Open.fm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Open.fm (dawniej pod nazwą Gadu Radio) – polska internetowa platforma radiowa, dostępna na stronie internetowej i w komunikatorze internetowymGadu-Gadu. Platforma radiowa rozpoczęła nadawanie 8 marca 2006 roku. Właścicielem platformy jest spółka Wirtualna Polska. Open.fm posiada ponad 120 kanałów muzycznych.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Przekierowanie URL — technika polegająca na automatycznym poinformowaniu przeglądarki WWW, że ma odświeżyć stronę o innym adresie po wpisaniu danego adresu URL. Technika stosowana przy skracaniu adresów internetowych oraz przenoszeniu strony pod inny adres tak, by stary adres dalej działał.

Według badań Gemius Stream w listopadzie 2009 roku platformy słuchało 2 256 138 osób.

Historia[ | edytuj kod]

Od 8 marca 2006 roku wybrana grupa użytkowników miała dostęp do usługi. Na początku dostępne były trzy kanały tematyczne – Po Polsku, Impreza oraz Classic. Od 5 czerwca 2006 roku stacje (dodatkowo – House i Smak 80 lat) były dla wszystkich internautów dostępne na stronie internetowej oraz testowej wersji Gadu-Gadu 7.5. W dniach 10–11 listopada 2007 stacja „Starter” pierwszy raz transmitowała na żywo imprezę muzyczną Mayday 2007. Sygnał był nadawany z katowickiego Spodka. Transmisja była prowadzona i komentowana przez prezenterów kanału.

Wirtualna Polska Holding Spółka Akcyjna – spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, właściciel platformy medialnej online oraz uczestnik rynku reklamy internetowej, holding spółek mediowych oraz e-commerce. Jest właścicielem portali WP i o2. Prowadzi specjalistyczne serwisy tematyczne i rozrywkowe, w tym m.in. money.pl, WP Wiadomości, WP SportoweFakty, dobreprogramy.pl i WP Magazyn. W branży e-commerce WP działa w obszarach turystyki, mody, wyposażenia wnętrz i projektowania domów, usług finansowych oraz motoryzacji. Wirtualna Polska nadaje również Telewizję WP dostępną naziemnie, na platformie cyfrowej, w najlepszych sieciach kablowych oraz usłudze WP Pilot tuba.fm – serwis internetowy Grupy Radiowej Agora umożliwiający słuchanie i tworzenie własnych internetowych stacji radiowych oraz słuchanie stacji radiowych należących do grupy.

5 grudnia 2007 roku producent udostępnił możliwość tworzenie własnych stacji radiowych w oparciu o platformę. W ramach tego każda zainteresowana firma dowolnie kreuje program muzyczny kanału i otrzymuje swoją stronę radiową. 15 października 2008 roku radio zmieniło nazwę na open.fm.

Od marca 2009 roku GG Network rozpoczęło wdrażanie nowej oprawy identyfikacyjnej swoich kanałów. Oprawę dźwiękową przygotowało studio „Nieustraszeni Łowcy Dźwięków” w Krakowie. W dżinglach swojego głosu użyczyli m.in. Artur Gadowski, Duże Pe i zespół muzyczny Renton. 25 maja 2015 roku serwis open.fm został sprzedany przez GG Network grupie Wirtualna Polska.

Mayday jest halową imprezą cykliczną, obok Love Parade i Parady Wolności jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej. Po raz pierwszy zorganizowany w 1991 roku w Berlinie. Obecnie odbywa się corocznie 30 kwietnia w Westfalenhallen w Dortmundzie oraz 10 listopada w Katowickim Spodku (w roku 2013 wyjątkowo 9 listopada).Spodek – hala widowiskowo-sportowa w Katowicach przy alei Wojciecha Korfantego 35. Hala ta jest zarządzana przez Przedsiębiorstwo Widowiskowo-Sportowe „Spodek” i należy do miasta Katowice. Hala została wybudowana pod nazwą Wojewódzka Hala Widowiskowo-Sportowa w Katowicach, pod którą jest znana w literaturze architektonicznej, i pod którą to nazwą działała do 1997.

Od 1 września 2017 roku na platformę internetową przekierowuje adres URL istniejącego w latach 2006-2017 serwisu internetowego wrzuta.pl.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Duże Pe, właściwie Marcin Matuszewski (ur. 9 lipca 1981 w Warszawie), znany również jako Pan Duże Pe i Grande Pe – polski raper, freestyleowiec, DJ, autor tekstów, dziennikarz i promotor muzyczny. Laureat drugiej edycji Wielkiej Bitwy Warszawskiej. W 2011 roku znalazł się na 28. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Występuje i nagrywa solowo oraz w ramach zespołów Masala i Senk Że. W przeszłości związany był również z grupami Cisza & Spokój oraz Banda Tre.
GG (dawniej Gadu-Gadu) – polski komunikator internetowy, opracowany przez firmę GG Network, którego obecnym właścicielem jest firma Fintercom.
Wrzuta.pl – polski serwis internetowy istniejący w latach 2006-2017. Serwis umożliwiał użytkownikom przesyłanie własnych plików (głównie wideo i audio) i udostępnianie ich na stronę.
Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
RENTON – polski zespół muzyczny założony w 2001 w Warszawie przez ówczesnych studentów Szkoły Głównej Handlowej. Ich muzyka oscyluje w okolicach college rock, post punk czy indie pop.
PolskaStacja – polskie radio internetowe. Według informacji pochodzących od właścicieli, radia PolskaStacja słucha każdego dnia ponad 100 tys. internautów. Radio rozpoczęło swoją działalność w grudniu 2004 roku od prezentowania kolęd i muzyki świątecznej. W styczniu 2005 roku zmieniło format muzyczny na wyłącznie polskie utwory, następnie sukcesywnie uruchamiało kolejne kanały muzyczne.
Radio internetowe – radio nadające swoje audycje poprzez Internet, za pomocą przesyłania strumieniowego, zwykle w formacie MP3, Ogg Vorbis, RealAudio, AAC+ lub Windows Media Audio, często jest radiem amatorskim. Także tradycyjne stacje radiowe wykorzystują Internet jako dodatkowy kanał nadawczy.

Reklama