• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Opętanie - film 1999

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Kevin Norwood Bacon (ur. 8 lipca 1958 roku w Filadelfii w stanie Pensylwania) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Opętanie (tytuł oryg. Stir of Echoes) to amerykański film fabularny (thriller) z 1999 roku, którego reżyserem jest David Koepp. Film został oparty na noweli o tym samym tytule autorstwa Richarda Mathesona.

  Opis fabuły[]

  Tom Witzky, grany przez Kevina Bacona, jest pracownikiem budowlanym mieszkającym z żoną i synem w polskiej dzielnicy Chicago (stan Illinois).

  Podczas organizowanego przyjęcia znajoma Witzky'ch, Lisa, hipnotyzuje Toma, chcąc mu udowodnić, że mylił się sądząc, iż hipnoza to są jedynie przesądy. Lisa sugeruje podczas transu Tomowi, aby był bardziej otwarty oraz otwiera mu drzwi do podświadomości, po czym wybudza go z transu.

  Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .

  Po seansie Tom zaczyna doświadczać wizji o dziewczynie, która zniknęła jakiś czas temu w okolicy. Uświadamia sobie jednocześnie, że jego syn, Jake, potrafi kontaktować się z duchem zaginionej. Jake jednakże rzadziej widzi ducha.

  Tom, ogarnięty obsesyjną potrzebą wyjaśnienia do końca zagadki zniknięcia dziewczyny, zaczyna gorączkowe poszukiwania jej szczątków.

  Obsada aktorska[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Opętanie w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Opętanie w bazie stopklatka.pl
 • Stir of Echoes w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Richard Burton Matheson (ur. 20 lutego 1926 w Allendale w stanie New Jersey, zm. 23 czerwca 2013 w Calabasas w stanie Kalifornia) – amerykański pisarz i autor scenariuszy, poruszający się w ramach fantastyki i horroru.Dreszczowiec (ang. thriller) – rodzaj utworu sensacyjnego, powieści, filmu lub serialu telewizyjnego, mającego wywołać u czytelnika bądź widza dreszcz emocji. Wykorzystuje on głównie napięcie, niepewność i tajemniczość jako główne elementy utworu. Fabuła podąża w kierunku punktu kulminacyjnego. Napięcie zazwyczaj pojawia się, gdy główny bohater znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, z której ucieczka wydaje się niemożliwa. Życie bohatera zazwyczaj jest zagrożone, ponieważ niespodziewanie lub nieświadomie znalazł się w śmiertelnym zagrożeniu lub potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. W zależności od podgatunku fabuła thrillera opiera się zwykle na obronie jakiegoś dobra – życia ludzkiego, państwa, społeczności; zaskakujące rozwiązanie akcji następuje pod koniec utworu. Zwykle celem fabuły jest odkrycie, kto jest zabójcą spośród osób, których bohater nie podejrzewał. Prekursorem thrillera w filmie był Alfred Hitchcock (Ptaki). W literaturze elementy thrillera pojawiają się od lat 60. XX wieku (m.in. u Fredericka Forsytha, Alistaira MacLeana).



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hipnoza (grec. ύπνος = ýpnos, w wolnym znaczeniu sen) – specyficzny stan psychiczny charakteryzujący się zwiększoną podatnością na sugestię.
  David Koepp (urodzony 9 czerwca 1963 w Pewaukee w stanie Wisconsin) to amerykański scenarzysta i reżyser filmowy. Jako scenopisarz pracował przy filmach, takich jak Park Jurajski, Mission: Impossible i Spider-Man. Jako reżyser znany jest z filmów Sekretne okno, Opętanie i Mroczne miasto.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.