i wydarzenia specjalne – teatr rekordowo zaprezentował 7 premier, w tym polskie prawykonanie opery Benjamina Brittena "Dokręcanie śruby".

  Giuseppe Fortunino Francesco Verdi (ur. 10 października 1813 w Le Roncole koło Busseto, zm. 27 stycznia 1901 w Mediolanie) – kompozytor włoski. Studiował w Mediolanie. Opery komponował przez całe życie, sporadycznie komponował też inne gatunki - najsławniejszym przykładem Requiem. Z czasem zdobył wielką sławę i uznanie. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców operowych. Jego muzyka zawiera melodie podkreślające akcję sceniczną, oddające wielkie uczucia i dramaty.Cmentarz Centralny w Szczecinie (do 1945 niem. Hauptfriedhof - Cmentarz Główny) – największy cmentarz w Polsce, trzeci co do wielkości w Europie i jeden z największych na świecie. Został założony w latach 1899-1900, we wschodniej części Gumieniec, według projektu Wilhelma Meyera-Schwartaua, a ostateczny kształt nadał mu Georg Hannig w roku 1918. Od jego otwarcia pochowano na nim ponad 300 tysięcy zmarłych, a jego dzisiejsza powierzchnia wynosi 167,8 ha.

  Sezon artystyczny 2015/2016 w Operze na Zamku został oceniony przez Dziennik Teatralny jako "największy sukces" w szczecińskich teatrach.

  Galeria O.

  W sezonie artystycznym 2016/2017 Opera na Zamku obchodziła 60-lecie swojej sceny artystycznej pod hasłem "Teraz Opera!".

  W 2017 roku Opera na Zamku otrzymała nagrodę w konkursie XI Teatralne Nagrody Muzyczna im. Jana Kiepury. Po raz pierwszy w 60-letniej historii teatru zdobyła statuetkę w kategorii "najlepszy spektakl" za 2016 rok. Otrzymała ja pierwsza polska inscenizacja "Dokręcania śruby" Benjamina Brittena pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka, w reżyserii Natalii Babińskiej.

  Warcisław Kunc (ur. 2 kwietnia 1962 r. w Szczecinie) – polski dyrygent. Ukończył w 1982 r. Technikum Mechaniczne w Szczecinie w specjalności: budowa maszyn. Absolwent wydziału dyrygentury Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Bogusława Madeya i prof. Henryka Czyża. Absolwent podyplomowych studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w zakresie prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego. 21 kwietnia 2008 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura.Edward Benjamin Britten (ur. 22 listopada 1913 Lowestoft, zm. 4 grudnia 1976 w Aldeburghu) – angielski kompozytor, dyrygent i pianista, uchodzący za najwybitniejszego kompozytora brytyjskiego XX wieku.

  Oprócz tego artyści związani z Operą na Zamku zostali laureatami w następujących kategoriach: najlepszy reżyser – Natalia Babińska („Dokręcanie śruby”), najlepsza scenografia – Martyna Kander, najlepszy tancerz współczesny – Paweł Wdówka („Polowanie na czarownice”, najlepsza tancerka współczesna – Karolina Cichy-Szromnik (Polowanie na czarownice”).

  Zamek Książąt Pomorskich – renesansowy zamek usytuowany na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie, w sąsiedztwie Odry, historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców księstwa Pomerania, oraz nazwa instytucji kultury, administrującej Zamkiem (niegdyś Wojewódzki Dom Kultury).Gliwicki Teatr Muzyczny (dawniej Operetka Śląska) – teatr w Gliwicach działający od 2001 roku. Jego repertuar zawiera zarówno klasyczne operetki jak i nowoczesne musicale. Spektakle są prezentowane na trzech scenach: w budynku teatru na ulicy Nowy Świat, w ruinach Teatru Miejskiego i na Scenie Bajka w kinie studyjnym Amok.

