• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Open.fm

  Przeczytaj także...
  GG Network S.A. (dawniej Gadu-Gadu S.A., a wcześniej SMS-Express.com Sp. z o.o.) – spółka będąca właścicielem komunikatora internetowego Gadu-Gadu i portalów internetowych Gadu-Gadu.pl i gg.pl. Był wirtualnym operatorem telefonii komórkowej GaduAIR oraz telefonii internetowej Gadu naGłos. Jest także właścicielem radia internetowego open.fm oraz serwisu społecznościowego MojaGeneracja.pl i serwisu do mikrobloggingu Blip.pl.RMFon.pl (dawniej Miasto Muzyki) – serwis internetowy Grupy RMF FM udostępniający w Internecie streaming (strumień) stacji radiowych i kanałów tematycznych. Obecnie posiada 100 kanałów muzycznych.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Open.fm (dawniej pod nazwą Gadu Radio) – polska internetowa platforma radiowa, dostępna na stronie internetowej i w komunikatorze internetowymGadu-Gadu. Platforma radiowa rozpoczęła nadawanie 8 marca 2006 roku. Właścicielem platformy jest spółka Wirtualna Polska. Open.fm posiada ponad 120 kanałów muzycznych.

  Przekierowanie URL — technika polegająca na automatycznym poinformowaniu przeglądarki WWW, że ma odświeżyć stronę o innym adresie po wpisaniu danego adresu URL. Technika stosowana przy skracaniu adresów internetowych oraz przenoszeniu strony pod inny adres tak, by stary adres dalej działał.Wirtualna Polska Holding Spółka Akcyjna – spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, właściciel platformy medialnej online oraz uczestnik rynku reklamy internetowej, holding spółek mediowych oraz e-commerce. Jest właścicielem portali WP i o2. Prowadzi specjalistyczne serwisy tematyczne i rozrywkowe, w tym m.in. money.pl, WP Wiadomości, WP SportoweFakty, dobreprogramy.pl i WP Magazyn. W branży e-commerce WP działa w obszarach turystyki, mody, wyposażenia wnętrz i projektowania domów, usług finansowych oraz motoryzacji. Wirtualna Polska nadaje również Telewizję WP dostępną naziemnie, na platformie cyfrowej, w najlepszych sieciach kablowych oraz usłudze WP Pilot

  Według badań Gemius Stream w listopadzie 2009 roku platformy słuchało 2 256 138 osób.

  Historia[ | edytuj kod]

  Od 8 marca 2006 roku wybrana grupa użytkowników miała dostęp do usługi. Na początku dostępne były trzy kanały tematyczne – Po Polsku, Impreza oraz Classic. Od 5 czerwca 2006 roku stacje (dodatkowo – House i Smak 80 lat) były dla wszystkich internautów dostępne na stronie internetowej oraz testowej wersji Gadu-Gadu 7.5. W dniach 10–11 listopada 2007 stacja „Starter” pierwszy raz transmitowała na żywo imprezę muzyczną Mayday 2007. Sygnał był nadawany z katowickiego Spodka. Transmisja była prowadzona i komentowana przez prezenterów kanału.

  tuba.fm – serwis internetowy Grupy Radiowej Agora umożliwiający słuchanie i tworzenie własnych internetowych stacji radiowych oraz słuchanie stacji radiowych należących do grupy.Mayday jest halową imprezą cykliczną, obok Love Parade i Parady Wolności jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej. Po raz pierwszy zorganizowany w 1991 roku w Berlinie. Obecnie odbywa się corocznie 30 kwietnia w Westfalenhallen w Dortmundzie oraz 10 listopada w Katowickim Spodku (w roku 2013 wyjątkowo 9 listopada).

  5 grudnia 2007 roku producent udostępnił możliwość tworzenie własnych stacji radiowych w oparciu o platformę. W ramach tego każda zainteresowana firma dowolnie kreuje program muzyczny kanału i otrzymuje swoją stronę radiową. 15 października 2008 roku radio zmieniło nazwę na open.fm.

  Spodek – hala widowiskowo-sportowa w Katowicach przy alei Wojciecha Korfantego 35. Hala ta jest zarządzana przez Przedsiębiorstwo Widowiskowo-Sportowe „Spodek” i należy do miasta Katowice. Hala została wybudowana pod nazwą Wojewódzka Hala Widowiskowo-Sportowa w Katowicach, pod którą jest znana w literaturze architektonicznej, i pod którą to nazwą działała do 1997.Duże Pe, właściwie Marcin Matuszewski (ur. 9 lipca 1981 w Warszawie), znany również jako Pan Duże Pe i Grande Pe – polski raper, freestyleowiec, DJ, autor tekstów, dziennikarz i promotor muzyczny. Laureat drugiej edycji Wielkiej Bitwy Warszawskiej. W 2011 roku znalazł się na 28. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Występuje i nagrywa solowo oraz w ramach zespołów Masala i Senk Że. W przeszłości związany był również z grupami Cisza & Spokój oraz Banda Tre.

