• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Olga Olgina

  Przeczytaj także...
  Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi – publiczna uczelnia artystyczna w Łodzi, powstała na początku XX wieku jako Konserwatorium Muzyczne Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej skupiające grono pedagogów i muzyków.Teresa Gerarda Żylis-Gara (ur. 23 stycznia 1930 w Landwarowie k. Wilna) – polska śpiewaczka (sopran), na stałe mieszkająca w Monako.
  Cmentarz Doły – jedna z najważniejszych i największych nekropolii Łodzi. Znajduje się we wschodniej części dzielnicy Bałuty, po obu stronach ulicy Smutnej.

  Olga Olgina Mackiewicz (ur. 24 czerwca 1904 w Jarosławiu nad Wołgą, zm. 31 stycznia 1979 w Łodzi) – polska śpiewaczka operowa (sopran koloraturowy), pedagog, propagator kultury muzycznej.

  Dzieciństwo spędziła w Petersburgu, gdzie ukończyła Konserwatorium Muzyczne. Studiowała w klasie fortepianu u profesorów: Drozdowa, Blumenfelda i Ławrowa. Wybuch rewolucji w Rosji, prześladowania rodzin „burżuazyjnych” wpłynęły na decyzję przedostania się do odrodzonej Polski.

  Decca – firma fonograficzna założona w Wielkiej Brytanii w 1929 przez Edwarda Lewisa. Po wchłonięciu kilku mniejszych producentów stała się drugą co do wielkości po EMI brytyjską wytwórnią płytową. Pod koniec 1934 powstała w Stanach Zjednoczonych jej filia.Jarosław (ros. Ярославль, Jarosławl) – miasto w Rosji, stolica obwodu jarosławskiego, nad górną Wołgą, położone na Złotym Pierścieniu Rosji, 604 tysiące mieszkańców (2003). Ważny węzeł kolejowy (ze stacją Jarosław), port lotniczy, stocznia rzeczna. Uniwersytet, rozwinięty przemysł maszynowy, metalowy, odzieżowy, spożywczy, rafineria ropy naftowej. Zabytkowe centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  W 1920 roku, po uzyskaniu dyplomu, po wielu perypetiach (trwa wojna polsko-bolszewicka) Olga Olgina przyjechała ze swoja matką do Wilna. Tu poświęciła się swojej największej pasji - śpiewowi. 1 grudnia 1922 roku debiutowała w Wilnie jako Violetta w Traviacie G. Verdiego, co otworzyło jej drogę do kariery. Została zaangażowana (w wieku 18 lat) do Opery Wileńskiej, gdzie śpiewała pierwszoplanowe role koloraturowe. W latach 1925–1926 odbyła pierwsze tournée – po Jugosławii i Austrii. Od połowy lat 20. śpiewała w Operze Warszawskiej, w 1934 przeniosła się do Poznania. Przez cały czas koncertowała w wielu krajach Europy. Nagrała jedną płytę – podczas tournée po Wielkiej Brytanii; nagrania dokonała firma Decca Records.

  Po ślubie 30 grudnia 1936 zrezygnowała ze sceny. Osiadła z mężem, rotmistrzem kawalerii, w małym miasteczku na Wileńszczyźnie. Po wybuchu wojny i mobilizacji męża Olga Olgina wróciła do Wilna, gdzie podjęła pracę w Konserwatorium. Po wkroczeniu Niemców i zamknięciu uczelni prowadziła ożywioną działalność muzyczną w swoim domu. Współpracowała z wileńskim okręgiem Armii Krajowej, wielokrotnie przechowując u siebie łączników i oficerów AK, za co po wojnie uhonorowano ją odznaczeniem oficerskim.

  Po wejściu wojsk sowieckich do Wilna w 1944 roku wróciła do pracy w Konserwatorium Wileńskim. W 1945 roku zdecydowała się na wyjazd do Łodzi. Właśnie w Łodzi 9 marca 1947 roku wystąpiła po raz ostatni z publicznym recitalem. Odtąd poświęciła się pedagogice i tworzeniu klasy śpiewu w łódzkim konserwatorium. Jej wychowankami były m.in. Teresa Żylis-Gara, Teresa Wojtaszek-Kubiak, Teresa Mulawa.

  Grób Olgi Olginy znajduje się na Cmentarzu Prawosławnym Doły w Łodzi przy ulicy Telefonicznej.

  Dyskografia[]

 • Olga Olgina (soprano) – Una Voce from II Barbiere di Siviglia (Rossini). In Italian with orchestral accompaniment. Two parts. Decca M92, 10in., 3s.
 • Bibliografia[]

 • Materiały do referatu w ramach sesji naukowej związanej z trzydziestoleciem powstania Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Łodzi
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.