• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • On the Floor

  Przeczytaj także...
  Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.Beat (ang. rytm), także bit – podkład muzyczny najczęściej spotykany wśród utworów rapowych. Podstawowe tempo to około 96 bpm. Podstawową częścią beatu jest perkusja. W Polsce często zapisuje się wyraz beat fonetycznie, tj. bit.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  "On the Floor" – piosenka dance-popowa stworzona na siódmy album studyjny amerykańskiej piosenkarki Jennifer Lopez pt. Love? (2011). Wyprodukowany przez RedOne'a oraz nagrany z gościnnym udziałem rapera Pitbulla, utwór wydany został jako drugi singel promujący krążek 18 lutego 2011 roku. W utworze pojawiają się fragmenty wydanego w 1989 singla "La luna" wykonanego przez grupę muzyczną Kaoma.

  Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.

  Informacje o utworze[]

  "On the Floor" to energiczna, electro-/dance-popowa kompozycja, czerpiąca ze stylistyki muzyki house. Posiada elementy rapu (początkowe wstawki raperskie Pitbulla oraz krótka zwrotka w jego wykonaniu) oraz sampluje singel "Lambada" latynoskiej grupy muzycznej Kaoma. Autorami utworu są producent muzyczny RedOne, Pitbull oraz zastęp innych kompozytorów: Bilal Hajji, Kinda Hamid, Gonzalo Hermosa, Ulises Hermosa, Geraldo Sandell i Achraf Janussi. "On the Floor" stanowi drugi utwór (po "Fresh Out the Oven") nagrany wspólnie przez Jennifer Lopez i Pitbulla.

  Muzyka latynoamerykańska (także Muzyka Ameryki Łacińskiej) – wspólne określenie tańców, rytmów i stylów muzycznych charakterystycznych dla krajów Ameryki Łacińskiej. Za korzenie muzyki latynoamerykańskiej uważa się najczęściej formy muzyczne pochodzące z Kuby, czyli mieszankę hiszpańskich elementów melodycznych i afrykańskich wpływów rytmicznych.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Dziennikarze muzyczni porównali "On the Floor" do przeboju Jennifer Lopez z 1999, "Waiting for Tonight". Redaktorzy czasopisma Idolator zauważyli, iż oba utwory łączą w sobie charakterystyczne "latynoskie brzmienia z mocnym klubowym bitem". Utwór stał się niezwykle popularny, w czternastu krajach świata był nr 1.

  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.Klub gejowski (ang. gay bar) – nazwą tą określa się bary i kluby, których docelową grupą klientów są geje i inne osoby LGBT i dla których stanowią one miejsca rozrywki i spotkań towarzyskich. Określenie to dotyczy lokali bez względu na ich wielkość i charakter – zarówno małe bary na kilka stolików, przez typowe restauracje, aż po duże lokale rozrywkowe z kilkoma parkietami i wieloma pomieszczeniami o różnym przeznaczeniu: (sauny, sale kinowe, darkroomy). Często lokale dla gejów w dużych miastach grupują się w jednej okolicy uważanej za gay village. Większość klubów gejowskich przyjmuje także klientów heteroseksualnych. Lokali gejowskich nie należy utożsamiać z lokalami gay-friendly, w których osoby LGBT są mile widziane, ale nie są docelową grupą klientów.

  Wydanie singla[]

  Utwór wyciekł do Internetu w styczniu 2011.

  Pomimo, że oficjalna premiera airplayowa singla w Stanach Zjednoczonych przypadła na dzień 8 lutego 2011, już 18 stycznia tego roku piosenkę wyemitowała internetowa radiostacja AOL Radio Blog. Światowa premiera fizyczna "On the Floor" (w formie digital download) przypadła na 18 lutego 2011, zaś amerykańska − cztery dni później, na 22 lutego.

  Samplowanie (ang. sampling) – użycie fragmentu wcześniej dokonanego nagrania muzycznego, zwanego samplem jako elementu tworzonego utworu przy użyciu specjalnego instrumentu zwanego samplerem (lub komputera). Sample uzyskuje się w sposób naturalny bądź sztuczny. Najczęściej sample stanowią pojedyncze dźwięki instrumentów naturalnych (np. sample perkusyjne) lub odpowiednio wycięte części innych utworów.Kaoma – francuski zespół muzyczny wykonujący zouk i muzykę latynoamerykańską, założony w 1989 roku. Muzyka, jaką prezentuje, to mieszanka rytmów boliwijsko-brazylijskich.

  Singel został światowym przebojem, zdobywając miejsca #1 w licznych notowaniach, w tym UK Singles Chart czy ARIA Top 100 Singles Chart. Zajął trzecią pozycję na liście Billboard Hot 100, stając się najbardziej sukcesywnym singlem Jennifer Lopez w Stanach Zjednoczonych od ośmiu lat. W Polsce był wielkim przebojem w klubach gejowskich.

  "Fresh Out the Oven" to piosenka R&B/electropop stworzona na siódmy album studyjny amerykańskiej piosenkarki Jennifer Lopez pt. Love? (2011), lecz ostatecznie niewydana na nim, jak i na żadnym fizycznym wydawnictwie muzycznym. Wyprodukowany przez duet The Neptunes oraz nagrany z gościnnym udziałem rapera Pitbulla, utwór wydany został singel promocyjny dnia 7 października 2009 roku, mając wspomóc promocję planowanego wówczas do publikacji krążka Love?.Dance (ang. taniec) – potoczna, jednak powszechnie przyjęta wspólna nazwa kilku spokrewnionych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), wywodzących się z muzyki house oraz jednego z podgatunków muzyki trance.

