• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • OpenMoko

  Przeczytaj także...
  WikiReader – kieszonkowy czytnik tekstu typu PDA, tajwańskiej firmy Openmoko Inc, przeznaczony do przeglądania tekstowych wersji stron Wolnej Encyklopedii Wikipedia w trybie off-line.SHR – spółdzielnia handlowo rolnicza, w czasach PRL na mapach i w zestawieniach administracyjnych typ osady, podobnie jak PGR, (dla odróżnienia od wsi, osady, majątku, leśniczówki itd.).
  SoC (ang. System-on-a-chip) lub SOC (ang. System On Chip) mianem tym określa się układ scalony zawierający kompletny system elektroniczny, w tym układy cyfrowe, analogowe (także radiowe) oraz cyfrowo-analogowe. Poszczególne moduły tego systemu, ze względu na ich złożoność, pochodzą zwykle od różnych dostawców. Przykładowo jednostka centralna pochodzi od jednego dostawcy, a porty komunikacji szeregowej od innego. Typowym obszarem zastosowań SoC są systemy wbudowane, a najbardziej rozpowszechnionym przedstawicielem tego rozwiązania są systemy oparte na procesorach w architekturze ARM.

  Openmoko, Inc. – tajwańska firma tworząca przenośne urządzenia Open Hardware i oprogramowanie FLOSS do tych urządzeń.

  Openmoko - system operacyjny FLOSS dla smartfonów.

  Smartfony Neo[ | edytuj kod]

  Pierwszym urządzeniem z platformą OpenMoko jest wyprodukowany przez firmę FIC telefon Neo1973. Pierwsza wersja urządzenia jest dostępna dla wybranych programistów od lutego 2007. Od lipca 2007 jest możliwe zakupienie deweloperskiej wersji telefonu - w cenie 300 dolarów amerykańskich. 4 lipca 2008 wszedł do masowej sprzedaży następca Neo1973 - Neo Freerunner, który z założenia ma nadawać się do obsługi przez zwykłego użytkownika.

  Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.

  Twórcy wierzą, że dzięki pierwszemu telefonowi, całkowicie opartemu na Otwartym Oprogramowaniu, zrewolucjonizują rynek urządzeń telekomunikacyjnych. Chcą aby projekt ten był na miarę pierwszego projektu telefonu komórkowego. "Neo" w nazwie urządzenia znaczy "nowy", a 1973 - jest rokiem, w którym dr Marty Cooper, wynalazca telefonu komórkowego, wykonał pierwsze połączenie.

  Evolution (wcześniej Ximian Evolution i Novell Evolution) – wielofunkcyjny klient poczty elektronicznej i organizer (kalendarz, lista zadań, książka adresowa, notatki) rozwijany na licencji GPL.Martin Cooper (ur. 26 grudnia 1928 w Chicago) - amerykański naukowiec, uważany za ojca telefonów komórkowych (niezależnie od telefonów samochodowych). Cooper był dyrektorem pionu Motoroli odpowiedzialnego za badania i rozwój.

  Sprzęt dla platformy OpenMoko jest realizowany jako Open Hardware, czyli analogicznie do idei FLOSS.

  Openmoko Linux[ | edytuj kod]

  Dystrybucja Om, tworzona przez Openmoko i przeznaczona do smartfonów Neo, powstaje w oparciu o platformę OpenEmbedded systemu operacyjnego GNU/Linux. Obecnie przestała być rozwijana i większą popularność osiągają dystrybucje tworzone przez społeczność, np. SHR.

  Jądro Linux (ang. Linux kernel) – najważniejsza, wolna część uniksopodobnych systemów operacyjnych Linux napisana przez Linusa Torvaldsa w 1991 roku, a obecnie rozwijana przez licznych programistów z całego świata w ramach The Linux Foundation.Open Hardware - termin odnoszący się do sprzętu (zwykle elektronicznego oraz komputerowego), który został stworzony na podobnych zasadach co oprogramowanie FLOSS (jak np. GNU/Linux, OpenOffice.org czy Mozilla Firefox).

