• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Olga Freudenberg

  Przeczytaj także...
  Petersburski Uniwersytet Państwowy (Санкт-Петербургский Государственный Университет, СПбГУ) – uniwersytet w Sankt Petersburgu, w Rosji. Jest jednym z najstarszych rosyjskich uniwersytetów. Ma 19 wydziałów, 13 instytutów naukowo-badawczych. Budynki uniwersytetu znajdują się w różnych rejonach miasta. Obecnie na uniwersytecie uczy się ponad 20 tysięcy studentów w trybie dziennym i 9 tysięcy studentów w trybie zaocznym.Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.
  Claude Lévi-Strauss (ur. 28 listopada 1908 w Brukseli, zm. 30 października 2009 w Paryżu) – francuski antropolog. Twórca strukturalizmu w antropologii kulturowej.

  Olga Michajłowna Freudenberg lub Frejdenberg (1890-1955) - rosyjska teoretyczka literatury, filolożka klasyczna i semantyczka. Stworzyła wiele nowatorskich koncepcji na polu semantycznego badania kultury, za życia jej prace w zasadzie nie spotkały się z szerszym oddźwiękiem, zasadniczo dopiero w latach 70. XX wieku jej badania zostały odkryte na nowo i uznane za prekursorskie w stosunku do prac m.in. Claude'a Lévi-Straussa i Northropa Frye'a.

  Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) – miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.Boris Leonidowicz Pasternak (ros. Борис Леонидович Пастернак, ur. 10 lutego 1890 w Moskwie, zm. 30 maja 1960 w Pieriediełkinie koło Moskwy) – poeta i prozaik rosyjski, pochodzenia żydowskiego.

  Biografia[]

  Urodziła się rodzinie pochodzenia żydowskiego, w Odessie, jednak całe niemal życie spędziła w Petersburgu. Jej ojciec był dziennikarzem i wynalazcą, ze strony matki spokrewniona była z Borysem Pasternakiem, z którym przez całe życie prowadziła korespondencję. Studiowała filologię klasyczną, 14 listopada 1924 roku obroniła pracę magisterską pod tytułem Pochodzenie powieści greckiej. Wcześnie związała się ze szkołą Nikołaja Jakowlewicza Marra. W 1924 roku obroniła swą rozprawę doktorską Poetyka fabuły i gatunku, wydaną w siedem lat później. Od 1933 roku kierowała katedrą filologii klasycznej Leningradzkiego Instytutu Filozofii, Literatury i Historii (w 1937 roku został on włączony do reaktywowanego Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego). II wojnę światową spędziła w Leningradzie. W 1950 opuściła Uniwersytet w związku z napiętnowaniem marryzmu. Na emeryturze, odcięta od możliwości prowadzenia normalnych badań naukowych, napisała swoją najważniejsza książkę Obraz i pojęcie.

  Marryzm (nowa nauka o języku) – pseudonaukowa teoria, stworzona przez Nikołaja Jakowlewicza Marra w latach 1920-1926. Zgodnie z podstawowymi zasadami marryzmu:Nikołaj Jakowlewicz Marr (ros. Николай Яковлевич Марр, ur. 6 stycznia 1865 w Kutaisi, Gruzja zm. 20 grudnia 1934 w Leningradzie) – gruziński, potem radziecki archeolog i językoznawca, pochodzenia szkockiego.

  Dzieła[]

  Prace[]

 • Pochodzenie powieści greckiej (praca magisterska, obroniona 14 XI 1924 r.)
 • Poetyka fabuły i gatunku (1928)
 • Obraz i pojęcie
 • Przypisy

  1. Grajewski W., Fenomen Freudenberg, s. XIV i XVII.
  2. Grajewski W., Fenomen Freudenberg, s. XV.
  3. Grajewski W., Fenomen Freudenberg, s. XVI.
  4. Grajewski W., Fenomen Freudenberg, s. XVII.

  Bibliografia[]

 • Wincenty Grajewski, Fenomen Freudenberg, w: Olga Freudenberg: Semantyka kultury. Kraków: Universitas, 2005, s. 378. ISBN 97883-242-0966-8. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.