• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ontario Hockey League  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  William Hanley Trophy – nagroda przyznawana każdego sezonu dla najbardziej uczciwego sportowca Ontario Hockey League. Trofeum po raz pierwszy przyznano w sezonie 1974-1975. Wcześniej nazywała się ono Max Kaminsky Trophy.Leyden Trophy – nagroda przyznawana każdego sezonu zwycięzcy dywizji wschodniej Ontario Hockey League od sezonu 1994-1995. Trofeum zostało nazwane od nazwiska Matta Leydena. Po raz pierwszy zostało przyznane w sezonie 1975-1976 jednak do sezonu 1993-1994 przyznawano je zwycięzcy dywizji Leydena.

  Ontario Hockey League, OHL (fr. Ligue de Hockey de l'Ontario, LHO - pol. Liga Hokeja Ontario) – jeden z trzech głównych młodzieżowych szczebli hokejowych należący do rozgrywek Canadian Hockey League (CHL).

  Liga została założona w 1980 roku. Występuje w niej 20 zespołów: 17 kanadyjskich z prowincji Ontario w Kanadzie oraz 3 amerykańskie - dwie ze stanu Michigan i jedna ze stanu Pensylwania. Zwycięska drużyna w OHL otrzymuje trofeum J. Ross Robertson Cup.

  Po zakończeniu sezonu właściwego mistrz ligi rywalizuje ze zwycięzcami dwóch pozostałych szczebli CHL z lig Western Hockey League (WHL) i Québec Major Junior Hockey League (QMJHL) o trofeum Memorial Cup za triumf w całych rozgrywkach CHL (w turnieju uczestniczy także wybierany gospodarz imprezy).

  Robert Alfred Smith (ur. 22 lutego 1933 w Lingdale, zm. 18 września 2010 w Enfield) – były angielski piłkarz występujący podczas kariery na pozycji napastnika.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Historia[ | edytuj kod]

  Juniorskie rozgrywki hokejowe w prowincji Ontario swoje początki ma w roku 1896. Organizatorem rozgrywek został Hokejowy Związek Ontario. Od tej pory zauważalny jest podział na cztery ery w organizacji młodzieżowego hokeja. W 1933 roku podzielono ligę. Powstał dwupoziomowy system rozgrywek, który przetrwał do 1972 roku. Wtedy to z wyższej ligi powstały dwie grupy (Tier I oraz Tier II). W 1974 roku Tier I odseparowała się od organizowanych przez Hokejowy Związek Ontario rozgrywek, tworząc własne, które nazwano Ontario Major Junior Hockey League (OMJHL). W 1980 roku liga ta zmieniła nazwę na Ontario Hockey League.

  Bobby Orr Trophy – nagroda przyznawana każdego sezonu zwycięzcy konferencji wschodniej Ontario Hockey League. Trofeum zostało nazwane od imienia i nazwiska Bobby’ego Orra. Po raz pierwszy zostało przyznane w sezonie 1998-1999. Matt Leyden Trophy – nagroda przyznawana każdego sezonu najlepszemu trenerowi Ontario Hockey League. Laureata tej nagrody wybierają trenerzy i managerowie zespołów OHL. Nie mogą oni głosować na trenera z własnego zespołu. Każdy głosujący daje pięć punktów za pierwsze miejsce, trzy za drugie miejsce oraz jeden za trzecie miejsce.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bumbacco Trophy – nagroda przyznawana każdego sezonu zwycięzcy dywizji zachodniej Ontario Hockey League. Trofeum zostało nazwane od nazwiska Angela Bumbacco. Po raz pierwszy zostało przyznane w sezonie 1994-1995.
  Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.
  CHL (ang. Canadian Hockey League, fr. Ligue Canadienne de Hockey, LCH - pol. Kanadyjska Hokejowa Liga) – juniorskie rozgrywki hokeja na lodzie ustanowione w Kanadzie.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Eddie Powers Trophy – nagroda indywidualna przyznawana każdego sezonu ligi Ontario Hockey League dla zawodnika, który uzyskał najlepszy wynik w punktacji kanadyjskiej w sezonie zasadniczym. Trofeum zostało nazwane od imienia i nazwiska Eddiego Powersa.
  Memorial Cup (fr. Coupe Memorial) – trofeum przyznawane za zwycięstwo w rozgrywkach hokeja na lodzie Canadian Hockey League. Każdego roku walczą o nie zwycięzcy lig Western Hockey League, Ontario Hockey League, Ligue de hockey junior majeur du Québec oraz gospodarz zawodów. Puchar rozgrywany jest od 1919 roku.
  Jim Mahon Memorial Trophy – nagroda przyznawana najskuteczniejszemu w punktacji kanadyjskiej prawoskrzydłowemu sezonu Ontario Hockey League. Patronem został wybrany zmarły w wypadku z 1971, Jim Mahon.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.