• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ong Teng Cheong

  Przeczytaj także...
  Wee Kim Wee (chiń. upr.: 黄金辉; chiń. trad.: 黃金輝; pinyin: Huáng Jīnhuī; pe̍h-ōe-jī: N̂g Kim-hui; ur. 4 listopada 1915 w Panang, Malaje, zm. 2 maja 2005), polityk singapurski, prezydent w latach 1985-1993.Goh Chok Tong (chiń. upr.: 吴作栋; chiń. trad.: 吳作棟; pinyin: Wú Zuòdòng; pe̍h-ōe-jī: Gô Chok-tòng; ur. 20 maja 1941), singapurski polityk. Od 1990 do 2004 roku pełnił funkcję premiera państwa.
  Chłoniaki (łac. Lymphoma) – choroby nowotworowe wywodzące się z układu chłonnego (limforetikularnego). Najczęściej objawiają się powiększeniem węzłów chłonnych lub wątroby i śledziony. Wszystkie chłoniaki są nowotworami złośliwymi, jednak wyróżnia się postacie o mniejszej i większej złośliwości. Chłoniaki przebiegające z zajęciem szpiku nazywane są białaczkami. Chłoniaki leczone są głównie chemioterapią. W postaciach zlokalizowanych możliwe jest leczenie operacyjne.

  Ong Teng Cheong (chiń. 王鼎昌; pinyin Wáng Dǐngchāng; pe̍h-ōe-jī Ông Tíng-chhiong (ur. 22 stycznia 1936 w Singapurze, zm. 8 lutego 2002, tamże) – singapurski architekt i polityk, minister, wicepremier oraz prezydent Singapuru w latach 1993–1999.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się 22 stycznia 1936 w Singapurze w rodzinie chińskiej. Miał brata i trzy siostry. Ukończył The Chinese High School.

  Uniwersytet Liverpoolski, Uniwersytet w Liverpoolu (ang. University of Liverpool) – brytyjski uniwersytet państwowy w Liverpoolu. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Z wykształcenia był architektem, w 1961 zdobył tytuł bakałarza na University of Adelaide w Adelaide. Następnie pracował najpierw w Australii, potem w Singapurze, zaś w 1967 ukończył studia z tytułem Master of Civic Design na University of Liverpool. Początkowo pracował w administracji publicznej, by następnie w latach 1971-1975 prowadzić własną działalność.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Leon Fleisher (ur. 23 lipca 1928 w San Francisco, zm. 2 sierpnia 2020 w Baltimore) – amerykański pianista, dyrygent i pedagog muzyczny pochodzenia żydowskiego.

  Kariera polityczna[ | edytuj kod]

  Swoją karierę polityczną związał Ong Teng Cheong z Partią Akcji Ludowej. OD 1972 przez dwadzieścia jeden lat bez przerwy był parlamentarzystą, wygrywał wybory kolejno w 1972, 1976, 1980, 1984 i 1988. Od 1975 pełnił funkcję sekretarza stanu w ministerstwie komunikacji. W latach 1980-1983 był ministrem komunikacji i pracy, zaś od 1983 ministrem bez teki. W latach 1985–1990 był wicepremierem w rządzie Lee Kuan Yewa, zaś od 1990 do 1993 pełnił tę samą funkcję w rządzie Goh Chok Tonga.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Pe̍h-ōe-jī (POJ) (język chiński 白話字 pinyin: báihuà zì) - system zapisu języka chińskiego za pomocą alfabetu łacińskiego, wprowadzony w XIX w. przez chrześcijańskich misjonarzy w Fujian i na Tajwanie. Do tej pory bywa używany do zapisu odmiany hokkien, zwłaszcza języka tajwańskiego. Istnieje także wersja tego systemu dla języka hakka, zwana pha̍k-fa-sṳ, dla języka mindong bàng-uâ-cê, oraz dla dialektu teochew, nazywana pêh-uē-jī.

  | edytuj kod]

  Był pierwszym prezydentem Singapuru wyłonionym w wyborach. Sprawował urząd prezydenta od 1 września 1993, kiedy to zastąpił na stanowisku Wee Kima Wee do 1 września 1999. Nie kandydował na drugą kadencję ze względów zdrowotnych. Jego następcą został S.R. Nathan.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Prezydenci Singapuru – lista prezydentów Singapuru od 9 sierpnia 1965 roku od ogłoszenia przez kraj niepodległości w ramach brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

  Zdaniem Terry’ego Xu pozostał w pamięci Singapurczyków jako prezydent najbardziej związany z ludźmi, ze społeczeństwem.