  W 2017 roku Opera na Zamku w Szczecinie została wyróżniona dwoma Bursztynowymi Pierścieniami podczas XXXVI edycji tego plebiscytu organizowanego przez Kurier Szczeciński! Publiczność uznała, że najlepszym spektaklem minionego sezonu artystycznego jest musical Opery „Crazy for You” Georges’a i Iry Gershwinów, w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, pod kierownictwem Jerzego Wołosiuka, a najlepszą aktorką/aktorem – Joanna Tylkowska-Drożdż za rolę Neddy – Kolombiny w przedstawieniu „Pajace” Ruggera Leoncavalla w reżyserii Michała Znanieckiego.

  Opera (wł. "dzieło") – sceniczne dzieło muzyczne wokalno-instrumentalne, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną (libretto). Istotą tego gatunku muzycznego jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. Podobnie jak i balet, wywodzi się z włoskich, renesansowych maskarad karnawałowych, które przerodziły się w widowiska dramatyczne. Opera składa się z aktów, które podzielone są na sceny.Milicja Obywatelska (MO) – mundurowa formacja państwowa o charakterze policyjnym służąca do utrzymania ładu i porządku, walki z przestępczością oraz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, działająca w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1944–1990. Odpowiednik policji w innych krajach. Jej liczebność wynosiła ok. 80 000 funkcjonariuszy.

  W 2018 roku Opera na Zamku otrzymała dwie nagrody XII Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Statuetki trafiły do Agaty Uchman – za kostiumy do spektaklu "Crazy for You" i Macieja Glazy, który został uznany za najlepszego tancerza w kategorii "pozostałe formy taneczne". Także w 2018 roku do Opery na Zamku trafił Bursztynowy Pierścień od jury za najlepszy spektakl sezony 2017/2018 dla „Dzieci z dworca ZOO” w inscenizacji i choreografii Roberta Glumbka.

  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.Bal maskowy (tytuł oryginalny Un ballo in maschera) – opera Giuseppe Verdiego w trzech aktach na podstawie libretta Antonio Somma.

  W 2019 roku nagrody konkursu XIII Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury otrzymali: Robert Glumbek – najlepsza choreografia, „Dzieci z dworca ZOO”, Karolina Cichy-Szromnik – najlepsza tancerka (pozostałe formy taneczne) – Christiane F. w „Dzieciach z dworca ZOO” R. Glumbka, Bożena Bujnicka – najlepszy debiut śpiewaczki – Iris w „Guru” L. Petitgirarda, Rafał Pawnuk – najlepszy debiut śpiewaka, Guglielmo w „Così fan tutte” W.A. Mozarta.

  W 2019 roku na scenie Opery na Zamku pojawila się kolejna polska prapremiera – "Proces" Philipa Glassa. Kierownictwo muzyczne objął Jerzy Wołosiuk, spektakl wyreżyserowała Pia Partum.

  Instytucją kierowali kolejno:

 • Jacek Nieżychowski 1956–1959,
 • Mieczysław Krzyński 1959–1961,
 • Edmund Wayda 1961–1968,
 • Janusz Marzec 1968–1971,
 • Tadeusz Bursztynowicz 1971–1985,
 • Andrzej Kisielewski 1985–1987,
 • Urszula Trawińska-Moroz 1987–1989,
 • Jacek Kraszewski 1989–1992,
 • Warcisław Kunc 1992–2004,
 • Marek Sztark 2005–2007,
 • Warcisław Kunc 2007–2011
 • Angelika Rabizo 2012–2013
 • Jacek Jekiel 2013-do dziś
  Widownia oraz scena w sali głównej.
 • Opera na Zamku w Szczecinie, skrzydło południowe Zamku Książąt Pomorskich

  Obecny zarząd tworzą:

 • Jacek Jekiel – dyrektor
 • Jerzy Wołosiuk – z-ca dyrektora ds. artystycznych
 • Małgorzata Bornowska – kierownik chóru
 • Dominik Muśko – kierownik baletu


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.