• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Opactwo w dąbrowie

  Przeczytaj także...
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Caspar David Friedrich (ur. 5 września 1774 w Greifswaldzie, zm. 7 maja 1840 w Dreźnie) – niemiecki malarz, uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa romantycznego.
  Klasztor Eldena (niem. Kloster Eldena), pierwotnie Klasztor Hildy (niem. Kloster Hilda) – klasztor cysterski położony w dzielnicy miasta Greifswald o tej samej nazwie, w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie, w Niemczech.

  Opactwo w dębowym lesie (Abtei im Eichwald) – obraz namalowany w latach 1809-10 przez niemieckiego malarza romantycznego, Caspara Davida Friedricha. Znajduje się w Alte Nationalgalerie w Berlinie.

  Historia powstania[]

  Obraz został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie w 1810 roku na wystawie zorganizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Berlinie wraz z pendantem Mnich nad morzem (niem. Der Mönch am Meer). Będąc pod jego wielkim wrażeniem obraz kupił Fryderyk Wilhelm III, król pruski.

  Termin architektura gotycka (gotyk) odnosi się do stylu w architekturze europejskiej okresu późnego średniowiecza, od około połowy XIII do początku XVI wieku. Za wzorcowy przykład budynku gotyckiego uważa się gotycką katedrę, choć w rzeczywistości był to również okres rozwoju architektury świeckiej (mieszczańskiej i rezydencjonalnej). Architektura gotycka w zamierzeniu jej twórców miała w doskonały sposób odzwierciedlać boską naturę i wielbić Boga. Strzelista i ogromna bryła kościoła stała się symbolem czasów, w których religijność łączyła w sobie wyprawy krzyżowe i pragnienie wzniesienia się ku Bogu. W bryle dominują kierunki pionowe. Ich powtarzalność w bliskim sąsiedztwie, rozczłonkowanie bryły, delikatna dekoracja tworzą budowle ekspresyjne i lekkie. Barwne światło przenikające do wnętrza przez wysokie witraże stwarza wrażenie uduchowienia, a powtarzające się we wnętrzu wertykalne linie i znaczna odległość do sklepienia kieruje wzrok ku górze.Romantyzm (z fr. romantisme, od roman – powieść, opowieść) – epoka w historii sztuki i historii literatury trwająca od lat 90. XVIII wieku do lat 40. XIX wieku. Romantyzm był ruchem ideowym, literackim i artystycznym, który rozwinął się początkowo w Europie i wyrażał się w poezji, malarstwie i muzyce.

  Opis i interpretacja[]

  Obraz ma orientację poziomą. W jego dolnej części widać mnichów zmierzających w orszaku pogrzebowym w kierunku zrujnowanego cmentarza. Niosą trumnę i krzyż – symbol nadziei. Kolorystyka obrazu dzieli go formalnie i symbolicznie na dwie części – niebo i ziemię – to, co doczesne i ponadczasowe. Surowość architektury gotyckiej ruin starego klasztoru oraz nagie, powykrzywiane pnie drzew odznaczają się na tle wieczornego nieba. Fragment budowli gotyckiej z ostrołukowym oknem na obrazie wzorowany jest na ruinach opactwa cystersów w Eldenie.

  Mnich nad morzem – obraz olejny autorstwa niemieckiego malarza okresu romantyzmu Caspara Davida Friedricha namalowany w latach 1808-1810 w Dreźnie. Dzieło po raz pierwszy zostało publicznie zaprezentowane w 1810 roku na wystawie Akademii Sztuki w Berlinie wraz z innym dziełem Friedricha Opactwo w dębowym lesie. Po wystawie oba obrazy zostały zakupione przez pruskiego następcę tronu Fryderyka Wilhelma III. Mnich nad morzem przechowywany jest w Alte Nationalgalerie w Berlinie.Stara Galeria Narodowa (niem. Alte Nationalgalerie) to berlińskie muzeum, którego ekspozycja obejmuje XIX wieczne malarstwo i rzeźbę. Budowę gmachu muzeum rozpoczął Friedrich August Stüler, a po jego śmierci ukończył w roku 1876 Johann Heinrich Strack. Budynek zbudowany został na wzór świątyni w porządku korynckim. Do wejścia prowadzą monumentalne schody zwieńczone posągiem konnym cesarza Fryderyka Wilhelma IV, autorstwa Aleksandra Calandrellego. Kolekcja muzeum rozmieszczona jest na trzech poziomach:

  Przypisy

  1. SMB-digital | Collection | Result, www.smb-digital.de [dostęp 2016-07-22].

  Bibliografia[]

 • Raffaela Russo: Friedrich. T. 13. Warszawa: Rzeczpospolita, 2006, seria: Klasycy Sztuki.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.Akademie der Künste (pol. Akademia Sztuki w Berlinie) – organizacja wspierająca rozwój sztuk pięknych z siedzibą w Berlinie w Niemczech. Prezydentem Akademii jest Klaus Staeck.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fryderyk Wilhelm III (ur. w Poczdamie 3 sierpnia 1770, zm. w Berlinie 7 czerwca 1840) – z dynastii Hohenzollernów, król pruski od 1797.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.