• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • On the Night

  Przeczytaj także...
  Brothers in Arms – utwór brytyjskiego zespołu Dire Straits, napisany przez Marka Knopflera i pochodzący z albumu o tym samym tytule. Został zainspirowany przeżyciami ojca Knopflera, który był ochotnikiem w armii izraelskiej.Romeo and Juliet – utwór zespołu Dire Straits autorstwa Marka Knopflera, pochodzący z albumu Making Movies i wydany jako singel w roku 1980. Na angielskiej liście przebojów dotarł do miejsca 8. (podobnie jak debiutancki singel zespołu, "Sultans of Swing").
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  On the Night – drugi koncertowy album Dire Straits, wydany w 1993 roku. Album zawiera większość hitów Dire Straits nagranych na żywo w czasie dwóch koncertów z ostatniej trasy koncertowej grupy.

  Guy Fletcher (ur. 24 maja 1960 w Kent w Anglii), muzyk rockowy grający na gitarze i instrumentach klawiszowych, kompozytor, producent muzyczny, muzyk sesyjny, od 1985 członek Dire Straits.„Money for Nothing” – utwór skomponowany przez Marka Knopflera z zespołu Dire Straits, wydanego w 1985 roku na albumie Brothers in Arms. Po ponownym wydaniu kompozycji jako singel, stał się międzynarodowym przebojem. Piosenka początkowo raziła kontrowersyjnym, jak na tamte czasy, tekstem oraz imponowała nowatorskim teledyskiem. „Money for Nothing” był wideoklipem, który jako pierwszy został wyemitowany przez zaczynającą swą działalność międzynarodową stację telewizyjną MTV Europe 1 sierpnia 1987 roku.

  Większość utworów zaprezentowana jest w zmienionych aranżacjach, słychać na nim szczególnie wirtuozerię Paula Franklina na elektrycznej gitarze hawajskiej, Chrisa White'a na saksofonie i Marka Knopflera na gitarze.

  Dire Straits – brytyjska grupa rockowa założona w 1977 roku przez Marka Knopflera (gitara i śpiew), Davida Knopflera (gitara), Johna Illsleya (gitara basowa) i Picka Withersa (perkusja). Liderem Dire Straits jest Mark Knopfler, który skomponował prawie wszystkie utwory tej grupy."Your Latest Trick" – utwór brytyjskiego zespołu Dire Straits. Jest to piąty singel z albumu zatytułowanego Brothers in Arms. Twórcą tekstu piosenki jest Mark Knopfler. Początek piosenki grany na saksofonie jest często używany gdy ludzie chcą wypróbować instrument w sklepie muzycznym.

  Lista utworów[]

  1. "Calling Elvis"
  2. "Walk of Life"
  3. "Heavy Fuel"
  4. "Romeo and Juliet"
  5. "The Bug" - tylko wersja DVD
  6. "Private Investigations"
  7. "Your Latest Trick"
  8. "On Every Street"
  9. "You and Your Friend"
  10. "Money for Nothing"
  11. "Brothers in Arms"
  12. "Solid Rock" - tylko wersja DVD
  13. "Wild Theme" (Temat z filmu "Local Hero") - tylko wersja DVD

  Twórcy[]

 • Mark Knopflerwokal, gitara
 • John Illsleygitara basowa, wokal
 • Alan Clarkinstrumenty klawiszowe, wokal
 • Guy Fletcher – instrumenty klawiszowe, wokal
 • Danny Cummingsperkusja, wokal
 • Paul Franklinelektryczna gitara hawajska
 • Phil Palmer – gitara, wokal
 • Chris Whitesaksofon, flet, wokal
 • Chris Whitten – perkusja
 • Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • Solid Rock – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w lutym 1980 r., wydana na albumie Saved oraz jako singel w czerwcu 1980 r. Można także natrafić na tytuły "Hanging on to a Solid Rock", "Hanging on to a Solid Rock Made Before the Foundation of the World".Mark Freuder Knopfler OBE (ur. 12 sierpnia 1949 w Glasgow) – brytyjski gitarzysta, kompozytor i wokalista, przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracował także jako dziennikarz i wykładowca. Jest najbardziej znany jako lider zespołu Dire Straits, ale grał także z innymi zespołami (przede wszystkim z Notting Hillbillies) i artystami (między innymi z Chetem Atkinsem, Erikiem Claptonem, Tiną Turner, Bobem Dylanem, Philem Lynottem, B.B Kingiem, Philem Collinsem, Stingiem). Jest także kompozytorem muzyki filmowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Danny Cummings – angielski perkusista, grał między innymi z takimi artystami jak Tina Turner, George Michael, Dire Straits, Penguin Cafe Orchestra, Elton John, Simply Red, Mark Knopfler czy Bryan Adams.
  Flet – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów wargowych. Zazwyczaj ma postać cienkiej, pustej w środku rurki (istnieją również flety o innych kształtach, np. okaryna).
  Paul Franklin (ur. 1953 w Detroit) – amerykański muzyk sesyjny, gra na gitarze, gitarze Dobro, skrzypcach i innych rodzajach gitar. Mistrz elektrycznej gitary stalowej. Franklin nagrywał z takimi zespołami i artystami jak George Strait, Billy Joel, Dolly Parton, Harry Connick, Jr., Sting, Dire Straits i Mark Knopfler.
  Saksofon – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Klasyfikację tę zawdzięcza swojej budowie i stroikowi. Występuje w siedmiu odmianach różniących się wielkością i zakresem dźwięków. Najczęściej stosowanymi odmianami saksofonów są:
  Walk of Life – utwór zespołu Dire Straits, napisany przez Marka Knopflera, został zamieszczony na albumie Brothers in Arms i był czwartym singlem z tego albumu.
  Instrumenty klawiszowe – instrumenty muzyczne pochodzące z różnych grup: strunowych, dętych, samobrzmiących, elektrycznych i elektronicznych mających jedną wspólną cechę posiadania klawiatury (zazwyczaj w stroju równomiernie temperowanym).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.