• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Onega - rzeka

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Kargopol (ros. Каргополь) – miasto w północnej Rosji, na terenie obwodu archangielskiego, w rejonie kargopolskim, w północno-wschodniej Europie, na lewym brzegu rzeki Onegi.
  Onega (ros. Онежское озеро, Onieżskoje oziero, także Онегo, Oniego; wep. Änine, karel. Oniegu, fin. Ääninen lub Äänisjärvi) - drugie co do wielkości jezioro w Europie (po jeziorze Ładoga), położone w północno-zachodniej Rosji (w Republice Karelii, na obszarze obwodów leningradzkiego i wołogrodzkiego), między Jeziorem Ładoga i Morzem Białym. Powierzchnia 9720 km², długość 248 km, szerokość 80 km, maksymalna głębokość 127 m. Posiada ok. 1650 wysp o łącznej powierzchni 260 km² (największe to Wielka Klimecka i Wielka Lelikowska oraz znana z licznych zabytków wyspa Kiży), na której umiejscowiono kompleks zabytkowych budynków z całego regionu Karelii. Na Kiży znajduje się jedna z najważniejszych dla religii prawosławnej świątyń, Cerkiew Przeobrażenia Pańskiego, którą corocznie odwiedzają rzesze pielgrzymów. W okresie zimowym, jezioro Onega pokrywa lód, niekiedy skuwając całą jego powierzchnię. Akwen staje się nieżeglowny, co powoduje, że transport pomiędzy wyspami odbywa się przy pomocy poduszkowców i śmigłowców. Do Onegi uchodzi ok. 50 rzek, największe z nich to: Szuja, Suna, Wodła, Andoma, Megra. Wypływa z niego rzeka Swir.

  Onega ros. Онега, Oniega) – rzeka na północy europejskiej części Rosji (obwód archangielski) o długości 416 km i powierzchni dorzecza 56 900 km.

  Rzeka wypływa z jeziora Łacza (na wschód od jeziora Onega), w dolnym biegu (75 km od ujścia) płynie na odcinku ok. 20 km dwiema odnogami: Wielką Onegą i Małą Onegą, a w mieście Onega uchodzi do Zatoki Oneskiej (Morze Białe), tworząc deltę (główne ramiona: Dwińskie i Karelskie).

  Morze Białe (ros. Бе́лое мо́ре) – morze śródlądowe, stanowiące część Oceanu Arktycznego, położone między Półwyspem Kolskim a wybrzeżem północnej Rosji. Ma około (w zależności od źródeł) 90–95 tys. km² powierzchni. Maksymalne głębokości przekraczają lokalnie 300 m, maksymalna (w zależności od źródeł) ok. 340–350 m w północnej części Zatoki Kandałaksza, średnia głębokość (w zależności od źródeł) ok. 60–90 m. Zasolenie wody waha się w granicach 24–36‰. Charakteryzuje się licznymi zatokami przy lejkowatych ujściach rzek. Temperatura wód powierzchniowych waha się od 15 °C latem do -1,6 °C zimą, od końca sierpnia do połowy maja Morze Białe jest bardzo często pokryte lodem. Obfituje w ryby. Jego największym portem jest Archangielsk.Obwód archangielski (ros. Архангельская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.

  Onega jest spławna i żeglowna na niektórych odcinkach.

  Główne dopływy:

 • lewe: Kiena, Iksa, Sywtuga, Koża;
 • prawe: Wołoszka, Mosza, Kodina.
 • Ważniejsze miejscowości nad Onegą: Kargopol, Szołochowskaja, Koniewo, Kokowka, Oksowskij, Jarniema, Posad, Szomoksza, Priłuki, Chaczeła, Czekujewo, Porog, Onega.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcie satelitarne ujścia Onegi do Morza Białego (Google Maps)
 • Kiena, Kiena Panieńska (lit. Kena) − wieś na Litwie, w rejonie wileńskim, 3 km na zachód od Kowalczuków, zamieszkana przez 418 ludzi.Zatoka Oneska (ros. Онежская губа, Онежский залив) – zatoka Morza Białego w północno-zachodniej Rosji. Ma 185 km długości, 50-100 km szerokości, 16 metrów średniej i 36 metrów maksymalnej głębokości.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dorzecze – zlewnia danej rzeki, czyli cały obszar, z którego wody powierzchniowe spływają do systemu określonej rzeki. Granicą dorzecza jest dział wodny, a jego punktem zamykającym – ujście danej rzeki do recypienta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.