• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Omar Sosa

  Przeczytaj także...
  Kult religijny – integralny składnik religii, który w szerokim tego pojęcia znaczeniu oznacza czynności, dokonywane z pobudek religijnych, zaś w wąskim znaczeniu oznacza ustalone rytuały, odprawiane ku czci wobec sacrum.Awangarda (franc. avant garde – "straż przednia") – zespół tendencji i trendów w sztuce XX wieku odrzucający dotychczasowe style, kreujący własny świat, nie naśladujący rzeczywistości, szukający odrębnego języka wyrazu.
  Latin jazz to ogólne określenie dotyczące muzyki łaczącej afrykańskie i latynoamerykańskie rytmy z jazzową harmonią. Występuje w dwóch odmianach:

  Omar Sosa (ur. 10 kwietnia 1965) – urodzony na Kubie kompozytor i pianista jazzowy.

  Biografia[]

  Urodzony w Camagüey na Kubie Sosa rozpoczął swoją karierę przez naukę gry na marimbie. Później w szkole muzycznej zmienił instrument na fortepian. Jazzu uczył się w Escuela Nacional de Musica w Hawanie. W 1993 roku przeniósł się do Quito w Ekwadorze, dwa lata później zamieszkał w San Francisco w USA. W Ameryce mocno zaangażował się w rozwój lokalnej sceny latin jazzu i rozpoczął wieloletnią współpracę z perkusistą Johnem Santosem. Nagrał kilka płyt z producentem Gregiem Landau, m.in. przełomowy album zatytułowany Oaktown Irawo. Około roku 1999 Sosa przeniósł się do Barcelony w Hiszpanii.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Instrument perkusyjny – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drganie całości lub części instrumentu, które jest wywoływane uderzeniem odpowiedniej części instrumentu pałką, szczotką lub dłonią lub też potrząsaniem całym instrumentem.

  W styczniu 2011 Omar Sosa został nagrodzony podczas 10. gali Annual Independent Music Awards – jego płyta "Ceremony" otrzymała nagrodę w kategorii "album jazzowy". Wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy.

  Styl[]

  Omar Sosa grywał z wieloma muzykami na całym świecie, często zdarza mu się współpracować z muzykami spoza stylistyki afro-cuban jazzowej. W swojej twórczości Sosa wskazuje na inspiracje czysto jazzowe, często używa latynoskiej rytmiki, północno-amerykańskich instrumentów perkusyjnych a także rapu i melorecytacji. Zdarza mu się odwoływać też do muzyki klasycznej. Omar Sosa sam określa swoją muzykę jako wyraz humanizmu i Santerii (afroamerykański kult pochodzenia karaibskiego). Paleta brzmień rozciąga się od łagodnych melodii, przez latynoski big band, improwizacje fortepianowe, world music aż do free jazzu i ogólnie pojętej awangardy muzycznej.

  Ekwador (Republika Ekwadoru; hiszp. Ecuador, República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym, jedno z czterech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Sąsiaduje od północy z Kolumbią a od południa z Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos - są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.Santería (inne nazwy: Lucumi (Lukumi) lub Ocha) – synkretyczny afroamerykański kult pochodzenia karaibskiego, obecny głównie na Kubie. Nazwa "Santería" jest zewnętrzna, sami wyznawcy nazywają ten kult "Regla del Ocha".

  Dyskografia[]

 • Omar Omar (1997)
 • Free Roots (1997)
 • Nfumbe (1998)
 • Spirit of the Roots (1999)
 • Inside (1999)
 • Bembón (2000)
 • Prietos (2001)
 • Sentir (2002)
 • Ayaguna (2003)
 • A New Life (2003)
 • Pictures of Soul (2004)
 • Aleatoric EFX (2004)
 • Mulatos (2004)
 • Ballads (2005)
 • Mulatos Remix (2006)
 • Live à FIP (2006)
 • Promise (2007)
 • D.O. - A Day Off (2007)
 • Afreecanos (2008)
 • Calma (World Village/Harmonia Mundi, 2011)
 • Alma (2012)
 • Eggun: The Afri-Lectric Experience (2013)
 • Senses (2014)
 • Ilé (2015)
 • Ciekawostki[]

  Omar Sosa 30 sierpnia 2015 r. wystąpił na ostatnim koncercie XXI Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce.

  Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.

  Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.Hawana (hiszp. San Cristóbal de La Habana lub skrócone La Habana) − miasto nad Zatoką Meksykańską, stolica Kuby i największe miasto oraz port na wyspie i w całych Karaibach. Główny ośrodek przemysłowy kraju. Przemysł tytoniowy, petrochemiczny, włókienniczy, elektromaszynowy. Węzeł komunikacji lądowej, morskiej i lotniczej (międzynarodowe lotnisko im. José Martí). Uniwersytet od 1728 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Melodia – jeden z elementów dzieła muzycznego, będący szeregiem dźwięków określającym długość ich trwania i odległości między nimi. Dźwięki te muszą następować po sobie w logicznym porządku. Sama melodia jest powiązana przede wszystkim z rytmem. Wiąże się również z elementami ekspresji muzycznej: dynamiką i artykulacją, z następstw dźwięków wynikają połączenia harmoniczne.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Karaiby (Wyspy Karaibskie; dawniej: Indie Zachodnie) – rejon pomiędzy kontynentami Ameryk. Nazwa pochodzi od Indian nazywanych Karaibami (Carib, Caraïbes), którzy niegdyś zamieszkiwali część Karaibów określaną dziś jako Małe Antyle.
  Camagüey (Puerto Príncipe) – trzecie co do wielkości miasto Kuby, położone w środkowo-wschodniej części kraju. Stolica prowincji Camagüey.
  World music (z ang. muzyka świata) – szerokie pojęcie obejmujące swym zakresem głównie muzykę etniczną, bądź muzykę nią inspirowaną, ale również muzykę zbliżoną stylistycznie do popularnej muzyki rozrywkowej, tworzoną w krajach egzotycznych.
  San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
  Improwizacja – spontaniczne tworzenie. W muzyce to sposób grania polegający na układaniu przez instrumentalistę lub wokalistę swojej partii podczas grania (np. w trakcie występu), przez co proces tworzenia utworu zbiega się w czasie z jego wykonaniem. Może polegać również na modyfikacjach wykonywanego tematu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.