• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oliwa z Anagni

  Przeczytaj także...
  Post – dobrowolne powstrzymanie się od jedzenia w ogóle, lub od spożywania pewnych rodzajów pokarmów (np. mięsa), przez określony czas. Pości się przede wszystkim z przyczyn religijnych.Kult religijny – integralny składnik religii, który w szerokim tego pojęcia znaczeniu oznacza czynności, dokonywane z pobudek religijnych, zaś w wąskim znaczeniu oznacza ustalone rytuały, odprawiane ku czci wobec sacrum.
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.

  Oliwa z Anagni, wł. Oliva di Anagni (zm. prawdopodobnie w Anagni) – żyjąca w VI lub VII wieku włoska zakonnica i pustelnica, dziewica, czczona jako święta przez Kościół katolicki we Włoszech w grupie czterech anagninskich świętych (obok: Secondiny, Aurelii i Neomisi).

  Eremita lub pustelnik (gr. ἐρημίτης herēmítēs, żyjący na pustkowiu) – osoba, która z pobudek religijnych wycofuje się z życia w społeczeństwie i decyduje się na życie w izolacji i celibacie. Poświęca się przede wszystkim modlitwie i życiu w ascezie. Utrzymuje się, jak to miało np. miejsce u zarania życia pustelniczego w Egipcie i Palestynie, z jałmużny lub rzemiosła.Bóg Ojciec, Pan Bóg (łac. Deus Pater) – jedna z Trzech Osób Boskich czczonych przez większość wyznań chrześcijańskich.

  Żywot świętej[ | edytuj kod]

  O życiu Oliwy niewiele wiadomo. Urodziła się w chrześcijańskiej rodzinie, a jej dziewictwo zostało poświęcone Bogu. Przebywała w klasztorze benedyktynek, gdzie po okresie postu i cierpienia zmarła 3 czerwca. Wydarzenie to upamiętniane jest w Anagni, Castro dei Volsci, Pontecorvo, Trivigliano i Cori, gdzie znajdowały się lub znajdują kościoły pod jej wezwaniem (w Castro dei Volsci znajduje się również parafia).

  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Kult[ | edytuj kod]

  Najstarsze ślady kultu sięgają XII wieku w Anagni, kiedy to antypapież Anaklet II (+1138) konsekrował ołtarz, poświęcony Oliwie (7 września 1133), w kościele zbudowanym przez Johna Patricka (rozebrany w 1564 celem budowy bastionu).

  Ślady kultu również są w Polsce. Na początku XVIII wieku relikwie Świętej (część ramienia) sprowadził z Anagni do opactwa cystersów w Oliwie (ok. 1703) ówczesny opat klasztoru Michał Antoni Hacki. Część ramienia znajduje się również w Trivigliano.

  Michał Antoni Hacki (1630-1703) – był polskim duchownym katolickim, opatem klasztoru w Oliwie, dyplomatą i mecenasem sztuki.Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.

  Wspomnienie liturgiczne św. Oliwy w Kościele katolickim, głównie w Anagni, Castro dei Volsci i Pontecorvo, obchodzone jest 3 czerwca, w Trivigliano - 10 czerwca (przeniesienie relikwii), a w Cori - 1 sierpnia.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • św. Oliwa z Palermo
 • św. Oliwia (Oliwa) z Brescii
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • wstawiennictwo świętych
 • żywoty świętych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Antonio Borrelli: Santa Oliva di Anagni Eremita (wł.). Enciclopedia dei Santi. [dostęp 2014-08-10].
  2. Historia opactwa oliwskiego na trojmiasto.pl

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Oliwa z Anagni.. Deon.pl. [dostęp 2014-08-10].
 • Opat (łac. abbas – „ojciec”, aram. ‏abba‎ – „ojciec”) – wyższy przełożony w męskich zakonach katolickich należących do kręgu zakonów mniszych. Odpowiednikiem w zakonach żeńskich jest ksieni.Oliwia (Oliwa) z Brescii, wł. Oliva di Brescia (zm. ok. 119 w Brescii) - męczennica czasów Hadriana, święta Kościoła katolickiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Żywoty świętych – element hagiografii, na który składają się zarówno pisma zawierające anegdoty, elementy narracji, jak i wartościowe opracowania biografistyki. Żywotopisarstwo łączy w sobie biografie świętych (Vitae), opisy ich męczeństwa (Acta martyrum, Passiones), informacje o działalności (Exempla) i pośmiertnym kulcie (vita poshuma).
  Oliwa z Palermo, wł. Oliva di Palermo (zm. w IX lub X wieku) – dziewica, męczennica i święta Kościoła katolickiego.
  Zakonnica – według kan. 207 § 2. spośród duchownych i świeckich osób wywodzą się wierni, którzy profesją rad ewangelicznych, przez śluby lub inne święte więzy, przez Kościół uznane i zatwierdzone, w sposób szczególny poświęcają się Bogu a także pomagają w zbawczej misji Kościoła. Ich stan, choć nie odnosi się do hierarchicznej struktury Kościoła, jednak należy do jego życia i świętości.
  Bastion (także beluarda, belward lub bulwar) – w dawnych fortyfikacjach o narysie bastionowym podstawowy element umocnień wznoszony, na załamaniach obwałowania twierdzy (na wysuniętych narożnikach). Wywodzi się z wcześniej stosowanych bastei. Bastiony jako element fortyfikacji były używane od połowy XVI do połowy XIX wieku.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Deon.pl – katolicki portal społecznościowo-informacyjny założony i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwo WAM. Portal został uruchomiony w wersji beta w dniu 18 września 2009. Sama nazwa odnosi się do skrótu dwóch słów − Deus (Bóg) oraz On-line (W sieci).
  Opactwo Cystersów w Oliwie – dawne zgromadzenie zakonne cystersów w Oliwie (obecnie dzielnicy Gdańska), najstarsza placówka klasztorna na Pomorzu Gdańskim istniejąca nieprzerwanie od 1188 do 1831 roku, a w latach 1466–1772 trwale opowiadająca się po stronie Rzeczypospolitej w jej nieustannych sporach z Gdańskiem. Zabudowania klasztorne wielokrotnie ulegały zniszczeniom dokonywanym przez pogańskich Prusów, Brandenburczyków, Krzyżaków, husytów, Szwedów, Rosjan i samych gdańszczan. W schyłkowy okres istnienia opactwo weszło wraz I rozbiorem Polski w roku 1772 w skład królestwa Prus. Na skutek pruskiej polityki kasacyjnej w 1831 roku zakon cysterski został zlikwidowany.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.