  Od marca 2009 roku GG Network rozpoczęło wdrażanie nowej oprawy identyfikacyjnej swoich kanałów. Oprawę dźwiękową przygotowało studio „Nieustraszeni Łowcy Dźwięków” w Krakowie. W dżinglach swojego głosu użyczyli m.in. Artur Gadowski, Duże Pe i zespół muzyczny Renton. 25 maja 2015 roku serwis open.fm został sprzedany przez GG Network grupie Wirtualna Polska.

  GG (dawniej Gadu-Gadu) – polski komunikator internetowy, opracowany przez firmę GG Network, którego obecnym właścicielem jest firma Fintercom. Wrzuta.pl – polski serwis internetowy istniejący w latach 2006-2017. Serwis umożliwiał użytkownikom przesyłanie własnych plików (głównie wideo i audio) i udostępnianie ich na stronę.

  Od 1 września 2017 roku na platformę internetową przekierowuje adres URL istniejącego w latach 2006-2017 serwisu internetowego wrzuta.pl.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Polska Stacja
 • RMFon.pl
 • Tuba.fm
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nadaje Radio Gadu. media2.pl, 2006-03-09. [dostęp 9 marca 2006].
  2. GG Network: Badania Megapanelu zaniżają popularność radia OPEN.FM. Czy to celowe działanie?. gazeta.pl, 2009-03-26. [dostęp 26 marca 2009].
  3. Nowe Gadu Radio w nowym Gadu-Gadu. gadu-gadu.pl, 2006-06-05. [dostęp 5 czerwca 2006].
  4. Sukces internetowej transmisji Mayday w Gadu Radio. gadu-gadu.pl, 2009-03-17. [dostęp 11 listopada 2009].
  5. Ale kanał – Gadu Radio rozdaje koncesje!. gadu-gadu.pl, 2007-12-05. [dostęp 5 grudnia 2007].
  6. Platforma muzyczna OPEN.FM rozwija się. chip.pl, 2009-03-17. [dostęp 17 marca 2009].
  7. Wirtualna Polska kupiła radia internetowe OpenFM i PolskaStacja, Press.pl, 25 maja 2015 [dostęp 2019-09-18].
  8. Grupa Wirtualna Polska kupuje radia internetowe OpenFM i PolskaStacja – uzyskuje pozycję lidera w tym segmencie rynku i wzmacnia się w obszarze rozwiązań mobilnych, dlaprasy.wp.pl, 25 maja 2015 [dostęp 2015-09-18].
  9. Przekierowanie do Open.fm, Wirtualna Polska Media SA / Open FM, 1 września 2017 [dostęp 2017-09-03] (pol.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona główna Open.fm
 • Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.RENTON – polski zespół muzyczny założony w 2001 w Warszawie przez ówczesnych studentów Szkoły Głównej Handlowej. Ich muzyka oscyluje w okolicach college rock, post punk czy indie pop.
  Warto wiedzieć że... beta

  PolskaStacja – polskie radio internetowe. Według informacji pochodzących od właścicieli, radia PolskaStacja słucha każdego dnia ponad 100 tys. internautów. Radio rozpoczęło swoją działalność w grudniu 2004 roku od prezentowania kolęd i muzyki świątecznej. W styczniu 2005 roku zmieniło format muzyczny na wyłącznie polskie utwory, następnie sukcesywnie uruchamiało kolejne kanały muzyczne.
  Radio internetowe – radio nadające swoje audycje poprzez Internet, za pomocą przesyłania strumieniowego, zwykle w formacie MP3, Ogg Vorbis, RealAudio, AAC+ lub Windows Media Audio, często jest radiem amatorskim. Także tradycyjne stacje radiowe wykorzystują Internet jako dodatkowy kanał nadawczy.
  Wirtualna Polska (WP) – pierwszy polski portal internetowy, wchodzi w skład Grupy o2, siedziba w Gdańsku. Interaktywna platforma komunikacji, informacji, e-commerce oraz e-biznes.
  Komunikator internetowy (ang. Instant Messenger, od tego skrót IM) – program komputerowy pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów (komunikacja natychmiastowa – ang. Instant Messaging) pomiędzy dwoma lub większą ilością komputerów, poprzez sieć komputerową, zazwyczaj Internet (dlatego komunikatory internetowe). Od poczty elektronicznej różni się tym, że oprócz samej wiadomości, przesyłane są także informacje o obecności użytkowników, co zwiększa znacznie szansę na prowadzenie bezpośredniej konwersacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.