Opcje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opcje – wydawany w Katowicach ogólnopolski kwartalnik o szerokiej formule – pismo zainteresowane literaturą, filmem, teatrem, muzyką poważną i rozrywkową, współczesną sztuką, ale także filozofią i socjologią.

Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.Empik – działająca w Polsce sieć sprzedaży książek, wydawnictw muzycznych, filmów, gier, programów i akcesoriów komputerowych oraz prasy a także biletów na wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, artykułów wyposażenia wnętrz i kulinarnych, gadżetów podróżniczych, zabawek kreatywnych i łamigłówek, przyborów fitness i spa i wielu innych.

Kwartalnik Opcje funkcjonuje nieprzerwanie od 1993 roku. Został utworzony przez Konrada Cezarego Kędera (pierwszego redaktora naczelnego czasopisma) i Marka Łabno (ówczesnego dyrektora Górnośląskiego Centrum Kultury).

Od 2001 redaktorem naczelnym czasopisma jest Alina Świeściak, a Opcje przyjęły formę numerów tematycznych (np. pornografia (4–5/2002), feminizm (3/2003), alkohol (4/2004), uwodzenie (2/2006), życie pozagrobowe i etniczność (3/2007), odmienność (4/2008), psychoanaliza (4/2009), sieć (1/2010), świętość (4/2012)). Temat każdego numeru staje się pryzmatem analizy kultury współczesnej dla poszczególnych działów: poezja, proza, literatura, film, teatr, sztuka, muzyka poważna, jazz/rock/techno, socjologia/filozofia.

Filozofia (gr. φιλοσοφία – umiłowanie mądrości) – rozważania na temat podstawowych problemów takich jak np. istnienie, umysł, poznanie, wartości, język.Teatr – rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktor lub grupa aktorów na żywo daje przedstawienie dla zgromadzonej publiczności. Terminem teatr określa się też sam spektakl teatralny lub też budynek, w którym jest grany.

Ponadto w Opcjach ukazują się recenzje (filmów, książek, płyt, festiwali, przedstawień teatralnych i wystaw), felietony, prace artystów grafików, debiuty poetyckie i gratka kulturalna.

W trakcie działalności pisma towarzyszyło mu kilka dodatków literackich: najpierw Na dziko (1995–1997), potem arkusz poetycki (1997–2000), a następnie Kursywa (2000–2002). Od 2003 czytelnicy otrzymują wraz z czasopismem książki poetyckie bądź prozatorskie.

Od 2000 roku wydawanie czasopisma wspomaga Stowarzyszenie Inicjatyw Wydawniczych. Dostępny jest w sprzedaży w sklepach sieci Empik i w prenumeracie.

Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona Kwartalnika Kulturalnego Opcje
  • Strona pisma Opcje na Portalu Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek
  • Reklama