Opera i Filharmonia Podlaska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku – obecnie największa instytucja artystyczna na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejsze centrum kulturalne w tej części Europy.

Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Puccini (ur. 22 grudnia 1858 w Lukce, zm. 29 listopada 1924 w Brukseli) – włoski kompozytor muzyki operowej, wolnomularz.Teatr Muzyczny „Roma” – teatr muzyczny w Warszawie, mieszczący się w centrum miasta, przy ul. Nowogrodzkiej 49. W latach 90. XX wieku teatr przeszedł pod opiekę władz Warszawy, zmieniając nazwę (dawniej Operetka Warszawska).

Lokalizacja[ | edytuj kod]

Gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej znajduje się w centrum Białegostoku, przy ulicy Odeskiej 1.

Jan Kulaszewicz (ur. 14 marca 1930 w Słobodzie na Ziemi Wileńskiej, zm. 5 października 2019 w Poznaniu) – polski dyrygent, chórmistrz. Audiofeels – zespół wokalny z Poznania wykonujący muzykę w stylu vocal play, w którym głos wykorzystywany jest nie tylko do śpiewu, ale także do imitacji instrumentów muzycznych takich jak perkusja, gitara basowa czy instrumenty klawiszowe. Popularność grupie przyniosły występy w programie Mam talent! w telewizji TVN. Dotarli do finału, w którym zajęli trzecie miejsce.

Statystyki[ | edytuj kod]

W ciągu 9 miesięcy 58. sezonu artystycznego w OiFP – ECS odbyło się ok. 380 różnych wydarzeń artystycznych. Ponadto, w przestrzeni wystawienniczej zaprezentowano 15 różnorodnych wystaw, które obejrzało ponad 59 tysięcy osób. 28 sierpnia 2013 roku, w 11 miesięcy od otwarcia nowego gmachu, OiFP – ECS odwiedził 200-tysięczny gość. W 2014 roku na różnego typu koncertach pojawiło się tu 152 tys. 413 osób.

Kevin Kenner (ur. 19 maja 1963 roku w Coronado w USA) – amerykański pianista, laureat wielu konkursów pianistycznych, w tym II nagrody na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (1990).Klezmafour – zespół wokalno-instrumentalny wykonujący muzykę klezmerską i bałkańską, pochodzący z Lublina, Białegostoku i Warszawy.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Jerzy Jan Maksymiuk (ur. 9 kwietnia 1936 w Grodnie) – polski dyrygent, pianista, kompozytor muzyki poważnej i filmowej, felietonista, animator życia muzycznego.
Jakub Bartłomiej Badach (ur. 24 sierpnia 1976 w Krasnymstawie) – polski muzyk, kompozytor i wokalista, a także aranżer i producent muzyczny. Dwukrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Kuba Badach znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole muzyki pop Poluzjanci. Od 1999 roku występuje w zespole Bernarda Maselego - The Globetrotters. Prowadzi także solową działalność artystyczną.
Olga Pasiecznik (ukr. Ольга Ігорівна Плиска-Пасічник, ur. 3 marca 1968 w Równem) - śpiewaczka (sopran) pochodzenia ukraińskiego, mieszkająca na stałe w Polsce. Poza Polską używa nazwiska w transkrypcji na angielski: Olga albo Olha Pasichnyk. Córka Ihora Pasicznyka i Jadwigi (z d. Antonowicz). Jej ojciec jest pierwszym rektorem Uniwersytetu Państwowego „Akademia Ostrogska”. Jej mężem jest Jurij Pliska, adiunkt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Shlomo Mintz – (ur. 30 października 1957) jest izraelskim wirtuozem gry na skrzypcach, altowiolistą, dyrygentem. Regularnie pojawia się z orkiestrami i dyrygentami na estradach międzynarodowych całego świata, gdzie można go słuchać podczas recitali i koncertów muzyki kameralnej."
Urszula Bogumiła Dudziak (ur. 22 października 1943 w Straconce, Bielsko-Biała) – polska piosenkarka jazzowa, kompozytorka i autorka tekstów, pisarka, od 2017 również youtuberka. W swojej karierze nagrała ponad 50 albumów studyjnych. Współpracowała z takimi polskimi artystami jak Pectus, Voo Voo, Ryszard Rynkowski czy Reni Jusis, jak również zagranicznymi, m.in. Bobby McFerrin, Sting, czy Flora Purim.
Carlo Collodi, właśc. Carlo Lorenzini (ur. 24 listopada 1826 we Florencji, zm. 26 października 1890 tamże) – włoski pisarz i dziennikarz. Autor powieści i komedii, najbardziej znany jest jako twórca postaci Pinokia.
Straszny dwór – polska opera w czterech aktach skomponowana przez Stanisława Moniuszkę w latach 1861–1864. Libretto do opery napisał Jan Chęciński. Posiadając cechy romantyczne i komediowe zarazem, dzieło cechuje silne zabarwienie patriotyczne. Z powyższych powodów było jednocześnie popularne wśród polskiej publiczności i zakazane przez władze rosyjskie (opera powstała w okresie zaborów). Premiera polska przerodziła się w wielką manifestację patriotyczną. Opera napisana po upadku powstania styczniowego jest wielkim manifestem patriotycznym. Prapremiera miała miejsce w Warszawie 28 września 1865. Dzieło jest uważane za najlepszą operę Moniuszki i zarazem najlepszy tego typu utwór polski XIX wieku.

Reklama