  Po prezydenturze[ | edytuj kod]

  W 1999 zmarła na raka Ling Siew May – żona Ong Teng Cheonga. On sam zmarł 8 lutego 2002 w wyniku chłoniaka.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Ong Teng Cheong w 1963 ożenił się z Ling Siew May (1937–1999). Mieli dwóch synów: Tze Guana i Tze Boona.

  Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.Adelaide (wym. [ˈædəleɪd]), egzonim wariantowy: Adelajda – miasto w Australii, stolica stanu Australia Południowa, położone nad Oceanem Indyjskim u ujścia rzeki Torrens. Piąte co do wielkości miasto w Australii z liczbą ludności wynoszącą 1,35 mln mieszkańców. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, temperatury w dzień wahają się od 15 °C w lipcu do około 29 °C w styczniu.

  Upamiętnienie[ | edytuj kod]

  Od 2002 na Narodowym Uniwersytecie Singapuru przyznawane jest nagroda jego pamięci: The Ong Teng Cheong Professorship in Music, w postaci rocznej profesury. Jej laureatami byli do tej pory m.in.: Leon Fleisher, András Schiff, Barry Tuckwell, Claus Peter Flor.

  Singapur (ang. Singapore, chiń. 新加坡 Xīnjīapō, malaj. Singapura, tamil. சிங்கப்பூர Cingkappūr) – miasto-państwo położone w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego. Leży w południowo-wschodniej Azji.S.R. Nathan, właść. Sellapan Rama Nathan, również Sellapan Ramanathan (ur. 3 lipca 1924 w Singapurze) – singapurski urzędnik, menadżer, dyplomata i polityk, 6. prezydent Singapuru w latach 1999–2011.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Former Presidents > Mr Ong Teng Cheong (ang.). istana.gov.sg. [dostęp 2015-10-15].
  2. Bonny Tan, Renuka M.: Ong Teng Cheong (ang.). Singapore Infopedia eresources.nlb.gov.sg. [dostęp 2015-10-15].
  3. B. Schemmel: Rulers: Switzerland. Presidents (until 22 Dec 1965 Heads of State [yang di-pertuan negara] (ang.). rulers.org. [dostęp 2015-10-15].
  4. Terry Xu: Remembering Ong Teng Cheong, the people's president of Singapore (ang.). theonlinecitizen.com, 2013-02-08. [dostęp 2019-06-17].
  5. Roger Mitton: Ong Teng Cheong is out but not down (ang.). Asia Week w: singapore-window.org, 2000-03-10. [dostęp 2015-10-09].
  6. ONG TENG CHEONG PROFESSOR IN MUSIC (ang.). nus.edu.sg. [dostęp 2015-10-09].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Former Presidents > Mr Ong Teng Cheong (ang.). istana.gov.sg. [dostęp 2015-10-15].
 • Lee Kuan Yew (chiń.: 李光耀; pinyin: Lǐ Guāngyào; ur. 16 września 1923 r.) - singapurski polityk, pierwszy premier tego kraju (w latach 1959-1990).University of Adelaide – australijska państwowa uczelnia wyższa z siedzibą w Adelaide i kampusami w Roseworthy i Singapurze. Powstał w 1874 jako trzeci uniwersytet na kontynencie australijskim. Jego dewizą są łacińskie słowa Sub Cruce Lumen, czyli "pod światłem krzyża". Uczelnia zatrudnia ponad 1100 nauczycieli akademickich i kształci ponad 18 tysięcy studentów, z czego ok. 2/3 stanowią słuchacze studiów licencjackich, a pozostałą część magistranci i doktoranci.
  Warto wiedzieć że... beta

  Narodowy Uniwersytet Singapuru (NUS) (ang. National University of Singapore; mal. Universiti Kebangsaan Singapura; chin. 新加坡国立大学 Xīnjiāpō Guólì Dàxué; tam. சிங்கப்பூர் தேசியப் பல்கலைக்கழகம்) najstarszy uniwersytet w Singapurze, a także największy tak pod względem liczby studentów jak i pod względem ilości kierunków studiów. Główny kampus uniwersytetu zajmuje powierzchnię ok 1,5 km², wydział prawa mieści się w kampusie Bukit Timah, natomiast uniwersytecka podyplomowa uczelnia medyczna znajduje się w kampusie Outram.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.