  Jądro[ | edytuj kod]

  Linux 2.6.24

  Użytkowe[ | edytuj kod]

 • X.Org Server 7.1
 • Matchbox – menedżer okien
 • GTK+ 2.6.10 / Portowane na Qt
 • Evolution Data Server
 • Neo1973 (GTA01)[ | edytuj kod]

  Model przeznaczony dla deweloperów.

  1. CPU: 266 MHz Samsung s3c2410 SoC
  2. RAM: 128 MB SDRAM
  3. Pamięć: 64 MB Flash
  4. GSM: Tri-band GSM 900/1800/1900
   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Neo FreeRunner (GTA02)[ | edytuj kod]

  Telefon dla użytkowników końcowych:

  1. CPU 400/500 MHz Samsung 2442B Processor/SOC (400 minimum)
  2. Ram 128MB SDRAM
  3. Pamięć 256MB NAND Flash , dodatkowo wymienna karta microSD o wielkości od 64MB do 8GB
  4. GPU SMedia 3362 2D/3D Graphics Accelerator
  5. LCD Topploy VGA ; 2.8” 480 x 640 pikseli, 16 bit głębia kolorów
  6. Sterowanie Dotykowy ekran oraz 2 przyciski funkcyjne + 2 Akcelerometry 3D
  7. GPS Zimny start: 40 sek typowo dla -130 dBm, 60 sek max. Antena wew. urządzenia
  8. GSM 850/1800/1900 albo 900/1800/1900 MHz (w zależności od rejonu świata)
  9. Bluetooth 2.0, CSR BC4
  10. Łącza USB mini z funkcją slave, host oraz ładowania telefonu, stereo minijack do zestawu słuchawkowego, złącze anteny zew.
 • Freerunner GTA02

  Wolne i Otwarte Oprogramowanie (ang. Free Libre/Open Source Software, także FOSS, FLOSS, po polsku również WiOO) – neutralny skrót pozwalający objąć jednym mianem zarówno Wolne Oprogramowanie (ang. Free Software) jak i Otwarte oprogramowanie (ang. Open Source), używany najczęściej w dokumentach urzędowych i oficjalnych analizach.First International Computer, Inc. (FIC) to tajwańska firma produkująca (m.in.) komputery i podzespoły komputerowe, projektująca i wykonująca produkty komputerowe i elektroniczne dla innych producentów elektroniki na całym świecie. Do produktów firmy zaliczają się płyty główne, wbudowane systemy komputerowe, karty graficzne, komputery osobiste i laptopy. FIC jest firmą prywatną założoną w 1980 r. przez Dr. Ming-Jen Chien, w Tajpej na Tajwanie.
 • Poprawka sprzętowa (kondensator) redukująca zakłócenia sygnału GPS podczas dostępu do karty Micro-SD.

 • Planowane urządzenia[ | edytuj kod]

  Openmoko planowało wydanie 3D7K (przemianowane GTA03), wyposażonego w szybszy SoC i aparat fotograficzny, jednak projektowanie zostało porzucone.

  WikiReader[ | edytuj kod]

   Główny artykuł: WikiReader.

  Przenośny czytnik Wikipedii korzystający z danych zapisanych na karcie pamięci, dzięki czemu nie wymaga połączenia z Internetem.

  Lipiec – siódmy miesiąc w roku, według kalendarza gregoriańskiego, ma 31 dni. W Polsce lipiec jest najcieplejszym miesiącem. Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • OpenMoko
 • artykuł na LinuxDevices.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-29)].
 • Qt - zestaw przenośnych bibliotek i narzędzi programistycznych dedykowanych dla języków C++, QML i Java. Ich podstawowym składnikiem są klasy służące do budowy graficznego interfejsu programów komputerowych, począwszy od wersji 4.0 Qt zawiera też narzędzia do tworzenia programów konsolowych i serwerów.Luty – drugi miesiąc w roku, według używanego w Polsce kalendarza gregoriańskiego, ma 28, a w latach przestępnych 29 dni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.