• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oleg Czen

  Przeczytaj także...
  79 Mistrzostwa Świata w Podnoszeniu Ciężarów – mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów które odbyły się od 5 do 13 listopada 2011 w Dome Disney Village w Paryżu. Kobiety startowały w mistrzostwach po raz 22.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Podnoszenie ciężarów − dyscyplina ciężkiej atletyki, polegająca na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie.

  Oleg Borisowicz Czen (ros. Олег Борисович Чен; ur. 22 listopada 1988 w Ałma-Acie) – rosyjski sztangista, trzykrotny wicemistrz świata i dwukrotny mistrz Europy.

  Kariera[]

  Pierwszy sukces na arenie międzynarodowej osiągnął w 2008 roku, kiedy zdobył złoty medal w wadze lekkiej podczas mistrzostw świata juniorów w Cali. Na rozgrywanych trzy lata później mistrzostwach świata w Paryżu zdobył srebrny medal. Rozdzielił tam na podium dwóch Chińczyków: Tang Deshang i Wu Chao. W 2013 roku najpierw zwyciężył na mistrzostwach Europy w Tiranie, a następnie zajął drugie miejsce podczas mistrzostw świata we Wrocławiu, gdzie przegrał tylko z Chińczykiem Liao Hui. Rok później zwyciężył na mistrzostwach Europy w Tel Awiwie, a w 2015 roku zdobył kolejny srebrny medal, zajmując drugie miejsce na mistrzostwach świata w Houston. Uplasował się tam za Chińczykiem Shi Zhiyongiem, a przed Daniýarem Ismailowem z Turcji. Nie startował na igrzyskach olimpijskich.

  Wu Chao (chiń.: 吴超; ur. 7 września 1987) – chiński narciarz, specjalista narciarstwa dowolnego. Startuje w zawodach Pucharu Świata od sezonu 2001/2002. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 2009/2010, kiedy to zajął 19 miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji skoków akrobatycznych był siódmy.Mistrzostwa Świata w Podnoszeniu Ciężarów 2013 – 80. edycja mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów, która odbyła się między 20 a 27 października 2013 w Hali Stulecia we Wrocławiu.

  Osiągnięcia[]

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil na stronie IWF.net (ang.)
 • Profil na stronie The-Sports.org (ang. • niem. • fr.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ałmaty lub Ałma-Ata (kaz. Алматы, ros.: Алматы lub Алма-Ата) – największe miasto Kazachstanu, położone w południowo-wschodniej części kraju, na wysokości ok. 700 m n.p.m. u podnóża Zailijskiego Ałatau (Tienszan), w pobliżu granicy z Kirgistanem, stolica do 1998.
  Shi Zhiyong (chiń.: 石智勇; ur. 10 października 1993) – chiński sztangista. Mistrz olimpijski i świata, dwukrotny mistrz Azji.
  Liao Hui (chiń. upr.: 廖辉; chiń. trad.: 廖輝; pinyin: Liào Huī; ur. 5 października 1987 w Xiantao) – chiński zawodnik w podnoszeniu ciężarów startujący w kategorii do 69 kg, złoty medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie, dwukrotny mistrz świata.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Mistrzostwa Świata w Podnoszeniu Ciężarów 2015 – 82. edycja mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów, która odbyła się między 19 a 28 listopada 2015 w Houston.
  92. Mistrzostwa Europy w Podnoszeniu Ciężarów odbywały się w dniach od 8 do 14 kwietnia 2013 w Tiranie (Albania). Kobiety rywalizowały po raz szesnasty.
  93. Mistrzostwa Europy w Podnoszeniu Ciężarów odbywały się w dniach od 5 do 12 kwietnia 2014 w Tel Awiw-Jafie (Izrael). Kobiety rywalizowały po raz dwudziesty siódmy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.