• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Olympic Stadium - Montreal

  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..
  Kevlar (PPTA, poli(tereftalano-1,4-fenylodiamid) lub poli(p-fenylotereftalanoamid), -[-CO-C6H4-CO-NH-C6H4-NH-]n- ) − polimer z grupy poliamidów, a dokładniej aramidów, z którego przędzie się włókna sztuczne o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie.

  Stadion Olimpijski w Montrealu – stadion sportowy w Montrealu, w Kanadzie. Stadion powstał na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1976 roku i na nim odbyły się najważniejsze dyscypliny sportowe oraz ceremonia otwarcia. Pomimo organizacji Olimpiady, oficjalne ukończenie stadionu nastąpiło w 1977 roku (w trakcie Olimpiady nie został ukończony dach ani ozdobna wieża). Oficjalnie, stadion spłacono 16 grudnia 2006 roku.

  Mistrzostwa Świata U-20 w Piłce Nożnej 2007, szesnasta edycja tego międzynarodowego turnieju piłkarskiego, odbywającego się w Kanadzie od 30 czerwca do 22 lipca 2007. Mecze rozgrywane były na boiskach w sześciu miastach: Toronto, Edmonton, Montreal, Ottawa, Victoria i Burnaby (aglomeracja Vancouver). Mecz finałowy został rozegrany w Toronto.2. Puchar Świata w Lekkoatletyce – druga edycja organizowanego przez International Association of Athletics Federations lekkoatletycznego pucharu świata odbyła się między 24, a 26 sierpnia 1979 w Kanadyjskim mieście Montreal. W reprezentacji Europy startowało kilku polskich zawodników wśród których można wymienić m.in. Mariana Woronina, Leszka Duneckiego i Irenę Szewińską.

  W 1979 roku odbył się na nim Puchar Świata w lekkoatletyce, a w 2007 roku, część meczów Mistrzostw Świata U-20 w piłce nożnej.

  Oprócz zawodów sportowych, na Stadionie Olimpijskim organizuje się koncerty muzyczne (np. PopMart Tour grupy U2).

  Opis techniczny[ | edytuj kod]

  Stadion olimpijski został zaprojektowany przez Rogera Tailliberta. Skomplikowany system rozsuwania dachów który miał być operowany przez 175-metrową betonową wieżę z tarasem widokowym przynosił liczne problemy i nie został ukończony przed otwarciem Olimpiady. Dach został wybudowany z kevlaru. W 1988 roku po raz pierwszy został rozsunięty dach, który ze względu na swój ciężar, musiał zostać przebudowany. Otwieranie trwało ok. 25 minut i nie mogło się to odbywać przy wietrze powyżej 25 mil na godzinę.

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Powierzchnia stadionu wynosi 18 200 m². Wysokość stadionu wynosi 169 metrów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. bryla.pl: Stadion Olimpijski w Montrealu (pol.). [dostęp 2013-04-26].
  2. u2gigs.com: Showing details for U2's PopMart Tour (ang.). [dostęp 2013-04-26].
  3. budowle.pl: Stadion Olimpijski Olimpic Stadium (pol.). [dostęp 2013-04-26].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona stadionu
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.