Open government
E-Government (z ang. e-administracja), według definicji Komisji Europejskiej, jest stosowaniem technologii informatycznych w administracji publicznej. Wiąże się to ze zmianami organizacyjnymi i nowymi umiejętnościami służb publicznych, które mają poprawić jakość świadczonych przez administrację usług.Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.
Partycypacja obywatelska – zespół działań i metod uczestnictwa obywateli w określaniu i rozwiązywaniu własnych problemów. Podstawą partycypacji jest uznanie legalności wybranej demokratycznie władzy i partnerstwo władz z grupami i organizacjami mieszkańców. Opiera się ona również na założeniu, że udział obywateli w zarządzaniu demokratycznym państwem nie powinien być ograniczony wyłącznie do udziału w wyborach.
Otwarty rząd (ang. Open Government) – koncepcja zmian funkcjonowania instytucji publicznych, których celem jest zwiększanie dostępu do informacji publicznej i innych zasobów informacyjnych będących w posiadaniu instytucji publicznych, jak również działania na rzecz zwiększenia poziomu transparentności administracji publicznej. Rozwój koncepcji otwartego rządu jest ściśle związany z postępem technologicznym, dostępnością cyfrowych narzędzi ułatwiających komunikację oraz usieciowieniem funkcjonowania jednostek i instytucji.
Historyczne korzenie otwartego rządu tkwią w oświeceniowej debacie o kształcie powstającego wtedy demokratycznego społeczeństwa. Główne wartości, do których odwołuje się koncepcja otwartego rządu to:
Działania na świecie[ | edytuj kod]
W Unii Europejskiej elementy filozofii otwartego rządu pojawiły się w Deklaracji z Visby z 2009 roku oraz sformułowanej na jej podstawie Cyfrowej Agendzie dla Europy. Rozwiązania otwartego rządu są adaptowane przede wszystkim przez władze szczebla lokalnego, m.in. w Nowym Jorku, Londynie, czy Hongkongu. Największe projekty otwartego rządu na szczeblu krajowym są obecnie realizowane przez administrację amerykańską i brytyjską.
Amerykański projekt rządowy „data.gov” stawia sobie za cel „zwiększanie publicznego dostępu do danych wytworzonych przez władze wykonawcze rządu federalnego w formatach umożliwiających ich dalsze przetwarzanie.” W zamierzeniu strona projektu ma stać się repozytorium dla wszelkich informacji, które zbierają instytucje rządowe, a które nie mają charakteru personalnego lub poufnego.
Brytyjski projekt rządowy „data.gov.uk” stawia sobie za zadanie udostępnienie niemal wszystkich danych niepersonalnych zbieranych na potrzeby administracji publicznej do swobodnego ponownego wykorzystania. Według informacji zawartych na stronie, „rząd uwalnia publiczne dane, aby pomóc ludziom zrozumieć jak działa rząd oraz w jaki sposób podejmowane są decyzje (…) wysoka dostępność danych oznacza, że ludziom łatwiej będzie decydować oraz sugerować w kwestiach działań podejmowanych przez instytucje publiczne.”
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Mapa drogowa otwartego rządu w Polsce. Centrum Cyfrowe, 8 lipca 2011. [dostęp 3 listopada 2011].
- O sobie. Data.gov, 27 maja 2009. [dostęp 3 listopada 2011].
- The Nation’s New Chief Information Officer Speaks. The New York Times, 30 kwietnia 2009. [dostęp 3 listopada 2011].
- Ordnance Survey offers free data access. BBC News, 1 kwietnia 2010. [dostęp 3 listopada 2011].
- O sobie. Data.gov.uk, 30 września 2009. [dostęp 3 listopada 2011].