• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oliver Twist - powieść

  Przeczytaj także...
  Oliver Twist – czesko-francusko-brytyjsko-włoski film dramatyczny z 2005 roku w reżyserii Romana Polańskiego. Adaptacja klasycznej powieści Karola Dickensa pod tym samym tytułem. Scenariusz napisał Ronald Harwood, który współpracował z Polańskim przy Pianiście. Film kręcony był w Pradze (Studio Barrandov), Beroun oraz Žatec w Czechach. Obraz został nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej (nagroda publiczności).Oliver Twist – amerykański film niemy z 1909 roku będący pierwszą adaptacją utworu Karola Dickensa o tym samym tytule.
  Przygody Olivera Twista (fr. Nouvelles Aventures d’Oliver Twist, ang. Saban’s Adventures of Oliver Twist, 1997-1998) – amerykańsko-francuski serial animowany zrealizowany przez wytwórnię "Saban Entertainment". Serial swobodnie nawiązuje do powieści Oliver Twist Karola Dickensa. Bohaterowie mają wygląd zwierząt.

  Oliver Twistpowieść Karola Dickensa, napisana w latach 1837-1838. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 1846.

  Opis fabuły[]

  Akcja powieści toczy się w Anglii: początkowo w prowincjonalnym miasteczku, później w Londynie, a także innych miejscach kraju. Czas akcji nie jest bliżej określony, ponieważ narrator uznaje to za rzecz zbędną.

  Tytułowy bohater, sierota, zostaje umieszczony wraz z innymi pozbawionymi rodziny dziećmi w sierocińcu, w którym cierpi głód, zimno i nieludzkie traktowanie, prowadzące do licznych zgonów dzieci. Oliver, któremu mimo wszystko udało się przeżyć, w dniu swoich dziewiątych urodzin zostaje zabrany do kolejnego przytułku, w którym ma "zdobyć wykształcenie i nauczyć się pożytecznego rzemiosła". Głodzony i poniewierany, zostaje wyrzucony, gdy prosi o dokładkę i odtąd próbuje samodzielnie dać sobie radę w życiu.

  Oliver! − film muzyczny z 1968 roku w reżyserii Carol Reed nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu. Jest filmową adaptacją musicalu z 1960 roku opartego na powieści Oliver Twist autorstwa Charlesa Dickensa.Oliver! – brytyjski musical z 1960 z librettem i muzyką Lionela Barta. Libretto oparte zostało na powieści Charlesa Dickensa pt. Oliver Twist. Musical został pierwszy raz wystawiony w londyńskim West End Theatre w 1960 r. W 1963 inscenizację przeniesiono na Broadway. W 1968 powstała adaptacja filmowa – Oliver!. Styczeń 2009 przyniósł nową inscenizację w Londynie.

  Przez swoją naiwność chłopiec trafia do środowiska przestępczego. Stary przywódca szajki młodocianych złodziei chce nauczyć Olivera okradać innych, ale próby zdemoralizowania chłopca okazują się daremne. Z początku ufny i nic nie podejrzewający chłopiec poznaje intencje przestępcy i prosi go o wypuszczenie, bo nie chce nikogo okradać.

  Nowe Przygody Olivera (hiszp. Las Adventuras de Oliver Twist, ang. The New Adventures of Oliver) - meksykański film animowany z 1987 roku będący ekranizacją powieści Karola Dickensa „Oliver Twist” wyreżyserowany przez Fernando Ruiz. Film został wydany na kasetach VHS z polskim lektorem i angielskim dubbingiem.Przestępczość - przez pojęcie przestępczość rozumie się zbiór czynów zabronionych ustawowo pod groźbą kary, a popełnionych na obszarze danej jednostki terytorialnej. Przestępczość jest zjawiskiem społecznym.

  Oliver zostaje w brutalny sposób przymuszony przez bandytów do uczestnictwa w napadzie na dom starej arystokratki. Chłopiec zostaje postrzelony przez lokaja, ale właścicielka domu podejmuje decyzję o pozostawieniu dziecka u siebie. Razem z nią i jej bliskimi Oliver toczy życie pełne szczęścia i miłości, do czasu, gdy niebezpieczni znajomi znów dają znać o swoim istnieniu. Chłopiec już jednak nie jest sam – w nierównej walce z londyńskimi bandytami może liczyć na wsparcie kochających przyjaciół.

  Oliver Twist – australijski film animowany z 1982 roku w reżyserii Richarda Sladczynskiego będący ekranizacją powieści Karola Dickensa „Oliver Twist”.Karol Dickens, właściwie Charles John Huffam Dickens, pseudonim Boz (ur. 7 lutego 1812 w Landport koło Portsmouth, zm. 9 czerwca 1870 w Gadshill koło Rochester w hrabstwie Kent) – angielski powieściopisarz. Uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w drugiej połowie XIX w. w Anglii.

  Ważniejsze ekranizacje filmowe[]

 • Oliver Twist – amerykański film niemy z 1909 roku
 • Oliver Twist – brytyjski film niemy z 1912 roku
 • Oliver Twist – brytyjski film z 1948 roku
 • Oliver! – film muzyczny z 1968 roku (filmowa wersja musicalu scenicznego Oliver! z 1960 roku)
 • Oliver Twist – film z 1982 roku
 • Oliver Twist – australijski film animowany z 1982 roku
 • Nowe Przygody Olivera – meksykański film animowany z 1987 roku
 • Przygody Olivera Twista – serial animowany (1997-1998)
 • Oliver Twist – miniserial z 1999 roku
 • Oliver Twist – film z 2005 roku
 • Zobacz też[]

  Tekst powieści w oryginale (jęz. angielski): [1] lub [2] (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.