• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Olympus

  Przeczytaj także...
  Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).Lustrzanka - aparat fotograficzny wyposażony w lustro i matówkę. Zadaniem zespołu lustra i matówki jest dokładna prezentacja bieżącego kadru. Rozwiązanie takie ma znaczenie przy precyzyjnym nastawianiu odległości fotografowania, ocenianiu głębi ostrości, ocenie aberracji optycznych, jak również przy prawidłowym kadrowaniu obiektów nieodległych. Sprzyja również kompozycji kadru, ocenie proporcji oświetlenia itp.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Lustrzanka cyfrowa E-510

  Olympus (jap. オリンパス株式会社 Orinpasu Kabushiki-gaisha) – japońskie przedsiębiorstwo produkujące aparaty fotograficzne, rejestratory dźwięku, sprzęt medyczny oraz urządzenia przemysłowe. Zostało założone w 1919 roku jako TAKACHIHO SEISAKUSHO. Nazwa Olympus po raz pierwszy pojawiła się 2 lata później jako nazwa produktów. Od 1997 roku przedsiębiorstwo jest obecne na rynku polskim i węgierskim.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Olympus jest twórcą pierwszego otwartego systemu lustrzanek cyfrowych4/3 (FourThirds).

  W lutym 2013 r. głównym udziałowcem (11,46%) w Olympusie została firma Sony.

  Olympus produkuje aparaty kompaktowe, cyfrowe, zaawansowane lustrzanki i własne karty pamięci xD.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Pierwotnie firmę nazwano Takachiho Seisakusho. W mitologii szczyt Góry Takachiho, Takamagahara, był domem bogów i bogiń. W 1942 roku nastąpiła zmiana nazwy na Takachiho Optical Co., Ltd., kiedy to produkty optyczne stały się podstawą firmy. W 1949 roku zmieniono nazwę na Olympus Optical Co., Ltd. Nazwa również pochodząca z mitologii, tym razem greckiej, miała nadać firmie korporacyjny wyraz. Ostatecznie w roku 2003 przyjęto nazwę Olympus Corporation.

  Takama-ga-hara (jap. 高天原, Takama-ga-hara, Wysoka Równina Niebios, Przestwór Wysokich Niebios) – w mitologii japońskiej niebiosa, górny świat zamieszkany przez niebiańskie kami. Oddzielona jest od zaświatów światem ludzi, a z nim z kolei połączona niebiańskim mostem Amanoukihashi. Władczynią Wysokiej Równiny Niebios jest Amaterasu.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Olympus, tłumacząc wybór nazwy, pragnie podkreślić dążenie do wytwarzania wysokiej jakości, znanych na całym świecie produktów. Firma, odnosząc się do mitologii, mówi, iż jej celem jest „oświecenie świata swymi optycznymi urządzeniami, tak jak Takamagahara dała mu światło”.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Format Cztery Trzecie to stworzony przez Olympusa i Kodaka system fotografii cyfrowej, znany też jako "4/3", "fourthirds", "MFT", "M43" (od Micro Four Thirds). Nazwa odnosi się do wyrażonej w calach średnicy koła światła rzucanego przez obiektyw. Zdjęcia z aparatów formatu 4/3 mają standardowo proporcje boków również 4:3.

  W październiku 2011 r. wyszło na jaw, że zarząd firmy i jej rada nadzorcza od wielu lat fałszowali dokumenty ukrywając straty w wysokości 1,7 mld dolarów. W związku z tym rozważane było usunięcie spółki z giełdy tokijskiej.

  Poniżej zaprezentowano zmiany nazwy przedsiębiorstwa, od momentu jego założenia.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Olympusa (ang.)
 • Oficjalna polska strona Olympusa (pol.)
 • Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.Karta pamięci xD - (ang. xD Picture Card) karta pamięci flash stosowana głównie w aparatach cyfrowych Olympus i Fujifilm. xD jest skrótem od extreme Digital. Karty te zadebiutowały na rynku w lipcu 2002 r. Produkują je Toshiba i Samsung dla Olympus i Fujifilm, a sprzedają również pod swoimi markami Kodak, SanDisk oraz Lexar.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lustrzanka jednoobiektywowa (ang. SLR, Single Lens Reflex Camera) – aparat fotograficzny wyposażony w jeden obiektyw (1) i wbudowane w korpus lustro (2), które kieruje światło padające przez obiektyw na matówkę (6, gdzie tworzy się obraz fotografowanego obiektu) i dalej, przez pryzmat pentagonalny (7), do wizjera (8). Są również modele, zwłaszcza starszych aparatów średnioformatowych, w których obraz na matówce obserwuje się bezpośrednio z góry, bez pryzmatu i wizjera.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.