  Teledysk[]

  Wideoklip reżyserowany był przez Taja Stansberry'ego w dniach 22-23 stycznia 2011, jego premiera przypadła na 3 marca tego roku. W teledysku Lopez tańczy w prestiżowym klubie nocnym. Choreografię do klipu stworzył Frank Gatson.

  Listy utworów i formaty singla[]

  Ogólnoświatowy digital download
  1. "On the Floor" feat. Pitbull - 3:50
  Ogólnoświatowy digital download złożony z remiksów
  1. "On the Floor" (CCW Radio Mix) – 3:44
  2. "On the Floor" (Low Sunday Radio Edit) – 3:51
  3. "On the Floor" (Ralphi's Jurty Radio Edit) – 3:57
  4. "On the Floor" (Mixin Marc & Tony Svejda La to Ibiza Radio Edit) – 3:16
  5. "On the Floor" (CCW Club Mix) – 6:26
  6. "On the Floor" (Low Sunday Club) – 6:22
  7. "On the Floor" (Ralphi's Jurty Club Vox) – 8:43
  8. "On the Floor" (Mixin Marc & Tony Svejda La to Ibiza Mix) – 6:40
  9. "On the Floor" (CCW Dub Mix) – 6:07
  10. "On the Floor" (Low Sunday Dub) – 6:37
  11. "On the Floor" (Ralphi's Jurty Dub) – 8:43
  12. "On the Floor" (Mixin Marc & Tony Svejda La to Ibiza Dub) – 5:36

  Pozycje na listach przebojów[]

  Historia wydania[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • Oficjalna strona internetowa Jennifer Lopez (ang.)
 • Przypisy

  1. "New Music: Jennifer Lopez ft. Pitbull 'On the Floor'". Rap-Up. 2011-01-14. (ang.) [dostęp 2011-03-30]
  2. "Jennifer Lopez Steps Back 'On The Floor'". Idolator. 2011-01-16. (ang.) [dostęp 2011-03-30]
  3. "Top 40-Mainstream Future Releases". AllAccess.com. 2011-01. (ang.) [dostęp 2011-03-30]
  4. Cheung, Nadine (2011-01-18). "Jennifer Lopez, 'On the Floor' Feat. Pitbull -- New Song". AOL Radio Blog. (ang.) [dostęp 2011-03-30]
  Rap lub rapowanie (melorecytacja) – rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu do zapętlonego podkładu instrumentalnego. Element kultury hip-hopowej. Rap często zamiennie z wyrażeniem hip-hop określany jest jako odrębny gatunek muzyczny powstały we wczesnych latach 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki wśród czarnych mieszkańców. Chociaż rap powszechnie uważany jest za muzykę, to wielu naukowców wskazuje na jego bliskie pokrewieństwo z poezją.House – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej mający swe początki w muzyce disco lat 70. Określenie tej odmiany muzyki pochodzi od nazwy klubu Warehouse  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Airplay – termin używany w przemyśle radiowym na określenie częstości odgrywania utworu w danej stacji radiowej. Termin jest także używany w muzycznych stacjach telewizyjnych dla określenia częstości pokazywania danego teledysku.
  AOL, Inc. (od America OnLine) – jeden z głównych dostawców usług internetowych powstały w 1983 roku jako Quantum Computer Services, później posługujący się nazwą America Online. W latach 90. AOL był utożsamiany przez wielu Amerykanów z Internetem; w najlepszych latach obsługiwał 30 milionów subskrybentów, chociaż obecnie liczba ta znacząco spadła. Do 2009 roku AOL był spółką korporacji medialnej Time Warner. Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE)
  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
  Przebój, szlagier lub hit (to ostatnie określenie pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza to samo i dosłownie tłumaczy się jako uderzenie) – popularny w określonym czasie utwór muzyczny lub piosenka. Określenie zazwyczaj odnosi się do muzyki rozrywkowej lecz często znaczenie jego rozciąga się na muzykę poważną oraz na inne dziedziny sztuki mówiąc na przykład o "przeboju filmowym" lub "kinowym". Przebój muzyczny zwykle charakteryzuje się łatwo wpadającą w ucho melodią i jest wielokrotnie emitowany przez stacje radiowe, oraz osiąga wysoką sprzedaż. Choć istnieją ponadczasowe przeboje, których popularność zdaje się nie przemijać, to zasadniczo mamy tu do czynienia ze zjawiskiem okresowym.
  Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.
  ARIA Charts – główna australijska lista przebojów przedstawiana cotygodniowo przez Australian Recording Industry Association. Lista skupia najlepiej sprzedających się artystów i nagrania z różnych stylów muzycznych w Australii. Lista oficjalnie funkcjonuje od 26 czerwca 1988. Wcześniej (od lata 1983) ARIA prowadziła tzw. "Kent Music Report" (również skupiający najpopularniejsze nagrania i artystów), później przemianowany na Australian Music Report, który przestał być publikowany w 1999.
  Nadir Khayat, znany pod pseudonimem RedOne (ur. 10 kwietnia 1972 r. w Tétouan, Maroko) – producent muzyczny oraz autor tekstów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.