Opad frontowy
Front chłodny - jeden z trzech rodzajów frontu atmosferycznego. Jest to granica między nacierającą chłodną masą powietrza i ustępującą masą ciepłą. Przeważnie ma charakter burzowy, a głównym typem chmur występujących w obrębie tego frontu jest cumulonimbus.Front zokludowany (łac. ocludo, zamykać) – jeden z trzech rodzajów frontów atmosferycznych. Stanowi on kombinację frontu chłodnego i frontu ciepłego. Na mapach synoptycznych okluzje oznacza się linią fioletową lub brązową z półkolami i trójkątami.
Cumulonimbus (Cb), chmura kłębiasta deszczowa to gęsta chmura rozbudowana pionowo na wysokość kilku lub kilkunastu kilometrów, niekiedy w kształcie wieży, o górnej powierzchni gładkiej, zakończonej kopulasto lub kalafiorowato (Cumulonimbus calvus, Cb cal) (calvus z łac. "łysy"), bądź w postaci bardziej rozbudowanej w piętrze wysokim (Cumulonimbus capillatus, Cb cap), przypominająca olbrzymie kowadło lub grzyb (incus – Cb cap in). Podstawa chmur tego rodzaju znajduje się na wysokości 2÷3 km, natomiast górny ich pułap w strefie międzyzwrotnikowej może przekraczać 20 km. Złożone w dolnej części z kropel wody, a w górnej z kryształków lodu – są to chmury najbardziej rozbudowane w kierunku pionowym. Dlatego zjawiska fizyczne w nich występujące są bardzo gwałtowne. Chmury tego rodzaju mogą być źródłem gwałtownych opadów deszczu, śniegu lub gradu, którym często towarzyszą wyładowania elektryczne (burze).
Opad frontowy – opad atmosferyczny tworzący się w strefie frontu atmosferycznego, gdzie stykają się ze sobą masy powietrza o różnych temperaturach. W zależności od rodzaju frontu (ciepły, chłodny, zokludowany), występujące opady mają różny charakter.
Front ciepły[ | edytuj kod]
W strefie frontu ciepłego dominują chmury warstwowe, co jest związane z łagodnym wślizgiwaniem się cieplejszego powietrza nad chłodne i niewielkim kątem nachylenia powierzchni frontu do powierzchni Ziemi. Opady dają tu głównie niskie chmury nimbostratus (rzadziej słaby opad z altostratusów i stratusów). Charakteryzują się one jednostajną, przeważnie umiarkowaną intensywnością, a także, z uwagi na małą prędkość przemieszczania się i dużą powierzchnię, długotrwałością (opad wielkoskalowy).
Front chłodny[ | edytuj kod]
Na froncie tym chłodne powietrze wdziera się pod ciepłe, wymuszając jego ruch wznoszący. Intensywne prądy wstępujące powodują powstanie chmur o budowie pionowej typu cumulonimbus. Zjawiska są gwałtowne – występują burzowe, przelotne, ale bardzo intensywne opady; w przypadku frontów o dużej aktywności mogą pojawić się gradobicia. Zazwyczaj opady połączone są z wyładowaniami atmosferycznymi.
Front zokludowany[ | edytuj kod]
Front okluzji jest połączeniem obu powyższych rodzajów frontów atmosferycznych. Opady mogą mieć cechy zarówno frontu ciepłego, jak i chłodnego. Kolejność ich występowania zależy od typu okluzji (chłodna lub ciepła).